Иванов: ЕУ не може да зборува во името на Европа без земјите од ЈИЕ

За две недели ќе се отвори уште една можност за да се намалат разликите меѓу Европската унија и Европа и уште една можност Унијата да се приближи кон Европа, порача претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов во обраќањето на Самитот во Братислава Европската унија треба уште да работи и да се проширува за да може да зборува во името на Европа. ЕУ без нашиот регион, без секоја од нашите земји, вклучително и Република Македонија, е незавршен проект. За две недели ќе се отвори уште една можност за да се намалат разликите меѓу Европската унија и Европа и уште една можност Унијата да се приближи кон Европа, порача претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов на обраќањето на Самитот на шефови на држави и влади од Централна Европа што се одржува во Братислава. Иванов апелираше Македонија да го добие датумот за почеток на преговори со ЕУ и да се примени позитивното искуство од примената на паралелното движење на процесот. Иванов очекува и се надева дека секоја земја од регионот ќе направи чекор напред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Интегрален транскрипт од соопштението на ВМРО-НП: На Самитот одржан во Република Словачка, претседателот на Република Србија Томислав Николиќ и претседателот на Република Косово г-ѓа Атифете Јахјага седеа заедно, што беше поздравено од целата меѓународна јавност, бидејќи претставува редок пример за позитивен пресврт во нормализирањето на севкупните односи на двата народа. ВМРО Народна партија го поздравува овој чин како единствен начин кој носи просперитет и благосостојба за двата народa. Имајќи ја таа слика пред нас денеска неможеме а да не го запрашаме претседателот Горѓи Иванов што направи пред десетина дена на Самитот во Охрид, компромитирајќи ја Македонија со своите постапки. Дали Горѓи Иванов како и неколку пати порано само докажува дека е поголем чувар на српските интереси и од самиот српски претседател? За жал ВМРО Народна партија може да констатира дека лажни биле нашите надежи дека г-дин Горѓи Иванов ја надминал својата југословенска фаза на која сите добро се сеќаваме. Со оваа дистанца од само ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО Народна партија го поздравува заедничкото седење на претседателот на Србија Томислав Николиќ и претседателката на Косово, Атифете Јахјага, на Самитот одржан во Словачка што беше поздравено од целата меѓународна јавност, бидејќи претставува редок пример за позитивен пресврт во нормализирањето на севкупните односи на двата народа. Според ВМРО НП, овој чин е единствен начин кој носи просперитет и благосостојба за двата народa. „Имајќи ја таа слика пред нас денеска не можеме а да не го запрашаме претседателот Горѓе Иванов што направи пред десетина дена на Самитот во Охрид, компромитирајќи ја Македонија со своите постапки. Дали Горѓе Иванов како и неколку пати порано само докажува дека е поголем чувар на српските интереси и од самиот српски претседател? За жал, ВМРО Народна партија може да констатира дека лажни биле нашите надежи дека Ѓорѓи Иванов ја надминал својата југословенска фаза на која сите добро се сеќаваме“, пишува во соопштението на ВМРО НП. Оттаму сметаат дека многу впечатливо се гледа дека ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов да каже зошто пак испадна поголем чувар на српските интереси и од српскиот претседател Томислав Николиќ, велат од ВМРО-Народна. -На Самитот одржан во Република Словачка, претседателот на Република Србија Томислав Николиќ и претседателот на Република Косово г-ѓа Атифете Јахјага седеа заедно, што беше поздравено од целата меѓународна јавност, бидејќи претставува редок пример за позитивен пресврт во нормализирањето на севкупните односи на двата народа. ВМРО Народна партија го поздравува овој чин како единствен начин кој носи просперитет и благосостојба за двата народa. Имајќи ја таа слика пред нас денеска не можеме а да не го прашаме претседателот Горге Иванов што направи пред десетина дена на Самитот во Охрид, компромитирајќи ја Македонија со своите постапки. Дали Горге Иванов како и неколку пати порано само докажува дека е поголем чувар на српските интереси и од самиот српски претседател? За жал ВМРО Народна партија може да констатира дека лажни биле нашите надежи дека г-дин Иванов ...
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 453 | | | веќе видена

Традиционалното обележување на Богојавление и пливање за светиот крст беше одржано и во Земун а токму таму крстот го извади Јована Лепосавиќ, 18 годишна ...
сите 153 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 72 | | | веќе видена

Најмалку 12 лица се уапсени денеска во Париз за време на протестите на движењето „жолти елеци“, кои се одржуваат десетти викенд по ред. Демонстрантите биле ...
сите 102 | | | веќе видена

Познатата српска пејачка, Јелена Карлеуша, има богато искуство кога се работи за изборот на мажи. 41 годишната турбо-фолк ѕвезда често ги менуваше партнерите. ...
сите 190 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: ЕУ не може да зборува во името на Европа без земјите од ЈИЕ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: