Само уште Португалија ни стои на патот до Данска


Македонија со победа во последното квалификациско коло на домашен терен, в недела во СЦ "Борис Трајковски", над Португалија ќе го обезбеди своето трето учество на еден континентален собир Македонската машка ракометна репрезентација повторно ја има судбината во свои раце за пласман на Европското првенство во Данска во 2014 година. "Црвено-жолтите" по победата на гости во претпоследното квалификациско коло во првата група против Швајцарија во Цирих 27:22, и триумфот на светскиот шампион Шпанија на гостувањето во Португалија, в недела СЦ "Борис Трајковски" во директен дуел со Португалците ќе се борат за второто место во групата, со кое ќе обезбедиме трето учество на континенталниот собир во Данска. Во овој меч избраниците на селекторот Ивица Обрван, ќе имаат шанса да и се реваншираат на Португалија за поразот на првиот натпревар на гости, во април годинава, кога славеа со (32:25). - Велевме дека последниот меч со Португалија сакаме да го одлучи патникот на ЕП, наредната година. Оваа желба ни се исполни и затоа ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Стевче Алушевски, денес ќе го одигра последниот натпревар во својата богата, 24-годишна кариера, во која 21 година беше дел од македонската ракометна репрезентација. Првиот официјален меч за Македонија, левото крило кој во кариерата настапувал за Пелистер, Јафа Промет Ресен, Вардар и Металург, го одигра пред две децении во Романија на „Трофеј Карпати“. На домашната сцена Алушевски , со тимовите за кои настапувал, освои 13 шампионски и 10 Куп титули. Дресот на Македонија го носел на 244 натпревари и дел од сите значајни успеси на репрезентацијата. Алушевски кариерата ќе ја заврши на натпреварот помеѓу Македонија и Португалија, на која „црвено-жолтите“ со победа ќе изборат пласман на Европското првенство.
| | веќе видена | слични

Машката ракометна репрезентација на Македонија вечерва го игра решавачкиот натпревар за пласман на ЕП. За избраниците на македонскиот селектор Ивица Обрван, само победа е единствената опција. Португалија во пресрет на последното 6.коло има бод повеќе од нашата репрезентација. Противникот е веќе два дена во Скопје и во СЦ „Борис Трајковски" веќе одржа и два тренинга. Секако и Португалците имаат свои сметки и нивна желба е по подолга пауза да се пласираат на Европско првенство. Последен пат беа учесници на ЕП 2006 година. Почетокот на натпреварот е во 20:30 часот.
| | веќе видена | слични

Нашата машка ракометна репрезентација вечерва од 20 часот и 30 минути во арената Борис Трајковски го играат решавачкиот натпревар за пласман на Европското првенство во Данска. На нашиот состав му е потребна победа за да го освои второто место во групата 1 и да обезбеди настап на завршницата на Европското првенство. Во редовите на националниот тим владее оптимизам, но внимателност пред дуелот со составот, кој во првиот дел од циклусот славеше победа со седум гола разлика. Но, сега играме на домашен терен и пред полни трибини што дополнителен мотив за триумф. Натпреварот стартува од 20 часот и 30 минути, а од вечерва од активното играње ракомет се простува Стевче Алушевски.
| | веќе видена | слични

Да, таа победа против Португалија која ја посакуваат сите ќе не одведе на Европското првенство во Данска на почетокот од следната година. Македонската ракометна селекција имаше турбулентен квалификациски циклус, но на крајот судбината за пласман на ЕП ја има во свои раце. Но, целиот циклус зависи од еден натпревар и тоа оној против Португалија, кој е вечерва на програмата во 20:30 часот. На последното Европско првенство „македонската фаланга“ стигна до петтата позиција и ги освои симпатиите на сите неутрални гледачи во Србија. Данска е далеку, но прво мора Лазаров, Мојсоски, Ристовски, Стоилов, Миркуловски да ја совладаат Португалија и да му ја поклонат на навивачите кои никогаш не им свртеа грб на ракометари кога им беше најтешко. Мх.П.
| | веќе видена | слични
9 копии

Ракометната репрезентација на Македонија само со победа вечерва против селекцијата на Португалија ќе избори пласман на Европското првенство во Данска 2014. Тоа за нашата селекција би бил трет настап на европските шампионати, додека Португалија има веќе пет учества. Избраниците на селекторот Ивица Обрван сами ќе решаваат за својата судбина и дали ќе добијат шанса да го бранат 5. место освоено на претходното ЕП што е најголемиот успех на македонскиот ракомет на репрезентативен план. За Стевче Алушевски ова ќе биде последен, проштален натпревар (245. натпревар според неговата статистика) во репрезентативниот дрес. Левото крило на нашата репрезентација е свесен за тежинината на натпреварот: „Не очекува тежок натпревар. Но, мора да победиме за да се пласираме на Европско првенство. Оваа репрезентација заслужува да оди во Данска и да го продолжи континуитетот учества на големите натпреварувања“, изјави Алушевски. Португалците според нивните најави уште од почетокот биле свесни дека овој натпревар ќе решава за ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на селекторот Ивица Обрван сами ќе решаваат за својата судбина и дали ќе добијат шанса да го бранат 5. место освоено на претходното ЕП што е најголемиот успех на македонскиот ракомет на репрезентативен план. За Стевче Алушевски ова ќе биде последен, проштален натпревар (245. натпревар според неговата статистика) во репрезентативниот дрес. Левото крило на нашата репрезентација е свесен за тежинината на натпреварот: - Не очекува тежок натпревар. Но, мора да победиме за да се пласираме на Европско првенство. Оваа репрезентација заслужува да оди во Данска и да го продолжи континуитетот учества на големите натпреварувања, изјави Алушевски. Португалците според нивните најави уште од почетокот биле свесни дека овој натпревар ќе решава за вториот патник во групата за Европското првенство покрај светскиот шампион Шпанија. Натпреварот се игра во СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје со почеток во 20 часот и 30 минути./МИА
| | веќе видена | слични

Благодарение на победата која Македонија ја забележа во Швајцарија и поразот на Португалија од Шпанија, на избраниците на селекторот Ивица Обрван, во арената „Борис Трајковски“ во Скопје ќе им биде потребна каква и да е победа за пласман на континенталното првенство. Според рејтингот што го има во европскиот ракомет, Македонија е фаворит, но Португалија во ниту еден случај не смее да се потцени, бидејќи станува збор за селекција која шансите, доколку и’ бидат дадени, знае да ги искористи. Токму тоа се случи на првиот меч во Португалија на која Македонија загуби со 25-32. Натпреварот во арената „Борис Трајковски“, меѓу Македонија и Португалија ќе започне во 20:30 часот, а ќе го судат Норвежаните Кристијансен и Абрахамсен.
| | веќе видена | слични

Македонските ракометари во недела навечер против Португалија ќе ја бијат клучната битка за пласман на Европското првенство во 2014 година, чиј домаќин ќе биде Данска. Благодарение на победата која Македонија ја забележа во Швајцарија и поразот на Португалија од Шпанија, на избраниците на селекторот Ивица Обрван, во арената „Борис Трајковски“ во Скопје ќе им биде потребна каква и да е победа за пласман на континенталното првенство. Според рејтингот што го има во европскиот ракомет, Македонија е фаворит, но Португалија во ниту еден случај не смее да се потцени, бидејќи станува збор за селекција која шансите, доколку ѝ бидат дадени, знае да ги искористи. Токму тоа се случи на првиот меч во Португалија на која Македонија загуби со 25-32. Натпреварот во арената „Борис Трајковски“, меѓу Македонија и Португалија ќе започне во 20:30 часот, а ќе го судат Норвежаните Кристијансен и Абрахамсен.
| | веќе видена | слични

Првиот официјален меч за Македонија, левото крило кој во кариерата настапувал за Пелистер, Јафа Промет Ресен, Вардар и Металург, го одиграл пред две децении во Романија на „Трофеј Карпати“. На домашната сцена Алушевски, со тимовите за кои настапувал, освои 13 шампионски и 10 Куп титули. Дресот на Македонија го носел на 244 натпревари и дел од сите значајни успеси на репрезентацијата. Алушевски кариерата ќе ја заврши на натпреварот помеѓу Македонија и Португалија, на која ‘црвено-жолтите’ со победа ќе изборат пласман на Европското првенство. крај/мф/нц
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 163 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 221 | | | веќе видена

„Нема да дозволиме паркингот што досега го плаќавме 350 денари месечно, да се покачи на 850”. Вработени во клиничкиот центар Мајка Тереза во Скопје се собраа ...
сите 124 | | | веќе видена

Како што можете да видете години потоа оваа зона е празна, нити една фабрика немаме, ниту едно ново вработување. Ова треба да биде пример за граѓаните на ...
сите 298 | | | веќе видена

Оваа и утрешната ноќ ќе бидат особено студени кога температурите на воздухот насекаде ќе се спуштаат под нулата и ќе измесуваат во интервалот од -10 до -1 ...
сите 195 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 205 | | | веќе видена

„СДСМ ја распродава државата по сите основи. Република Македонија две години оди надолу. Неколку нерасветлени убиства откако СДСМ е на власт, а министерот за ...
сите 261 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 153 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Само уште Португалија ни стои на патот до Данска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: