Мајами се врати од мртвите


На почетокот на последната четвртина Сан Антонио имаше 10 поени предност, но Хит се вратија и изборија продолжение, по кое се изборија за седмиот меч во плејофот Во шестиот натпревар во финалето на НБА-лигата Мајами Хит на свој паркет го победи Сан Антонио Спарс по продолжението со 103:100 и во серијата до четири победи израмни на 3:3. Така за шампионот ќе одлучува мајсторката, која исто така се игра во Американ ерлајнс арена, во петок наутро. "Мамузите" играњето на овој седми натпревар реално не требаше да го дозволат. Имаа сигурна победа, два пати го кршеа ривалот, но не успеаја да го скршат до крај. Во третата четвртина Сан Антонио имаше предност од 13 поени (71:58), но некако лесно се загуби во последната четвртина и Мајами шест минути пред крајот поведе со 84:82. Спарси, сепак, на 24 секунди пред крајот имаа водство од 94:89. Тоа четирикратните шампиони не смееја да го пропуштат. Примија тројка од Џејмс, а на спротивната страна Леонард погоди само едно слободно. Во последниот напад Џејмс промаши за ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на Мајами хит ја одбранија шампионската титула во НБА-лигата НБА - ФИНАЛЕ Во последниот седми дуел од финалната серија „жешките“ дома славеа над Сан Антонио спарс со 95-88 и стигнаа до третата титула во клупската историја. Леброн Џејмс со 37 поени и 12 скока, Двејн Вејд со 23 поени и 10 скока, Шејн Батие, кој реализира шест од осумте обиди за три поени за вкупно 18 поени, и Марио Чалмерс со 14 поени беа четворицата што ги постигнаа поените за старо-новиот шампион во најсилната лига во светот. Крис Андерсен, кој одигра одлично во одбраната, додаде три поени зад големата четворка на Мајами, додека кај Сан Антонио дабл-дабл остварија Тим Данкан со 24 поени и 12 скока и Кави Ленард со 19 поени и 16 скока, а тотално затворен во нападот беше Тони Паркер, кој реализира само 10 поени со шут 3/12 од поле. За најкорисен играч (МВП) на финалето беше прогласен Џејмс, за кого ова е втора ваква награда во финалните дуели. Тој е третиот кошаркар по Бил Расел и Мајкл Џордан, кои две години по ред биле шампиони ...
| | веќе видена | слични

Шестката на „жешките“ полуди кога беше најпотребно и со 37 поени, 12 асистенции и 4 скока го трасира патот за третата титула на својот тим во НБА Мајами хит е старо-нов шампион во кошаркарската НБА лига, откако во решавачкиот седми натпревар пред своите навивачи предводен од Леброн Џејмс ја забележа четвртата победа против Сан Антонио (95-88). Леброн полуди кога беше најпотребно и со 37 поени, 12 асистенции и 4 сокови ги доведе „жешките“ до втората титула во низа, вкупно трета за Мајами. - Титулите беа причина поради која се преселив во Мајами. Засега се оди добро. За три сезони минати во клубот освоивме два шампионски прстени – вели Џејмс кој е прогласен и за најдобар играч во финалната серија, на која беше ставена точка во последниот седми натпревари. По блескавото издание на „шестката“ од редовите на Мајми, кој постигна и најдобар просек од 25,3 поени во финалната серија, не престануваат споредбите со великаните од НБА кошаркарската сцена, Мајкл Џордан и останатите. - Не ме интересира кој се што зборува ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мајами Хит во „мајсторката“ го совлада Сан Антонио Спарс со 95-88 и ја одбрани титулата во НБА лигата. Сан Антонио сепак не успеаа да се опорават од поразот на шестиот натпревар кога прокоцкаа победа на 24 секунди пред крајот на мечот. Леброн Џејмс доминираше во текот на целиот седми натпревар постигнувајќи 37 кошеви и остварувајќи притоа дабл-дабл учинок со 12 скокови. Двејн Вејд, кој со оваа има три шампионски прстена, постигна 23 кошеви, а Шејн Батиер постигна шест тројки. Кај Сан Антониo ветеранот Тим Данкан постигна 24 поени со 12 скокови, Кејви Леонард - 19 поени. По ЛА Лејкерс во 2010 година, кошаркарите на Хит успеаа да одбранат титула во НБА лигата, но и за прв пат да слават над Сан Антонио Спарс во големото финале.
| | веќе видена | слични
2 копии

Мајами Хит во „мајсторката“ на крилата од Леброн Џејмс го совлада Сан Антонио 95-88 и ја одбрани титулата во НБА лигата. Џејмс, кој беше прогласен за најкорисен кошаркар во финалето на седмиот натпревар постигна 37 поени, имаше уште 12 скокови и 4 асистенции. Двејн Вејд уфрли 23 кошеви, но најголемата помош во финалето за “жешкото трио“ пристигна од Шон Батиер, кој реаилизираше 18 поени. Во вицешампионскиот табор најпрецизен беше Тим Данкан со 24 поени, Ленард заврши со 19, а Ману Џинобили со 18 кошеви. „Плејот“ на „мамузите“ Тони Паркер застана 10 поени.
| | веќе видена | слични

Леброн Џејмс, синоќа со екипата на Мајами ја освои втората последователна титула во НБА и воедно втор пат по ред е прогласен за најкорисен играч. Долго време Џејмс се соочуваше со притисокот кој му го наметнува јавноста, во поглед на тоа дека никогаш нема да биде на рамниште на Мајкл Џордан и дека не може да се спореди со Коби Брајант, а тој вчера на сите им упати порака преку краток говор. „Не можам да се грижам околу тоа што другите мислат за мене. Јас сум Леброн Џејмс, од Екрон, Охајо. Од внатрешноста. Јас не би ни требало да сум тука. Тоа е доволно“ – рече Џејмс. „Секоја вечер кога влегувам во соблекувалната, го гледам дресот со број шест на кој пишува Џејмс. Благословен сум. Така што не е важно што зборуваат другите за мене надвор од теренот. Немам грижи“ – додаде Леброн.
| | веќе видена | слични
2 копии

Леброн Џејмс „полуде“ кога беше најпотребно и во одлучувачката средба од финалето во НБА серијата му донесе титула на Мајами, со победата над Сан Антонио од 95-88.„Сѐ што работевме цела сезона, сите жртви кои ги направивме, вечерва мора да ни се исплатат“, им рече Леброн на своите соиграчи пред мечот.Спарси поведоа со 11-4 на почетокот на мечот и тоа беше најголема разлика на еден тим во целиот, многу израмнет меч. На полувремето се замина со предност од 46-44 за Мајами, а на крајот од третиот дел беше еден разлика за домаќините, по тројката на Чалмерс со звукот на сирената.Таа тројка како да пресуди кој ќе биде победник на крајот, зашто Мајами имаше плус 4, а потоа и плус 6 разлика на пет минути пред крајот на мечот. Сан Антонио имаше шанса да се врати во мечот, но тим Данкан промаши чиста ситација на 50 секунди пред крајот при резултат 90-88 за Мајами.Леброн ги замолче критичарите, беше прав лидер со 37 поени и 11 скока, а му помогна Вејд со 23 поени и 10 скока. Кај поразаните најдобар беше Данкан со 24 ...
| | веќе видена | слични

Мајами Хит со синоќешната победа над Сан Антонио од 95-88 по трет пат во историјата стигна до титулата во НБА лигата. Навивачите на тимот од Флорида веднаш излегоа на улиците на Мајами за да ја прослават втората титула во низа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Леброн Џејмс со вистинска лидерска игра којашто без сомнение ќе го вброи во историјата на најсилната кошаркарска лига во светот американската НБА, го одведе Мајами Хит до втората последователна титула откако во седмиот решавачки натпревар од финалниот циклус со 95:88 беше совладан тимот на Сан Антонио Спарс. Леброн Џејмс доминираше во текот на целиот седми натпревар постигнувајќи 37 кошеви и остварувајќи притоа дабл-дабл учинок со 12 скокови. „Се оствари визијата што ја имав кога се решив да дојдам тука“, изјави Џејмс веднаш по мечот на кој беше прогласен за најкорисен играч на финалето, и тоа втора година по ред. Мајами Хит беа фаворити за освојување на титулата и годинава, откако во регуларниот тек на сезоната победија на 66 натпревари, од што 27 победи беа постигнати последователно што е втората најдолга победничка серија во историјата на НБА. Сан Антонио Спарс пак во вторникот беа на прагот да ги демантираат предвидувањата, откако на неколку секунди пред крајот на шестиот меч дозволија Мајами да се ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Оние инвеститори дојдени поради субвенциите и „срамно евтината работна сила“ може да си одат од Македонија, но сериозните компании ќе останат и на долг рок, ...
сите 72 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија попладнево ја продолжи 15. седница по Предлог-законот за употреба на јазиците на која пратениците од опозицијата продолжија ...
сите 146 | | | веќе видена

Претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во интервју за ТВ „Алсат М“ на прашањето дали е подготвен да си поднесе оставка од лидерската позиција ...
сите 161 | | | веќе видена

Британската полиција соопшти дека денеска уапсила уште двајца мажи во Велс кои се поврзани со минатонеделниот напад во лондонското метро. Британската полиција ...
сите 197 | | | веќе видена

Лидерот на Вмро Дпмне, Никола Груевски, екс првиот разузнавач Сашо Мијалков, неговиот поранешен шеф на кабинет во УБК, Тони Јакимовски и уште двајца обвинети ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мајами се врати од мртвите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: