Хакери го пренасочија емитувањето на грчката ЕРТ на страницата на Апелациониот суд

Интернет страницата на судот www.efeteioathinon.gr стана првата „жртва" на кибернетички напада . Претходно Anonymous-и објавија соопштение дека во сабота на 15-ти јуни ќе започнат акција против грчките државни институции како одговор на одлуката на владата да ја запре работата на јавниот сервис, како што објасни поради преголеми неоправдани трошоци и непотизам, како и поради бојкотирање на важни информации за посетите на грчки и странски делегации. Хакерите својата одлука ја образложија со тоа дека меѓу отпуштените вработени има семејни луѓе со деца. „Тоа е недозволиво. И многу лошо што отпуштате 2.656 луѓе. Треба да знаете дека ќе бидете наша цел. Очекувајте нѐ на 15-ти јуни", се вели во соопштението на Anonymous. И покрај тоа, нападот започна два дена порано во четвртокот кога на страницата на судот беше поставена видео порака и линк до директниот пренос што го вршеше Европската радиодифузна унија (European Broadcasting Union, EBU). По извесно време страницата се вратила во нормалниот режим на ...
| | веќе видена | слични

Да се врати веднаш сигналот на ЕРТ, во секоја демократска земја мора да постои национална телевизија – ова е пораката од претседателот на европската радиодифузна унија. Жан Пол Филипо доцна синоќа пристигна во Атина и заедно со генералната секретарка на ЕБУ, за да им дадат поддршка на вработените во ЕРТ, да се сретнат со претставници од владата и да ги достават нивните барања. Ќе ги прими министерот за финансии Стурнарас, кој ќе добие писмо потпишано од 51 генерален директор на телевизиите членки на ЕБУ -Во ова писмо кажуваме 3 работи. Прво бараме владата да ја поништи одлуката. Второ и официјално бараме од владата повторно да го воспостави сигналот на телевизијата, радиото и сајтот. И трето ние и предлагаме на владата, да и асистираме на владата, за радио или телевизиското емитување кое ќе се емитува во Грција, за изградба на идната државна телевизија во Грција, изјави Жан Пол Филипо – претседател на ЕБУ (Европска радиодифузна унија) Ние не сме дел од политичка дебата. Ние сме тука да ги заштитиме ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Европската радиодифузна унија побара затворената грчка државна радио и телевизија ЕРТ повторно да емитува програма. Новинарите од ЕРТ, сепак продолжуваат со емитување на програмата преку сателит, пренесува БТА. Европската радиодифузна унија, со седиште во Женева, вчера објави дека емисиите од отпуштените новинари од ЕРТ кои продолжуваат со работа успешно се емитуваат во останатиот дел на Европа. Христо Румлелиоти, лидер на новинарите и синдикален претставник, изјави дека сигналот се емитува преку сателит, истовремено изразувајќи благодарност до сите што даваат помош за тоа. Над 10.000 лица организираа мирни протести пред зградата на ЕРТ во знак на поддршка за отпуштените работници, кои веќе трет ден ја окупираат зградата. Грчката Влада го прекина емитувањето на сигналот на ЕРТ во вторникот на полноќ, отпуштајќи ги сите 2.656 вработени и заканувајќи се со тужби за сите што емитуваат нивна програма. Одлуката за затворање на медиумот предизвика остри критики во Грција и странство.
| | веќе видена | слични
6 копии

Над 12.000 лица вчера протестирале во Грција, во рамките на генералниот штрајк против затворањето на државната компанија за радио и телевизија - ЕРТ, што ја шокира грчката јавност Во Атина, приближно 10.000 лица се отповикаа на повикот на синдикатите од приватниот и од државниот сектор: ГСЕЕ и АДЕДИ, да се соберат пред седиштето на ЕРТ во северното предградие на Атина, Агиа Параскеви, за да ја осудат владината политика на штедење, што го засега државниот сектор. Истовремено, во Солун, 2.000 лица демонстрираа пред седиштето на телевизијата ЕТ3, која е еден од петте телевизиски канали што ѝ припаѓаат на ЕРТ. Во контролната сала на ЕРТ во Атина, што е окупирана од новинарите кои се обидуваат да емитуваат емисии преку веб-страницата на компанијата, главниот уредник, Ели Зерва, ја поздрави поддршката на илјадниците луѓе што дошле да инсистираат на повторното отворање на државното радио и телевизија. - Ние сме на прва страница во меѓународните медиуми - изјави Зерва.
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската радиодифузна унија поднесе барање до грчката Влада „да ја преиспита одлуката“ за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ и повторно да го обнови нејзиниот сигнал, изјави претставникот на унијата Жан-Пол Филипо на прес конференција во седиштето на ЕРТ во Атина. Европската радиодифузна унија поднесе барање до грчката Влада „да ја преиспита одлуката“ за затворање на државната радио и телевизија ЕРТ и повторно да го обнови нејзиниот сигнал, изјави претставникот на унијата Жан-Пол Филипо на прес конференција во седиштето на ЕРТ во Атина.- Во писмото што денеска напладне го доставивме до грчкиот министер за финансии Јанис Стурнарас, бараме од Владата да ја преиспита својата одлука за затворање на ЕРТ, брутално донесена во вторникот вечерта, како и да биде обновен сигналот, изјави Филипо. Претставникот на Европската радиодифузна унија, Жан-Пол Филипо пристигна во Атина за поддршка на грчката државна радио и телевизија ЕРТ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грчката државна радио-телевизија ЕРТ емитуваше програма и покрај одлуката за нејзино гасење од страна на владата во Атина. Европската радиодифузна унија соопшти дека во знак на солидарност со грчките колеги, преку својот сателит успешно го пренела пиратскиот сигнал во Европа, Азија и Океанија. Грчкиот премиер Андонис Самарас го правдаше гаснењето на ЕРТ со потребата од борба со расипничкиот менталитет, бидејќи оваа телевзија била симбол на трошење и недостаток на транспарентност. Неговите коалициони партнери ПАСОК и Демократската левица побараа итни разговори за иднината на државниот сервис.
| | веќе видена | слични
2 копии

Илјадници луѓе протестираа вчера во Грција против затворањето на јавната телевизија ЕРТ што предизвикува загриженост за расцеп во коалициската влада. Демонстрантите се собраа пред канцелариите на ЕРТ во Атина и Солун, за да го повикаат премиерот Андонис Самарас да ја поништи одлуката да ја затвори телевизијата во рамките на мерките за штедење. „ЕРТ е и ќе остане отворена“, пишува на една од паролите закачени на телевизиската зграда на седиштето во Атина. Според податоците на полицијата околу 15.000 луѓе учествуваа во протестите во земјата. Во Атина, во акцијата се вклучиле 10.000 луѓе.
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер е под голем притисок на јавноста. Во дескот на канал 5 е Грците се против затворањето на јавниот сервис. Повеќе за ова од разговорот кој Елизабета Галевска го водеше со нашиот дописник од Атина Сања Ристевска.
| | веќе видена | слични
17 копии

Грција денеска е парализирана од 24-часовен штрајк по повик од синдикатите во приватниот и државниот сектор против затворањето на државни медиуми. Грција е во целосен информативен мрак бидејќи во штрајкот учествуваат вработените во државните и приватни медиуми. Штрајкуваат и новинарите во печатените изданија – весници и списанија. Градскиот транспорт исто така е блокиран – нема да сообраќаат автобуси и тролејбуси, а метрото ќе запре со работа во девет часот по локално време. Авиодиспечерите ќе штрајкуваат до 17 часот по локално време, јавуваат грчки медиуми. Вработените во медиумите предупредија дека протестите ќе траат додека Владата не ја повлече одлуката за затворање на грчката национална радио и телевизија ЕРТ. Илјадници атињани се пред зградата на медиумот каде од вчера има концерти, а тимови по сопствена иницијатива емитуваат емисии преку интернет.
| | веќе видена | слични

По исклучувањето на предавателите, новинарите ги емитуваа вестите од ЕРТ и слика за она што се случува во близина на сега веќе поранешната државна радиодифузна компанија преку својата интернет страница. „Од утрото властите ја блокираа нашата интернет страница. Сепак, ни помогнаа колегите, сега емитуваме преку голем број други сајтови", рече соработникот на интернет страницата ert.gr, Димитрис Алексопулос. Некои други канали го отстапија својот етер на ЕРТ и пренесуваат изјави на политичари, како и на новинарите од државната радиодифузна компанија. Грчките новинари од јавниот сервис, инаку, добија поддршка од Европската радиодифузна унија (European Broadcasting Union, EBU). Во четвртокот во Грција започна општ 24-часовен штрајк во врска со затворањето на јавниот сервис ЕРТ. Денеска во близина на зградата на радио-телевизијата се одржа масовен митинг. Атинската полиција го блокираше булеварот Месогион, но не беа забележани полициски сили во близина зградата. Според Алескопулос, полициските единици од поодамна ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 569 | | | веќе видена

Поранешниот британски премиер Џон Мејџор ја повика денеска премиерката Тереза Меј да се откаже од своите „црвени линии“ во врска со Брегзит и да му дозволи на ...
сите 424 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Од овој ден крштевањето значи духовно раѓање, почеток на човековото живеење во верата. За значењето на овој празник и неговото одбележување повеќе од разговор ...
сите 241 | | | веќе видена

Како што српски Курир, Огњен Врањеш во недела во попладневните часови доаѓа во Србија. Тој во најголема тајност пристигнува со вечерн лет. Карлеуша секако ...
сите 188 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хакери го пренасочија емитувањето на грчката ЕРТ на страницата на Апелациониот суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: