Ердоган со последно предупредување до демонстрантите да се повлечат


Бројот на жртви од судирите за време на протестите во Турција се зголеми на пет лица. Почина уште еден демонстрант кој беше повреден во судир со полицијата на 1-ви јуни. Од почетокот на немирите досега се повредени околу 5.000 лица. Демонстрантите и вечерва продолжија да се собираат во паркот Гези во Истанбул, средиштето на антивладините протести. Според некои агенции, сепак на главниот плоштад има помалку полицајци од претходните денови. Премиерот Ердоган најави дека властите ќе го расчистат истанбулскиот плоштад Таксим од прекршителите на законот. Предупредувањето доаѓа по помалку од еден ден откако владејачката исламистичка Партија на правдата и развојот на Ердоган предложи план за одржување референдум за проектот за реконструкција на паркот Гези, што беше повод за масовни протести. Демонстрантите и натаму се сомневаат и не веруваат во одржување фер референдум што го нуди премиерот Ердоган. Во Резолуцијата на Европарламентот се осудуваат суровите мерки употребени против мирните демонстранти во Турција и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Валијата на Истанбул, Хусеин Авни Мутлу, денеска изјави дека повеќето демонстранти во паркот Гези, во Истанбул, доброволно се повлекле од паркот по предупредувањата на полицијата, соопшти сајтот „Ворлд булетин“. Мутлу посочи дека синоќешната интервенција на полицијата во паркот била насочена само против нелегалните групи, кои инсистирале да останат во паркот. За време на прес конференција, на која Мутлу ја коментираше синоќешната акција на полицијата во паркот Гези, тој додаде дека демонстрантите повеќе од 45 минути биле предупредувани да го напуштат паркот. Осум борбени возила со вооружени војници на жандармеријата попладне беа разместени во истанбулскиот кварт Меџидијекој, од каде минува една од улиците за плоштадот Таксим. Војниците се подготвени да ги нападнат демонстрантите. На пладне полиција повторно со солзавец и воедни топови нападна една група демонстранти во соседниот кварт на плоштадот Таксим, Елмадаг. Има ранети. На плоштадот Таксим не е дозволено присуство на луѓе, освен оние кои имат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Полицијата во Истанбул денеска целосно го блокираше пристапот до плоштадот Таксим по синоќешната акција на полицијата, во која од паркот Гези беа избркани сите демонстранти, пренесоа американските медиуми. Запрено е движењето на автомобили по улиците што водат до Таксим. Не се дозволува ниту минување на пешаците во реонот на плоштадот. Светските медиуми јавуваат дека булдожери расчистуваат се што останало од демонстрантите во паркот Гези. Демонстрантите во паркот почнаа екопротест на крајот на минатиот месец, но тој постепено прерасна во големи антивладини демонстрации низ цела Турција. Полицијата рани стотици демонтранти, соопшти движењето „Солидарност за Таксим“ Стотици антивладини демонстранти изминатата ноќ беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше протестните активности – движењето „Солидарност за Таксим“, пренесе ДПА. Полицијата од паркот избрка над 10.000 демонстранти, во акција што почна синоќа, ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Изминатата ноќ стотици антивладини демонстранти беа ранети откако турската полиција употреби прекумерна сила за да ги истера од паркот Гези во Истанбул, соопшти денеска групата што ги организираше протестните активности - движењето „Солидарност за Таксим“, пренесе ДПА. Полицијата од паркот избрка над 10.000 демонстранти, во акција што почна синоќа, а во која употреби водени топови и солзавец. Сведоци на настанот тврдат дека неколку стотици полицајци упаднале во кампот од шатори на демонстрантите во Гези на плоштадот Таксим. Од движењето „Солидарност за Таксим“ изјавуваат дека силите за безбедност прекумерно употребиле и гумени куршуми и солзавец и посочија дека во паркот имало жени, деца и возрасни луѓе. Движењето оваа полициска акција ја оцени како злосторство врз човештвото. Активистите инсистираат полицијата да престане да им пречи и на работата на лекарите, кои доброволно им укажуваат помош на демонстрантите, информира ДПА. Турските демонстранти вчера посочија дека нема да се повлечат од паркот Гези во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најмалку 44 демонстранти и двајца полицајци се повредени при синоќешните нереди во Истанбул кога полиција ги растеруваше демонстрантите од плоштадот Таксим и го расчистуваше кампот со шатори во паркот Гези. Руската новинска агенција ИТАР ТАСС јавува дека полицијата во Истанбул продолжува активно да ги потиснува демонстрантите од плоштадот Таксим и да ги демонтира барикадите и урнатините, оставени од учесниците во антивладините протести. Тензиите растат во близина на хотелот „Диван“ на плоштадот. Демонстрантите побарале засолниште во фоајето на зградата и направиле место за повредените. Има информации за судири и обиди на демонстрантите да дадат отпор на полицијата. Силите за безбедност фрлиле неколку гранати со солзавец во хотелот. Во моментов плоштадот Таксим е под целосна контрола на властите. Продолжува расчистувањето на паркот Гези, каде во текот на 18-дневните протести беа сместени неколкустотини шатори. Турската новинска агенција „Анадолија“ пак јавува дека при синоќешните немири и во текот на ноќта се ...
| | веќе видена | слични

Осум борбени возила со вооружени војници на жандармеријата попладне беа разместени во истанбулскиот кварт Меџидијекој, од каде минува една од улиците за плоштадот Таксим. Војниците се подготвени да ги нападнат демонстрантите. На пладне полиција повторно со солзавец и воедни топови нападна една група демонстранти во соседниот кварт на плоштадот Таксим, Елмадаг. Има ранети. На плоштадот Таксим не е дозволено присуство на луѓе, освен оние кои имат пропусници. Не стивнуваат протестите против полицијата, која синоќа со исклучителна жестина ги нападна демонстрантите во паркот Гези, и покрај тоа што претходно тие ги повлекоа барикадите, што го преградуваа влезот во паркот, за да можат луѓето слободно да влегуваат и излегуваат и изјавија дека протестот ќе го ограничат само во рамки на паркот. Демонстрантите денеска попладне повторно почнаа да се собираат околу плоштадот Таксим, што е окупиран од полиција. Сите приоди кон плоштадот Таксим се блокирани. Не се дозволува дури и присуство на туристите. Властите натераа и ...
| | веќе видена | слични

Турската полиција вчеравечер го испразни и паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, откако претходно ги истера демонстрантите од плоштадот Таксим. Ова уследи само два часа откако турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган им даде нов ултиматум на демонстрантите да се разотидат. Полицијата операцијата ја изведе со употреба на солзавец и водени топови врз демонстрантите, при што неколку лица се ранети, а има и уаспени. Голем број шатори, во кои демонстрантите се подготвуваа да ја минат ноќта во паркот Гези, се уништени. Следуваше реакцијата на противниците на Ердоган - илјадници луѓе излегоа синоќа по улиците на Анкара – околу десет илјади демонстранти се собраа крај парк во Анкара, а други три до четири илјади недалеку од таму, кај американската амбасада. Демонстрантите скандираа пароли со барање за оставка на владата. Крај овие две места во турската престолнина има значително присуство на полицијата, поддржана од оклопни транспортери. Во Истанбул,пак, неколку илјади демонстранти креваат ...
| | веќе видена | слични

ИСТАНБУЛ (АП) - Полицијата во Истанбул забрани пристап до плоштадот „ Таксим“ за возила и пешаци, откако ги отстрани демонстрантите коишто окупираа парк како знак на незадоволство од 10-годишното владеење на премиерот Реџеп Таип Ердоган. Пресметките помеѓу полицијата и демонстрантите, кои се обидуваа да се вратат на „Таксим“, продолжија до раните утрински часови. Полицијата употреби солзавец и ја презеде контролата врз улиците што водат до плоштадот. Во меѓувреме, булдожери ги расчистија остатоците од двонеделниот престој на демонстрантите во паркот „Гези“ на „Таксим“. Полицијата вчера ја чистеше областа, откако група демонстранти најави дека ќе остане во паркот, и покрај ветувањето на Ердоган дека ќе ги суспендира плановите за изградба на местото на паркот „Гези“ по судската одлука и до одржување на референдум.
| | веќе видена | слични
9 копии

Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми. Турската полиција синоќа го испразни паркот Гези во центарот на Истанбул од антивладините демонстранти, пренесоа француските медиуми. Тоа се случи само два часа откако премиерот Реџеп Таип Ердоган им даде нов ултиматум на демонстрантите да се разотидат. Полицијата употреби солзавец и водени топови врз демонстрантите. Неколку лица беа ранети и уаспени. Голем број шатори, во кои демонстрантите се подготвуваа да ја минат ноќта во паркот Гези, беа уништени. Полицијата ги истера демонстрантите и од плоштадот Таксим, каде тие скандираа пароли против Ердоган. Илјадници луѓе излегоа синоќа по улиците на Анкара, откако полицијата ги избрка демонстрантите од паркот Гези во Истанбул, утврдувањето на антивладините протести, јавија француските медиуми. Приближно 10.000 демонстранти се слеаја крај парк во Анкара, а други речиси три до четири илјади луѓе се собраа недалеку од ...
| | веќе видена | слични

Полицијата во Истанбул со водени топови ги избрка демонстрантите од паркот Гези. Премиерот Ердоган за денеска (16.06) најави посета на градот. Демонстрантите се огорчени. Полицијата синоќа спроведе голема акција расчистувајќи го истанбулскиот плоштад Таксим и паркот Гези од демонстантите, кои таму живеат во протестен логор повеќе од две недели. Повторно беа употребени водени топови и солзавец. Кратко претходно премиерот Реџеп Таип Ердоган одржа говор пред илјадници свои приврзеници во Анкара. Тој им постави до денеска ултиматум на луѓето во паркот Гези: „Или ќе го напуштите паркот, или безбедносните сили знаат што треба да направат“, им се закани Ердоган. „Акција против човештвото“ „Пред да почне полициската акција, полицијата преку мегафони ги предупреди демонстрантите, истакнувајќи дека прават нешто нелегално и треба да заминат. Но, ние останавме, зашто она што го правиме не е илегално. Напротив, незаконски е она што го прави владата“, вели 24-годишниот демонстрант Илиас Куртча за Дојче веле. „Во паркот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 15. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има ...
сите 247 | | | веќе видена

Главниот град на Унгарија заживеа во новогодишна атмосфера. На температури под нулата, околу разиграниот Дунав се замрзнуават спомените на илјадниците туристи. ...
сите 209 | | | веќе видена

Во 16.25 часот во Полициска станица Македонски брод е пријавено дека на улица ,,Партизанска’’ во Македонски Брод патничко моторно возило ,,Фолксваген голф’’ со ...
сите 151 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, упати сочувство до семејството на ненадејно и прерано починатиот градоначалник на Охрид, Јован Стојаноски.„Дозволете ...
сите 97 | | | веќе видена

Француската полиција го застрела терористот за кој што се верува дека е одговорен за вооружениот напад на Божиќниот пазар во Стразбур, а сега истражителите се ...
сите 102 | | | веќе видена

Париз е под опсадна состојба – од едната страна жолтите елеци, од другата илјадници полицајци со оклопни возила. Демонстрантите се собраа на Шанзелизе за петти ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ердоган со последно предупредување до демонстрантите да се повлечат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: