Како бебе ја преживеа Сребреница, а сега потпиша за Барселона

Младиот Емир Сулејмановиќ е се уште неафирмирано кошаркарско име, но станува збор за еден од најталентираните кошаркари во Европа на негова возраст.Освен што е голем талент, Сулејмановиќ го привлече вниманието на европската јавност и со својата животна приказна која е речиси неверојатна.Пред точно 18 години (11 јули 1995) почна масакрот во Сребреница во кој животот го загубија (официјално) 8.373 муслимански Бошњаци.За време на страшниот геноцид кој го шокираше целиот свет, на 13 јули, во шумите во околината на градот се родил Емир Сулејмановиќ. Тогаш бебе, тој го преживеа стравичниот злостор и израсна во еден од најголемите таленти во Европа.Нешто подоцна, неговите родители избегаа од Босна и Херцеговина и се преселија во Финска, па Сулејмановиќ сега има двојно државјанство: босанско и финско.Последната година за него беа заинтересирани неколку европски кошаркарски великани, но најупорна беше Барселона која на денот на почетокот на геноцидот во Сребреница постигна договор за негов трансфер, а истиот ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Останато

УХМР за утре најавува сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец.Минималните температури од ...
сите 306 | | | веќе видена

Дали се знаеше дека Боки 13 рекетира и заработува милиони. Да, Зоран Заев и СДСМ го знаеа тоа со години, како и Финансиската полиција, и молчеле затоа што ...
сите 60 | | | веќе видена

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

Шефицата на европската дипломатија, Федерика Могерини изјави дека прашањето за проширувањето на ЕУ на Западен Балкан е прашање на помирување и обединување на ...
сите 85 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 137 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 102 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како бебе ја преживеа Сребреница, а сега потпиша за Барселона

Од:
До кого (е-маил):
Порака: