Шпанија води против Португалија по првиот дел

Ракометарите на Шпанија имаат минимално водство против селекцијата на Португалија по првото полувреме во натпревар кој е од исклучително значење за македонските ракометари. По 30 минути игра во Гимараеш, светскиот првак води со два гола разлика, 14:12. По израмнетиот почеток Шпанија поведе со два гола во 18-та минута, 9:7, а по 22 минути игра Шпанците имаа највисоки три гола позитива, 12:9. Сепак, Португалците се вратија во игра и во самиот финиш од првиот дел дојдоа до 13:12, но Шпанците го искористија последниот напад и со гол од крилна позиција заминаа на пауза со плус два. Доколку Шпанија вечерва ја победи Португалија, тогаш на нашата селекција ќе и биде доволна било каква победа во недела против Португалија на домашен терен за пласман на ЕП.
| | веќе видена | слични

Утревечер во "Борис Трајковски" (20.30 ч.) Македонија го игра решавачкиот дуел со Португалците за пласман на ЕП, а за да се оствари желбата по трети пат да се оди на континентално првенство, потребен е полн погодок Утре во "Борис Трајковски" (20.30 ч.) Македонија ќе ја бие решавачката битка за пласман на ЕП идната година во Данска. Противник ќе ни биде селекцијата на Португалија, која исто така сака да оди на ЕП, но сите карти се во наши раце. Играме дома, пред голем аудиториум, мотивот е огромен, желбата да се успее и да се оди на континенталното првенство е уште поголема. Во ваква оптимистичка атмосфера избраниците на селекторот Ивица Обрван ќе го почнат решавачкиот дуел во групата против Португалија, каде светскиот првак Шпанија веќе обезбеди виза за Данска. Пред натпреварот, селекторот Ивица Обрван, заедно со капитенот Кире Лазаров и ветеранот Стевче Алушевски, имаа средба со новинарите, на која ги изнесоа своите видувања за противникот и за она што ги очекува во овој решавачки дуел за ЕП. - За ...
| | веќе видена | слични

Ракометната репрезентација на Македонија во недела го игра клучниот натпревар за пласман на Европското првенство во 2014 година. Во недела гостува Португалија, а победа е потребна е за да се освои второто место. Овој натпревар ќе биде последен во кариерата на Стевче Алушевски, кој има настап и на првиот натпревар на репрезентацијата и повеќе од 21 година е репрезентативец. - За репрезентацијата секогаш сум настапувал со гордост и со љубов. Малку ми е тешко во овој момент. Во недела ќе биде мојот последен натпревар во кариерата и би сакал да ја завршам кариерата со победа. Не очекува тежок натпревар бидејќи Португалија има квалитетен состав – изјави со монгу емоции на денешната прес конфренеција Стевче Алушевски. Селекторот Ивица Обрван уште еднаш потенцираше дека ова е натпревар на кој треба да се победи со еден гол разлика. - Ние сме фаворити во овој натпревар и мораме да го покажеме тоа од почетокот. Клучот на играта ќе биде во одбраната , која ќе биде решавачка за успех. Мораме да имаме лесни голови од ...
| | веќе видена | слични

По вчерашната победа над Швајцарија нашата ракометна репрезентација попладнево се врати во Скопје и е во базата во хотелот „Александар Палас“. Најефикасниот наш играч со 9 голови беше Наумче Мојсовски, кој по враќањето за натпреварот истакна: - Овој натпревар за нас беше се или ништо, а за нив ништо. Одигравме максимално за да победиме. Затоа и овој натпревар не беше убав за око. Селекторот Ивица Обрван за победата над Швајцарија истакна: - Се договоривме на полувремето да нема нервоза. Се виде дека имавме нервоза заради тоа што немавме водство од 4-5 голови. Добро го почнавме вториот дел и стигнавме до 6 разлика, но имавме и мала криза кога противниците намалија на 2 разлика. Се смиривме со тајм аутот, а потоа Кирил Лазаров постигна гол за три разлика и на крајот завршивме со сигурни пет (27:22). Во недела репрезентацијата ја очекува решавачката битка и дуелот со Португалија: - Ќе фрлиме се на една карта. Мора да победиме и да го продолжиме тој континуитет од учество на големи настани во последните четири ...
| | веќе видена | слични

Овој дуел ќе биде проштален за крилниот играч Стевче Алушевски кој повеќе од две децении го носеше црвено-жолтиот дрес. - Горд сум што 21 година активно го носев дресот на македонската репрезентација. Секогаш за националниот тим играв со голема љубов, посветено и максимално ангажирано. Се надевам дека на последниот мој репрезентативен настап в недела ќе победиме и Македонија ќе се пласира на ЕП, истакна Стевче Алушевски на последното свое обраќање на една прес-конференција како активен играч. Добра игра и позитивен резултат како продолжение од успешниот настап против Швајцарија во Цирих очекува и селекторот Ивица Обрван. - На добар пат сме да избориме учество на ЕП, а дуелот со Португалците е убава можност Алушевски на еден врвен начин, достоинствено и во славеничка атмосфера да ја заврши долгата и богата репрезентативна кариера. Пред нас е задачата да го валоризираме постигнатиот резултат во Цирих до кој дојдовме со добра игра во одбраната и со огромна помош од нашите навивачи од Швајцарија за што им сум ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонската ракометна репрезентација в недела против Португалија ќе го игра последниот квалификациски натпревар за евро-шампионатот во Данска. Овој дуел ќе биде проштален за крилниот играч Стевче Алушевски кој повеќе од две децении го носеше црвено-жолтиот дрес. - Горд сум што 21 година активно го носев дресот на македонската репрезентација. Секогаш за националниот тим играв со голема љубов, посветено и максимално ангажирано. Се надевам дека на последниот мој репрезентативен настап в недела ќе победиме и Македонија ќе се пласира на ЕП, истакна Стевче Алушевски на последното свое обраќање на една прес-конференција како активен играч. - На добар пат сме да избориме учество на ЕП, а дуелот со Португалците е убава можност Алушевски на еден врвен начин, достоинствено и во славеничка атмосфера да ја заврши долгата и богата репрезентативна кариера. Пред нас е задачата да го валоризираме постигнатиот резултат во Цирих до кој дојдовме со добра игра во одбраната и со огромна помош од нашите навивачи од ...
| | веќе видена | слични

- Нема што да измислуваме топла вода. Одбраната треба да биде пресудна за победа над Португалија. Потребни ни се чисти, едноставни голови, кои се постигнуваат од чисти контранапади. Ова го изјави Ивица Обрван, селекторот на македонската машка ракометна репрезентација, во пресрет на неделниот натпревар со Португалија во СЦ „Борис Трајковски (2о.30 часот). Само победа ѝ одговара на Македонија ако сака да се пласира на завршницата на Европското првеснтво во Данска во јануари 2014 година. - Одбраната е таа што е мотор и што е пресудна за победата. Од неа мора да произлегуваат едноставни голови, од контри и од полуконтри, што не беше случај во првото полувреме во Швајцарија. А Португалија е сосема поинаква, играат со друга одбрана, технички се подобри на сите позиции, сите играчи знаат да дадат топка на пивот. Имаат неколку шутери кои не се од топ класа, но се доволно добри за да нѐ загрозат. Ние сме фаворити, не бегаме од тоа, ќе им покажеме кога ќе влеземе во мечот – изјави селекторот. Оние што не се спортисти ...
| | веќе видена | слични

Македонија е многу блиску до пласман на Европското ракометно првенство во Данска, за тоа ѝ треба само победа против Португалија в недела, со што ќе биде продолжен континуитетот на учество на големите натпреварувања.Сите играчи во таборот на националниот тим се свесни дека сега, по сложувањето на коцките во претпоследното коло, сѐ зависи од нив. Португалија мора да падне, дури и традицијата е на наша страна – досега двапати ја поминувавме во квалификации за големи натпреварувања.Сепак, селекторот Ивица Обрван предупредува да нема еуфорија, со цел со што поладни глави да се дочека дуелот в недела.„Целта ни беше последната средба да одлучува, сега го имаме тоа. Но, мора да се стивне еуфоријата, да ни се помогне во подготовките. Со Португалија игравме не многу одамна, загубивме со седум гола разлика, тие имаат тим што е способен да нѐ изненади. Се надевам дека ќе бидеме на добро ниво и дека со една енергија која ќе нѐ следи од трибините, ќе дојдеме до победа и пласман на ЕП“, вели Обрван.„За дуелот нема некоја ...
| | веќе видена | слични

Со победа над Португалија, в недела, македонската репрезентација ќе се пласира на ЕП 2014, првпат ќе оствари настап во низа на три големи собири (ЕП 2012, СП 2013 и ЕП 2014), ќе ги скокне квалификациите и ќе игра најмалку бараж за СП 2015 Момент од мечот во Цирих РАКОМЕТ - МАКЕДОНИЈА Е НА ДОБАР ПАТ КОН ЕП 2014 ПО ПОБЕДАТА НАД ШВАЈЦАРИЈА СО 27-22 ВО ЦИРИХ Успехот в недела, во преполнетата сала во СЦ „Борис Трајковски“ против Португалија (20.30 ч.), покрај посакуваниот пласман на ЕП 2014 во Данска следната година би имал повеќекратно значење за македонската машка ракометна репрезентација. По триумфот над Швајцарија со 27-22 (13-12) во средата во Цирих, во 5. квалификациско коло, следната победа за Македонија ќе значи првпат настап во низа на три значајни ракометни собири (ЕП 2012, СП 2013 и ЕП 2014). Друга придобивка, не помалку значајна, е тоа што со пласман на ЕП, Македонија би имала полесен пат кон СП 2015, оти би ги скокнала квалификациите и би учествувала најмалку во бараж-пресметката, но ќе има шанса ...
| | веќе видена | слични

По доаѓањето на клупата на македонската репрезентација селекторот Ивица Обрван во средата ја забележа првата победа, откако на почетокот имаше два пораза од Шпанија. Сепак Обрван, пред дуелот со Португалија повикува на смиреност. - Не е готово. Не очекува потежок натпревар од тој со Швајцарија, дуелот со Португалија. Тие имаат поинаков тип на игра, играат друга одбрана. По поразот од Шпанија ќе направат се да не изненадат и да се пласираат на Европското првенство. Имаат и самодовреба поради победата на првиот натпревар. Пред Швајцарија не мислевме на Португалија, но сега се подготвуваме само за овој натпревар. Нема да биде важна убавината во играта - треба да победиме макар и еден разлика. Нашата репрезентација вчера имаше време за активно опуштање по натпреварот со Швајцарија, а во текот на денешниот ден ќе биде одработен и еден тренинг во СЦ „Борис Трајковски".
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Не само со разрешувањето на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи, туку и со секојдневните обвинувања меѓу техничките министри и ...
сите 373 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 296 | | | веќе видена

Оливер Спасовски го претвори МВР во дувло на криминалот и негов заштитник. Три години Спасовски ја парализираше полицијата, ги деградираше полициските ...
сите 165 | | | веќе видена

Зоран и Вице Заев два дена бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот „Рекет“, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски ...
сите 328 | | | веќе видена

Со Законот за Јавно обвинителство се оформува независен обвинителски систем преку кој се отвора патот за судска завршница на сите предмети покренати од СЈО кои ...
сите 193 | | | веќе видена

Според податоците на здравствените власти во Кина бројот на лица кои се излекувани од новиот коронавирус достигна до 19 отсто, додека 2,7 проценти од ...
сите 223 | | | веќе видена

Од денеска на пладне РК Вардар во продажба ќе ги пушти поединечните билети за последниот домашен натпревар на европскиот шампион во групната фаза од ЕХФ Лигата ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шпанија води против Португалија по првиот дел

Од:
До кого (е-маил):
Порака: