Турската влада е за референдум за проектот на Таксим

Владата во Анкара отворено застана зад идејата за референдум за спорниот проект за преуредување на плоштадот Таксим во Истанбул. Проектот е главна причина и иницијална каписла за масовните демонстрации последните две недели, го пренесуваат медиумите Хусеин Челик потпретседателот на партијата на премиерот Ердоган. Овој став произлезе од средбата на Ердоган со демонстрантите. Ваквата изјава, иако се оценува како голем исчекор на владата за излез од кризата, Челик истовремено ги повика демонстрантите да се разотидат од паркот Гези, додавајќи дека оние кои ќе останат ќе се соочат со полицијата.
| | веќе видена | слични

Демонстрантите го поздравија ставот на премиерот, оценувајќи го како „позитивен“, јавија неколку светски агенции. - Позитивен резултат од синоќешните разговори меѓу Ердоган и претставници на демонстрантите е тоа што премиерот изјави дека проектот нема да продолжи пред конечната судска одлука, истакна портпарол на еколошкото движење „Солидарност со Таксим“. Западните медиуми оценуваат дека ветувањето за почитување на судската одлука се смета како победа на демонстрантите, кои одбиваа да се повлечат од паркот по понудата на Ердоган за одржување референдум за плановите за реконструкција.
| | веќе видена | слични
6 копии

Турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се согласи да бидат прекинати плановите за реконструкција на истанбулскиот парк Гези, каде веќе две недели се одржуваат антивладини протести. Демонстрантите го поздравија ставот на премиерот, оценувајќи го како „позитивен“. - Позитивен резултат од синоќешните разговори меѓу Ердоган и претставници на демонстрантите е тоа што премиерот изјави дека проектот нема да продолжи пред конечната судска одлука, истакна портпарол на еколошкото движење „Солидарност со Таксим“. Западните медиуми оценуваат дека ветувањето за почитување на судската одлука се смета како победа на демонстрантите, кои одбиваа да се повлечат од паркот по понудата на Ердоган за одржување референдум за плановите за реконструкција. Според плановите на власта, на местото на паркот со околу 600 дрвја би била изградена касарна од времето на Отоманската империја.
| | веќе видена | слични

Турската влада нема да направи никаква промена во паркот Гези до референдумот, којшто го предложи и на којшто граѓаните би одлучувале за плановите за преуредување на Истанбул, изјави Хусеин Челик, портпарол на владејачката Партија на правдата и развојот (AKP) на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган по состанокот со претставниците на демонстрантите и Ердоган во резиденцијата на премиерот. Премиерот Реџеп Тајип Ердоган ноќта кон петокот одржа итен состанок со лидерите на демонстрантите на којшто демонстрантите го одбија неговото последно предупредување да се повлечат од истанбулскиот парк Гези, епицентарот на антивладините двонеделни протести. Претставниците на групата „Таксим солидарност“ отпатуваа во Анкара, каде доцна синоќа неколку часа разговараа со Ердоган во неговата резиденција, јави AFP. По разговорите коишто траеле неколку часа, портпаролот на партијата AKP, Хусеин Челик истакна дека владата нема да направи никаква промена во паркот до референдумот на којшто граѓаните ќе одлучуваат за плановите ...
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се согласи да ги откаже плановите за преуредување на истанбулскиот парк Гези, епицентарот на двонеделните антивладини протести. Демонстрантите го поздравија ставот на премиерот и го оценуваат како позитивен. Ветувањето за почитување на судската одлука се смета за победа на демонстрантите, кои одбија да се повлечат од паркот по понудата на Ердоган за одржување на референдум за преуредување на паркот (на местото на паркот со 600 стебла, треба да се изгради копија од касарната од времето на Отоманската империја). Стотици мајки на демонстранти направија штит во паркот Гези во знак на поддршка за протестите против плановите на Владата за градежни промени во паркот. Иницијативата е израз на протест против повикот од истанбулските власти мајките и татковците да си ги приберат децата дома и да не учествуваат во демонстрациите. Мајките издигнаа парола: „Насекаде мајки, нескаде отпор“, и ја дадоа својата поддршка за децата кои учествуваат веќе две недели во протестите. Во првите ...
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер, Реџеп Тајип Ердоган ги повика демонстрантите вечерва да ја завршат окупацијата на истамбулскиот парк Гези, бидејќи вети дека ќе ги промени плановите за негово преуредување.-Се надевам дека се ќе заврши до вечерва-изјави Ердоган пред членовите на неговата владејачка партија.Тој на стотиците демонстранти, кои се уште се наоѓаат во паркот, им порача дека владата ги прими нивните пораки.Владата денес соопшти дека премиерот се согласил да ги запре плановите за преуредување на паркот, а демонстрантите го поздравија неговиот став и го оценија како „позитивен“.По четиричасовниот состанок на Ердоган и претставниците на лидерите на демонстрантите доцна синоќа, заменикот на премиерот Хусеин Челин изјави дека владата ќе ја почитува судската одлука за запирање на проектите и дека ќе инсистира да се одржи референдум за преуредување на централниот парк.Во судирите во текот на протестите во Турција загина пет лица, а речиси 5.000 се повредени.Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека се надева демонстрантите вечерва да го напуштат паркот Гези , откако вети дека ќе го прекине планирањето на проектот од паркот. “Се надевам дека сè ќе биде завршено до крајот на денот “, рече Ердоган во својот говор во Анкара , повикувајќи уште еднаш демонстрантите да го напуштат паркот. “Млади луѓе , доволно долго останавте во паркот ја испративте својата порака. Ако вашата порака се однесува на Гези паркот, таа беше примен “, рече премиерот. Ердоган јавно го повтори ветувањето дека во паркот нема да се работи ништо се д одека судот не донесе конечна одлука за неговата судбина. “Очекуваме правосилна судска одлука , ќе организираме референдум и да го прифатиме исходот. Што друго можам да кажам? ” рече Ердоган.
| | веќе видена | слични
2 копии

Премиерот на Турција Ердоган денеска ги повика огромниот број на демонстранти во паркто Гези во Истанбул да се повлечат откако неговата влада ја прими пораката преку преговорите кои беа направени со цел да се прекинат двонеделните демонстрации. -Стоевте тука колку што можевте и ја испративте вашата порака. Ако пораката Ви беше за паркот Гези на Таксим, таа е примена и земена е во предвид, посочи Ердоган на средбата на својата Партија на правдата и развојот (АКП). „Сега ве молам да го напуштите паркот Гези и да се вратите во своите домови“, уште кажа турскиот премиер. Премиерот се правдаше за проблемот со паркот Гези а демонстрациите ги нарече „театар под отворено небо“ направени со цел да се изврши политички и економски притисок. -Знаеме дека во преден план на плоштадот Таксим се добронамерните луѓе. Знаеме, исто така, меѓутоа, дека има и луѓе кои подготвувале провокации, има терористички и нелегални организации, посочи Ердоган. За него ваквите протести претставувале инструмент за игри на ...
| | веќе видена | слични

Претставници од групата "Солидарност за Таксим" доцна вчера разговарале со турскиот премиер откако претходно го одбиле неговото "последно предупредување" да се повлечат од истанбулскиот парк Гези. Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган се согласил да ги откаже плановите за преуредување на истанбулскиот парк Гези, епицентарот на двонеделните антивладини протести, а демонстрантите го поздравиле ставот на премиерот и го оценуваат како "позитивен". "Позитивен исход на вечерашните разговори е тоа што премиерот рече дека проектот нема да продолжи пред конечната судска одлука", рекол портпаролот на групата "Солидарност за Таксим", која се смета за главен претставник на демонстрантите. Агенцијата AFP оценила дека ветувањето за почитување на судската одлука се смета за победа на демонстрантите, кои одбиле да се повлечат од паркот по понудата на Ердоган за одржување на референдум за преуредување на паркот. Според овие планови, на местото на паркот со околу 600 стебла треба да се изгради реплика од касарната ...
| | веќе видена | слични

Целта на најголемите протести против владата последиве децении во Турција е постигната откако владата ноќеска им вети на демонстрантите дека ќе го запре реновирањето на централниот истанбулски плоштад Таксим, поради што пред две недели и почнаа демонстрациите. Турскиот премиер Реџеп Таир Ердоган се состана ноќеска со претставници на демонстрантите, само неколку часа откако рече дека губи трпение и ги предупреди демонстрантите да го напуштат паркот Гези. Ердоган вети дека ќе ја запре панираната изградба на трговскиот центар во Паркот Гези додека судот не донесе одлука за нејзината легалност или евентуален ереферендум за ова прашање.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 205 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 458 | | | веќе видена

Денеска премиерот на техничката влада Оливер Спасовски му порача на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев подобро менаџирање со министерството, а изјавата ...
сите 208 | | | веќе видена

„СДСМ како одговорна и демократска партија преку легитимни законски решенија создаде услови за независно и професионално правосудство.Со Законот за Јавно ...
сите 243 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 90 | | | веќе видена

Составот на Вардар минатиот викенд успеа да слави убедлива победа над Мотор Запорожје со што обезбеди пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, но ...
сите 216 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Турската влада е за референдум за проектот на Таксим

Од:
До кого (е-маил):
Порака: