Триумф на Розберг во Велика Британија на Силверстоун

Германецот Нико Розберг е победник на осмата овосезонска трка во Формула 1 за Големата награда на Велика Британија на патеката во Силверстоун. Ова е втора победа за Розберг по тиумфот на Германецот во Монако, односно трета победа во кариерата на Германецот. До победата Розберг стигна по една низа на среќни околности во една доста интересна трка. Имено, Розберг стартуваше како втор, зад својот клубски колега Луис Хамилтон, а веднаш на стартот беше претекнат од Себастијан Фетел. Хамилтон водеше до осмиот круг, но тогаш пукна неговата задна гума, а водството го превзеде Фетел кој водеше се до 42 круг. Тогаш на актуелниот шампион му откажа менувачот и мораше да се откаже од трката, а на патеката излезе безбедносното возило. Кога безбедносниот автомобил ја напушти патеката на шест круга пред крајот, се случи низа на претекнувања, Марк Вебер на крајот се проби до втората позиција, а Алонсо на третото место. Оваа трка ја одбележаа и неколкуте пукнати гуми, односно покрај на Хамилтон, пневматиците им пукнаа на ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес Формула 1 (Ф1) тимот, Германецот Нико Розберг, победи на трката за Големата награда на Велика Британија што се возеше на патеката во Силверстоун ФОРМУЛА 1 За Розберг ова беше трета победа во кариерата, до која дојде благодарение на дефектот што во 42. круг го имаше актуелниот светски првак, Германецот Себастијан Фетел од Ред Бул тимот. Зад Розберг на целната рамнина минаа Австралиецот Марк Вебер (Ред Бул), а местото на подиумот го комплетира Шпанецот Фернандо Алонсо од Ферари. Водството во генералниот поредок и по оваа трка го задржа Фетел со 132 бода, пред Алонсо со 111 и Финецот Кими Раиконен (Лотус) со 98 бода. Во конкуренција на конструктори во водство е Ред Бул со 219 бода, пред Мерцедес со 171 и Ферари со 168 бода. Следната трка ќе се вози викендов, на патеката Нирнбургринг во Германија.
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес Нико Розберг победи во осмата трка од годинешниот шампионат во Формула 1 за ГН на Велика Британија.Розберг до вториот триумф оваа сезона , а трет во кариерата дојде со предност од речиси една секунда пред Марк Вебер додека на третото скалило на пиедесталот се искачи Фернандо Алонсо.Трката во Силверстоун ја обележаа хаотични ситуациии во одделни моменти откако дури на 4-ца возачи им експлодираше задниот лев пневматик. Помеѓу жртвите беше и освојувачот на пол позицијата Луис Хамилтон кој потоа извозе херојска трка и го зазеде четвртото место.По неговата несреќа водството го презеде Себастијан Фетел кој на десет кругови пред крајот сигурно го држеше првото место но мораше да се откажа поради проблеми со менувачот.Сето тоа го искористи Розберг кој со мирно возење пристигна прв на целта.Единствен интересен момент беше обидот на Вебер во самиот финиш да го притисне победникот но немаше доволно време за напад.Вебер направи исто така подвиг бидејќи од 14-тото место се искачи на втората позиција ...
| | веќе видена | слични

Победата на Нико Розберг и дури четирите инциденти со пневматиците ја одбележаа трката за Големата награда на Велика Британија во шампионатот на Формула 1.И додека на патеката во Силверстоун со пневматиците мака мачеа Луис Хамилтон, Фелипе Маса, Жан-Ерик Верњ и Серхио Перез, живата легенда на „најбрзиот циркус“ Кими Раиконен постави рекорд.Финецот, моментално член на Лотус, постави нов рекорд по бројот на последователни трки на коишто освојувал макар еден бод.Со серијата од 25 трки, којашто започан во Бахреин 2012-та година, заклучно со денешната трка, го собори рекордот стар десет години кој го држеше до денес најдобриот на сите времиња Михаел Шумахер со 24 последователни трки.Раиконен денешната трка ја заврши на петтата позиција, а моментално во генералниот пласман се наоѓа на третата позиција со 100 бодови. Пред него се бранителот на титулата Себсатијан Фетел со 132 и Фернандо Алонсо со 111 бодови.Наредната трка се вози на 7-ми јули во Германија на Нирбургринг.Во соработка со: sportclub.mk
| | веќе видена | слични

Бурната трка во Силверстоун ја одбележаа низата неверојатни инциденти со пневматаиците, но и со откажувањето на актуелниот шампион Себастијан Фетел.Проблемите на ривалите најдобро ги искористи Нико Розберг од Мерцедес!Во осмата трка во шампионатот на Формула 1, возачот на Мерцедес Нико Розберг ја оствари втората победа во актуелната сезона.Благодарение на проблемите на својот клупски колега Луис Хамилтон со пневматиците, на десет круга пред крајот и Себастијан Фетел кој имаше проблеми со менувачот и мораше да се откаже, Розберг успеа на крајот прв да ја мине целта и така најдобро се снајде во хаотичната ситуација која во владееше на патеката во одредени делови од трката.Розберг славеше пред вториот возач на Ред Бул Марк Вебер и третопласираниот Фернандо Алонсо од Ферари.Кими Раиконен заврши како четвртопласиран, а Луис Хамилтон, којшто многу загуби уште во воведниот круг поради споменатите проблеми со пневматиците, на крајот успеа да се избори за одличното пето место.Освен Хамилтон, во првите петнаесетина ...
| | веќе видена | слични

Нико Розберг е победник на денешната трка од шампионатот во Формула 1 за Големата награда на Велика Британија возена на патеката „Силверстоун“. За возачот на Мерцедес ова беше трета победа во Ф1 во неговата кариера. На подиумот, освен Розберг се искачија и второпласираниот Марк Вебер од „Ред Бул“ и освојувачот на третото место Фернандо Алонсо („Мерцедес“). Бодови во Силверстоун уште освоија и Хамилтон, Раиконен, Маса, Сутил, Рикардо, Ди Реста и Хулкенберг. Светскиот шампион и лидер во генералниот пласман Себастијан Фетел поради проблеми со менувачот не ја заврши трката. И покрај тоа што Фетел остана без бодови, тој и натаму води во генералниот пласман со 132 бодови, пред Алонсо со 111 и Раиконен со 98 бода. Кај конструкторите води „Ред Бул“ со 219 бода, пред „Мерцедес“ со 171 и „Ферари“ со 168 бода.
| | веќе видена | слични

Останато

Македонците кои живеат во Данска и оваа година го одбележаа големиот христијански празник Богојавление – Водици со фрлање на крстот во водите на Балтичкото ...
сите 264 | | | веќе видена

Натпреварот од второто коло на Европското првенство го одиграа екипите на Шпанија и Австрија, а победа запишаа Шпанците со 30:26. Шпанија беше апсолутен ...
сите 386 | | | веќе видена

Податоците за здравствената состојба на пациентите никако не смеаат да се коментираат јавно, а тоа ќе се случи во судницата, откако беше побарано на рочиштето ...
сите 238 | | | веќе видена

Ако новата методологија се усвои набрзо – март е отворен прозорец за добивање датум вели Себастијан Малијар од Јacque Delores институтот во париз за тв 24. ...
сите 172 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, преку ФБ одговори на нападите од дополнителната заменичка министерка Петровска.- Во однос на денешното интервју за ...
сите 174 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 88 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Триумф на Розберг во Велика Британија на Силверстоун

Од:
До кого (е-маил):
Порака: