Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

3 копии

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска во Њујорк се сретна со посредникот во грчко-македонскиот спор Метју Нимиц. - По согледувањата и разговорите кои денеска ги имав потврден е нашиот впечаток дека во наметнатиот спор со името имаме една релативно јасна ситуација на една страна која во континуитет ги почитува преземените обврски, се залага за надминување на спорот и сака да се придвижи тој процес во духот на она што би сакале да го видиме како европска заедничка перспектива на сите земји од нашиот регион и друга страна која во континуитет ги прекршува преземените обврски, не дејствува во правец на негово надминување и едноставно чека да помине времето за следниот европски Совет со определен комфор да го одбегне носењето на формална одлука за почеток на преговорите со Европската унија за Република Македонија. Тоа е реалноста и мислам дека го одразува заложувањето и почитувањето на преземените обврски од двете страни во овој спор, изјави за МИА министерот Попоски по ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Грција дефинитивно не сака да се реши спорот за името во овој момент и покрај апелите од Европската Комисија, Европскиот Парламент, САД и останатата меѓународна заедница. И на средбата со медијаторот Метју Нимиц со шефот на Македонската дипломатија Никола Попоски, се потврдени впечатоците дека на една страна во спорот е Македонија, која ги исполнува обврските и сака да се надминат разликите за името, а на другата е некооперативната Грција. ,,Од друга страна ја имате страната која го наметнала спорот, која во континуитет во овој временски период не ги почитува преземените обврски, не покажува доволна проактивност за надминување на спорот и очекува да игра на факторот време, до следниот Совет, односно да не се случи никакво придвижување, а на Советот да не биде донесена одлука за почеток на преговорите со Европската Унија‘‘, изјави Попоски. Оттаму неизвесна е судбината на последниот предлог на медијаторот Нимиц, даден на 8. април годинава, од кој очекуваше повратни одговори од двете страни овој месец. Според ...
| | веќе видена | слични

Преговорите за името меѓу Македонија и Грција влегоа во хибернација, или поедноставно тоа што започна еуфорично како давање нова динамика на процесот деновиве едвај се одржува, па и помалку од тоа. Потврда е резигнираноста на шефот на дипломатијата Никола Попоски, кој по средбата со медијаторот Метју Нимиц во Њујорк прексиноќа изјави дека, наспроти Македонија, која постојано прави напори, Грција, што во последните изјави ја нарекува „другата страна“, само ни го троши времето. „Потврден е нашиот впечаток дека во наметнатиот спор со името имаме релативно јасна ситуација - една страна која во континуитет ги почитува преземените обврски, се залага за надминување на спорот и сака да се придвижи тој процес во духот на она што би сакале да го видиме како европска заедничка перспектива на сите земји од нашиот регион. И друга страна, која во континуитет ги прекршува преземените обврски, не дејствува во правец на негово надминување и едноставно чека да помине времето за следниот европски Совет, со определен комфор да ...
| | веќе видена | слични

Јасна е ситуацијата во наметнатиот спор за името - едната страна во континуитет ги почитува преземените обврски и се залага за надминување на спорот, а другата страна во континуитет ги прекршува преземените обврски, не дејствува во правец на негово надминување и го одбегнува носењето на формална одлука за почеток на преговорите на Република Македонија со ЕУ, било потврдено на средбата на македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски со медијаторот во спорот Метју Нимиц. - По согледувањата и разговорите кои денеска ги имав потврден е нашиот впечаток дека во наметнатиот спор со името имаме една релативно јасна ситуација на една страна која во континуитет ги почитува преземените обврски, се залага за надминување на спорот и сака да се придвижи тој процес во духот на она што би сакале да го видиме како европска заедничка перспектива на сите земји од нашиот регион и друга страна која во континуитет ги прекршува преземените обврски, не дејствува во правец на негово надминување и едноставно чека да помине ...
| | веќе видена | слични

Нимиц пред јунскиот самит нема како да го охрабри Филе за македонско-грчкиот спор. По вчерашната средба со медијаторот, Попоски во Скопје си замина без оптимизам дека Грција размислува за европската интеграција на Македонија. Македонскиот министер вчера по средбата со Нимиц за Канал 5 вели дека Атина нема намера да дозволи преговори за Скопје. - Реалната страна е дека Македонија е проактивна и сака да ги исполни своите обврски а другата стана во континуитет ги прекршува и не ги исполнува своите обврски, и овој пат одат на факторот време за да помине и следниот европски совет, за да може премолчено да ги блокира преговорите, вели Попоски. Но, Македонија на јунски самит во Брисел оди со завршена домашна задача. Последната, комисијата за настаните во собранието доби претседател. Филе сега има папка со комплетирано досие кое според добиените задачи од минатогодишниот декемвриски самит треба да вети почеток на преговори со унијата. Но такви информации не пристигнуваат. Речиси сите чекаат на грчкиот премиер ...
| | веќе видена | слични

Новиот предлог на медијаторот во спорот за името Метју Нимиц и зачестените средби на преговарачите во Њујорк, не успеја да ги поместат од место разговорите меѓу Македонија и Грција по прашањето за името. Аналитичарите не се изненадени од ваквиот развој на настаните и од, условно кажано, пропаѓањето на уште еден обид на Нимиц за решение. Новиот предлог на медијаторот во спорот за името Метју Нимиц и зачестените средби на преговарачите во Њујорк, не успеја да ги поместат од место разговорите меѓу Македонија и Грција по прашањето за името. Тоа посредно го потврди и шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, кој синоќа во изјава за Алфа телевизија рече дека од Атина отсусутвува посветеност во процесот за решавање на спорот. Аналитичарите не се изненадени од ваквиот развој на настаните и од, условно кажано, пропаѓањето на уште еден обид на Нимиц за решение. „Јас и не очекував дека ќе има некаков напредок, особено не во една ваква ситуација кога односите меѓу Атина и Скопје не се баш најдобри“, вели ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Министерот Попоски вчера во Њујорк оддржа средба со специјалниот пратеник на генералниот секретар на ОН, амбасадорот Метју Нимиц. Министерот Попоски ја повторил подготвеноста и интересот на Република Македонија за надминување на наметнатиот проблем со името во рамки на ОН. Република Македонија има интерес овој вештачки наметнат спор да биде разрешен и е подготвена да продолжи со конструктивниот пристап во процесот под покровителство на Обединетите нации, истакнал Попоски. Во реалноста имаме една страна која наоѓа изговори, не почитува преземени обврски и одолговлекува со цел да не ги поддржи евроинтеграциските процеси во југоисточна европа, наспроти втората страна која педантно го почитува меѓународното право, сака дијалог и решенија и се заложува за заедничка иднина под европска капа. Покрај реално многу пријателските односи, асиметријата на мотиви е очигледен хендикеп, кој сакаме да биде надминат, затоа ги повикуваме соседите за заеднички напор кон посветла иднина, порачал министерот Поповски.
| | веќе видена | слични

Без решение на спорот за името, само чудо може да ни донесе датум за преговори на претстојниот самит на Европската Унија, вели универзитетскиот професор Беким Кадриу. Во изјавите на министерот за надворешни работи Никола Попоски дека Македонија е подготвена да продолжи со конструктивниот пристап во процесот, а Грција е таа која наоѓа изговори, Кадриу всушност препознава неподготвеност на македонската страна да стави крај на спорот. Македонија треба да покаже поголем интерес за решавање на спорот затоа што ние сме тие што сме блокирани. Ставот на македонската власт е следна, ние имаме пресуда на Меѓународниот суд на правдата, ја молиме Грција, да ја почитува, толку. Така не се решава спорот. Беким Кадриу, универзитетски професор. „Македонија треба да покаже поголем интерес за решавање на спорот затоа што ние сме тие што сме блокирани. Ставот на македонската власт е следна, ние имаме пресуда на Меѓународниот суд на правдата, ја молиме Грција, да ја почитува, толку. Така не се решава спорот.“ Средба ...
| | веќе видена | слични

Очекувањата на македонскиот владин врв во пресрет на самиот на ЕУ што ќе се одржи на 27 и на 28 месецов очигледно не се големи, па и предвидувањата за тоа дали ќе добиеме датум за почеток на преговорите се песимистички Министерот за надворешни работи во Њујорк Министерот за надворешни работи Никола Попоски во вторникот доцна вечер, по средбата со генералниот секретар Бан Ки-мун во Њујорк, рече дека во разговорите ја нагласил незаинтересираноста на грчката страна за надминување на спорот за името, поради кој се блокирани македонските евроатлантски интеграции. - Навистина мислам дека би сакале да видат овој спор да биде надминат, но немаат инструменти за примена на таа пресуда на Меѓународниот суд на правдата од аспект на односот на Република Грција кон ова прашање. Сметам дека е очигледно дека мотивација во Атина не постои, дека се работи за користење на времето што е можно повеќе да помине за и овој самит да може едноставно да го одбегне ова прашање. Станува многу проблематично, бидејќи има развиено ...
| | веќе видена | слични

„Средбата е потврда на нашиот конзистентен став дека сакаме да се надмине наметнатиот спор за името. Така сме постапувале во минатото, така постапуваме и сега. Затоа сме активни и конструктивни во овој домен", коментираше Попоски на прашањето на Гласот на Америка на македонски - дали состанокот претставува консултација во врска со последниот предлог на Нимиц, даден во април годинава. Во Канцеларијата на портпаролот на генералниот секретар на Обединетите нации, немале коментар на средбата. Шефот на македонската дипломатија гледа два различни пристапа кон преговарачкиот процес под закрила на ОН. „Од една страна, целосно исполнување на меѓународно преземените обврски, проактивен и конструктивен пристап, пристапување кон дијалогот со намера за надминување на сите разлики и искрена заложба за градење заедничка европска иднина. Од друга страна, имаме една асиметрична мотивација, избегнување на преземените обврски, избегнување на континуиран дијалог, тактизирање, одбегнување конкретни чекори во контекст на следниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски денеска во Јавното обвинителство и ја предаде аудио снимката на обвинителката Вилма Русковска која минатата недела ...
сите 202 | | | веќе видена

Зоран Заев е главата на криминалниот октопод, велат од ВМРО - ДПМНЕ и уште откриваат дека тие се среќавале со Катица Јанева и Зоран Милески – Кичеец, што го ...
сите 458 | | | веќе видена

Денеска премиерот на техничката влада Оливер Спасовски му порача на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев подобро менаџирање со министерството, а изјавата ...
сите 162 | | | веќе видена

Од белиот дворец, во нивни познат стил ВМРО-ДПМНЕ секојдневно штанцаат невистини и лаги. Дека очајот во ВМРО-ДПМНЕ кулминира потврдуваат  неоснованите напади ...
сите 238 | | | веќе видена

Диего Симеоне нагласи дека никогаш во животот не видел пречек каков што приредија фановите на Атлетико Мадрид пред мечот со Ливерпул во Лигата на шампионите, ...
сите 90 | | | веќе видена

Составот на Вардар минатиот викенд успеа да слави убедлива победа над Мотор Запорожје со што обезбеди пласман во осминафиналето на Лигата на шампионите, но ...
сите 216 | | | веќе видена

Ерлинг Халанд во моментов е можеби најголемата фудбалска sвезда во Европа. Прекрасниот норвешки фудбалер постигнува голови како на шега, и по одличните настапи ...
сите 147 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попоски во Њујорк се сретна со Нимиц

Од:
До кого (е-маил):
Порака: