Нема размена на територии, ниту Голема Албанија


Албанскиот премиер Сали Бериша бил погрешно разбран", изјави косовскиот премиер Хашим Тачи по неодамнешната најава од Тирана за создавање Голема Албанијаа. Според него, Бериша мислел на создавање услови во регионот во коишто луѓето ќе можат да живеат без ограничувања, но и ќе се почитуваат државните граници" - изјави косовскиот премиер во интервју за виенскиот весник Ди пресе". - Само како држава, ние можеме да станеме дел од ЕУ, вели Тачи. Нема да има размена на територии меѓу Косово и Србија, а нема да има ниту Голема Албанија, тврди премиерот притоа нагласувајќи дека спроведувањето на српско-косовскиот договор од Брисел нема алтернатива. Тачи вели дека средбите со неговиот српски колега Ивица Дачиќ биле во фокусирани на стабилноста, мирот и создавање добрососедство меѓу двете земји. - Договорот постигнат за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија следува по стогодишен конфликт. Косово и Србија го оставија зад себе минатото и сега создадоа агенда која е во служба на иднината, не само на двете земји, ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Брисел, 21 јуни - Во текот на вчерашниот дијалог на виско ниво меѓу Белград и Приштина беа постигнати конкретен напредок и согласност по многу прашања, вклучително и за судството, полицијата и локалните избори, соопшти денеска Кабинетот на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон. „Направивме добра работа и постигнавме конкретен напредок“, се наведува во соопштението на Ештон посветено на нејзините синоќешни шестчасовни преговори со премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, посветени на имплементација на Спогодбата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Медимуите од Брисел, синоќа јавија дека преговорите меѓу Дачиќ и Тачи со посредство на Ештон, завршиле без конечен договор околу планот за имплементација на Спогодбата од Брисел. По средбата ниту еден член на српската делегација не им се обрати на новинарите.
| | веќе видена | слични

Најновата рунда од дијалогот Тачи-Дачик во Брисел доби позитивни оценки од високата преставничка на ЕУ, Кетрин Ештон. За разлика од неа, двете инволвирани страни не се толку одушевени.
| | веќе видена | слични

Премиерот на Србија, Ивица Дачиќ изјави дека верува дека по синоќешниот состанок со косовскиот премиер Хашим Тачи, Србија е близу до позитивната одлука на Европскиот совет за доделување датум за почеток на преговорите.Тој по состанокот со шефот на делгацијата на Европскиот парлемент за југоисточна Европа, Едвард Кукан истакна дека доколку не се донесе одлука за датум, тогаш ќе се доведе во прашање кредибилитетот на ЕУ, а не на Србија.Дачиќ наведе дека на состанокот со Тачи е договорено именување на командантот на полиција за северот на Косово, како и некои спорни прашања околу одржување на локалните избори.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Со оглед на состанокот на Европскиот совет следната недела, јас ќе ги известам земјите членки на Европската унија за прогресот и за примената на договорот, изјави Кетрин Ештон. В исокиот претставник за надворешна политика на Европската унија, Кетрин Ештон, изјави дека Косово и Србија оствариле „конкретен прогрес“ во нормализацијата на нивните односи. Ештон ова го кажа по средбата во Брисел со премиерите на Србија и на Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, кoja заврши во раните утрински часови. Добра работа е направена и конкретен прогрес е постигнат. Со оглед на состанокот на Европскиот совет следната недела, јас ќе ги известам земјите членки на Европската унија за прогресот и за примената на договорот. Кетрин Ештон, шефица за надворешна политика на ЕУ. Средбите се одржуваат во пресрет на одлуката што европските лидери се очекува да ја донесат на 28 јуни, за тоа дали е направен доволен прогрес за да може Србија да ги почне преговорите за членство со Европската унија, а Косово да ги започне преговорите за ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Повеќечасовните преговори меѓу премиерите на Србија и Косово, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи со посредство на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон, завршија синоќа во Брисел без конечен договор околу планот за имплементација на Спогодбата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. По средбата Тачи кусо изјави дека двете страни ги приближиле ставовите, но не се договориле. Тој најави дека следниве денови ќе продолжат разговорите по работни групи, а дека неговата следна средба со Дачиќ е закажана за 8 јули во Брисел. По средбата ниту еден член на српската делегација не им се обрати на новинарите. Според белградскиот весник „Вечерње новости“, српскиот вицепремиер и министер за одбрана Александар Вучиќ, кој исто така присуствуваше на средбата, инсистирал Србија да добие датум за почеток на преговорите за членство во ЕУ во текот на октомври. Подготви: Љ.И.
| | веќе видена | слични

Шефицата на дипломатијата на ЕУ ќе ги информира земјите членки за постигнатите чекори за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина. Советот на министри во вторник (25.06) би требало да ја има формулирано одлуката По шест часа разговори во Брисел, делегациите на Белград и на Приштина предводени од премиерите Ивица Дачиќ и Хашим Тачи, во присуство на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон ги приближија своите ставови, но не постигнаа конечни договори кога е во прашање имплементацијата на договорот од април. Синоќа (20.06) преговорите се водеа околу бројни отворени прашања, посебно од областа на правосудството, полицијата и организирањето на општински избори на Косово. Шефицата на дипломатијата Кетрин Ештон смета дека сработеното е добро и дека е постигнат конкретен напредок: „Имајќи ги во вид претстојните состаноци на Советот на министрите и Европскиот совет, кои ќе бидат одржани идната недела, јас ќе ги известам земјите членки за напредокот во примена на договорот и ќе потврдам дека се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Повеќечасовните преговори меѓу премиерите на Србија и Косова, Ивица Дачиќ и Хашим Тачи со посредство на високиот претставник на ЕУ, Кетрин Ештон, синоќе во Беисел завршија без конечен договор околу планот за имплементација на Спогодбата за нормализација на односите меѓу Приштина и Белград. По средбата Тачи пред новинарите кусо изјави дека двете страни „ги приближиле ставовите, но не се договориле“. Тој најави дека следниве денови ќе продолжат разговорите по работни групи, а дека неговата следна средба со Дачиќ е закажана за 8 јули во Брисел. Српските претставници не дадоа изјава за медиумите.Според белградскиот весник „Вечерње новости“ српскиот вице-премиер и министер за одбрана Александар Вучиќ, инсистирал Србија да добие дату, за почеток на преговорите за членсцтво во ЕУ во текот на октомври.
| | веќе видена | слични

Ештон, како што пренесува дописникот на агенцијата Танјуг од Брисел, на работната вечера која започна во четвртокот доцна навечер и траела цели шест часа, разговарала со српскиот премиер Ивица Дачиќ придружуван од вицепремиерот Александар Вучиќ и со косовскиот премиер Хашим Тачи. „Направивме добра работа и постигнавме конкретен напредок", порачува шефицата на европската дипломатија во писмената изјава од нејзиниот кабинет објавена во петокот наутро и додава дека за деталите од разговорите ќе ги извести земјите членки на европската унија пред советот на министрите во Луксембург кој ќе се одржи следната недела. Како што јавуваат белградските и приштинските електронски медиуми, работната вечера завршила во два часот наутро, а косовскиот премиер Тачи веднаш по завршувањето изјавил дека дошло до приближувањето на ставовите на двете страни, но и дека е постигнат конечен договор. Членовите на српската делегација не сакале да го коментираат исходот од ова рунда од дијалогот што Србија го води со властите на ...
| | веќе видена | слични

Премиерите на Србија Ивица Дачиќ и на Косово Хашим Тачи постигнале одреден напредок во напорите за нормализирање на односите меѓу двете земји за време на нивниот состанок во Брисел, објави високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Кетрин Ащтон. Во соопштението се наведува дека по 6-часовните преговори, двајцата се согласиле за голем број отворени прашања, особено во областа на правдата, полицијата и претстојните локални избори. Не се споменува дали е направен напредок во решавањето на споровите околу енергетиката и телекомуникациите по отцепувањето на Косово од Србија во 2008 година. Преговорите за овие прашања треба да продолжат денеска на пониско ниво. Владите на Србија и Косово минатиот месец одобрија план за нормализирање на односите Белград - Приштина и направија распоред за решавање на голем број чувствителни прашања, меѓу кои и организирањето на локалните избори за српското малцинство во Косово. Се очекува планот за нормализирање на односите меѓу Србија и Косово да доведе ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

"Земи уште еден! Носиш добра маица! Земи два", рекол Трамп. Американскиот претседател Доналд Трамп делел сендвичи, а потпретседателот Мајк Пенс банини, во ...
сите 205 | | | веќе видена

Емилија Александрова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите рече дека граѓаните во изминативе 100 дена се сведоци на скандали и штетни политики кои ...
сите 106 | | | веќе видена

Исполнетата дводневна агенда на министерот за надворешни работи Никола Димитров во Лондон резултираше со позитивна порака на поддршка за реформските процеси на ...
сите 152 | | | веќе видена

Американската Администрација очекува да добие сигнал од Северна Кореја дека е подготвена за водење конструктивни преговори за надминување на сегашната криза ...
сите 289 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема размена на територии, ниту Голема Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: