Интер и Пандев ја зарибаа каталонската машина

Голем удел во триумфот од 3:1 има и репрезентативецот на Македонија, Горан Пандев, кој е можеби најзаслужен за првите два погодока Не еден, не два, три гола прими актуелниот бранител на тронот, Барселона, од Интер во првиот 1/2 финален натпревар од најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони. Натпревар што долго ќе го паметат фановите на Интер, а брзо ќе го заборават тие на каталонскиот гигант, иако први се израдуваа на водечкиот погодок, дело на брзоногиот Педро. Голем удел во триумфот од 3:1 има и репрезентативецот на Македонија, Горан Пандев, кој е можеби најзаслужен за првите два погодока. Првиот на Снајдер беше постигнат откако Пандев го навлече внимението на противничките дефанзивци, а вториот на Маикон е резултат на прекрасната акција која ја започна Македонецот откако со невидена леснотија се ослободи од троецот противнички дефанзивци.Освен фактот дека реваншот мора да се добие со два гола разлика, Пепе Гвардиола дефинитивно го загрижува и катастрофалната игра на најдобриот фудбалер на ...
| | веќе видена | слични

Интер-Барселона 3:1 Неуморниот Интер прикажа фантастична игра за да ја победи Барселона со 3:1 и го остави актуелниот европски шампион во голема неволја по возбудливиот прв полуфинален меч од Лигата на шампионите. Барса загуби со два гола разлика за првпат под водство на тренерот Пеп Гвардиола по головите на Весли Снајдер, Даглас Мајкон и Диего Милито, откако Педро Родригес им донесе водство на Каталонците. Капитенот на Барса Карлес Пујол доби жолт картон и ќе го пропушти реваншот, заедно со играчот од средниот ред на Интер Дејан Станковиќ.Во една од најелектризираните атмосфери на "Џузепе Меаца" во последно време, двата тима одиграа до својот лимит, докажувајќи зошто фудбалските фанови од целиот свет се навлечени на Лигата на шампионите.- Се може да се случи во реваншот. Можеме да отидеме таму и да го загубиме натпреварот и да го загубиме тренерот. Тоа што се случи се случи, не беше сон. Беше реалност. Заслуживме да победиме. Видовме тим што се бореше до смрт. Тимот беше уништен по она што го даде на ...
| | веќе видена | слични

Интер стана само четвртиот тим, кој сезонава ја победува Барселона, а Мурињо со пресингот врз Чави, врз двата бека и пред сите врз Меси, го надмудри Гвардиола за триумф со 3-1 во првото полуфинале во ЛШ сезонава Жозе Мурињо повторно ја покажа сета своја тактичка луцидност и со Интер го сруши митот на незапирливата каталонска машинерија Барселона со фудбалерот од „друга планета“ Лионел Меси. Мурињо со нова тактика од „сопствената лабораторија“ го одведе Интер до победа со 3-1 во првиот полуфинален меч на „Џузепе Меаца“ во Лигата на шампионите, во вторникот. Интер стана само четвртиот тим, кој сезонава ја победува Барселона и тоа по Севиља во Купот на Шпанија, Атлетико Мадрид во Примера и Рубин Казан во групната фаза на ЛШ. Но во оваа рунда, полуфиналето, Мурињо со пресингот врз Чави, врз двата бека и пред сите врз Меси, го надмудри Пеп Гвардиола. Нешто слично како со Челси во 2005 година во тогашната битка со Франк Рајкард, која заврши и со контроверзен гол на Џон Тери. - Не сме ниту близу до финалето, ...
| | веќе видена | слични

Игравме добро, нознаеме дека ништо нее готово. Нé очекува тежок меч во Барселона - Горан Пандев Ефективната улога на класично крило со дефанзивна ролја уште од мартовското лондонско гостување кај Челси, во кое Интер со победата само ја најави одличната година во Лигата на шампионите, на македонскиот репрезентативец Горан Пандев му ја донесоа незаменливата стартна позиција, во атакот на „нераѕурите“ кон достигнување на тимот од 60-те, наречен „Гранде Интер“. Пандев завчера беше стартер и играше 55 минути во магичната ноќ на Интер, која заврши со победа и срушен мит за нескротливоста на Барселона, актуелниот европски и светски првак. Пандев играше на позиција како и со Челси, со постојан пресинг на крилото (Дани Алвеш), за да не се дозволи течен зачеток на акциите на Каталонците. Пандев беше само алка во синџирот на Мурињо, кој со таков пресинг ја сруши целата концепција на Пеп Гвардиола и тотално ја надигра каталонската гордост. По пат, Пандев за својот нецел час против најатрактивниот тим во моментов Барса, ...
| | веќе видена | слични

Најдобриот македонски фудбалер Горан Пандев ги доживува најпрекрасните моменти во својот живот. Само неколку часа по неверојатниот триумф од 3-1 над Барселона, Пандев првпат стана татко откако неговата сопруга Надица донесе на свет машко дете тешко 3.800 грама. Пандев го помина вчерашниот ден крај својата сопруга откако му беше дадена дозвола да не тренира од страна на Жозе Мурињо. Среќните родители го избрале името Филип за своето прво дете, кое ќе биде крштевано по враќањето на Горан и Надица во Струмица, по завршувањето на сезонава. Пандев повторно доби шанса во стартниот тим на Интер и целосно ја оправда доверба на тренерот Мурињо. Нашиот најдобар фудбалер играше нешто поповлечено од вообичаено, но одлично ги исполни дадените задачи и во нападот и во одбраната. Пандев одлично му асистираше на Милито, кој не искористи шанса да израмни на 1-1 веднаш по погодокот на Педро. Затоа, пак, многу попрецизен беше Маикон, кој го постигна вториот гол за Интер токму по акцијата што нашиот ас ја почна од средината на ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Интер забележаа извонредна победа од 3-1 над Барселона во првиот полуфинален натпревар од Лигата на шампионите. Најавите дека можат да го запрат актуелниот европски првак во походот кон нов трофеј беа целосно реализирани од страна на „нероаѕурите“, кои со храбра игра се покажаа како подобар противник од каталонскиот фудбалски џин. Најзаслужен за победата дефинитивно е тренерот на Интер, Жозе Мурињо, кој уште еднаш го потврди епитетот на најдобар светски фудбалски тактичар. Португалецот фантастично ја постави играта на својот тим, успевајќи целосно да го изолира најдобриот фудбалер на денешницата, Лионел Меси, а со тоа и да ја запре „машинеријата“ на Барселона. Успехот на Интер е уште поголем ако се знае дека Барселона беше тимот што прв дојде во водство на „Џузепе Меаца“. Педро беше стрелец на овој погодок по одличниот продор на Максвел по левата страна. Сепак, тоа само уште повеќе ги мотивираше фудбалерите на Интер, кои додадоа гас и направија целосен резултатски пресврт. Весли Снајдер по ...
| | веќе видена | слични

Ги изврши сите задачи и во нападот и во одбраната, до моментот кога беше заменет истрча далеку над просекот на тимот и според многумина беше еден од главните виновници за вчерашната сензационална победа на Интер- со еден збор Горан Пандев вчера беше брилијантен. Комплименти за неговата игра не штедеа ниту медиумите ниту неговите соиграчи. Признание за одличната игра доби и од тренерот на Барселона. Според нашиот Пандев пресингот по целиот терен беше единствено решение ако сакаш да добиеш тим како Барселона. -Против тим како Барселона мораш да притискаш по целиот терен. Тие можат да ни зададат главоболки ако долго на држат топка. Бевме подготвени и смирени, затоа што знаевме дека Барселона е добра, но во исто време знаевме дека и ние сме добри. Мислам дека се уште двата тима имаат по 50% шанси за пласман во финалето и очекувам тежок натпревар на реваншот на Ноу Камп, рече Пандев. Шпанскиот интернет портал “Симпли фудбал”, го прогласи Горан Пандев за играч на натпреварот. “Би било исправно признанието ...
| | веќе видена | слични

По победата на Интер од 3:1 (Снајдер 30. минута, Мајкон 48, Милито 61 - Педро 19.) некои фудбалери на Барселона му се нафрлија на судијата Олегарио Бенкверенса, кој според, нив ги оштетил со тоа што не им свирнал пенал (стартот на Снајдер над Алвеш) и што го признал голот на Милито постигнат од офсајд. Некои медиуми објавија дека Чави во тунелот го испровоцирал Мурињо велејќи му дека неговиот сонародник Португалец добро ја завршил работата. „Лани Челзи плачеше, а Барселона се смееше со судијата. Се смееше бидејќи ги елиминираше моите момчиња од Челзи. Барса влезе во финалето и освои се' што можеше да се освои. Немам чувство дека судиите влијаеја на овој натпревар. Имаше и случаи кога не оштетија, како оној офсајд на Милито во првиот дел кој не постоеше, но се' на се' беше добро“, не заборави Мурињо да ги потсети Каталонците на судијата Том Хенинг Овребо, кој го оштети Челзи за два пенала во ланското полуфинале со Барса. „Го победивме најдобриот тим во светот и сега Интер е најдобриот тим во Лигата на ...
| | веќе видена | слични

Откако дојде во Интер, Горан Пандев ги одигра сите пет меча во елитното фудбалско натпреварување, на кои „нераѕурите“ забележаа исто толку победи. Ако се додаде и победата од последното коло во групната фаза, Интер постави клупски рекорд од 6 триумфи во низа во ЛШ. Пандев беше стартер и одигра до 56 минута во првиот меч против актуелниот европски првак Барселона на „Џузепе Меаца“, што домаќинот го доби со 3-1. Струмичанецот беше заменет при водство на Интер од 2-1, а токму тој ја започна акцијата по која Милито му асистираше на Маикон за вториот гол на „нераѕурите“, кои до крајот погодија уште еднаш. Пандев имаше истрчано 6 километри и 150 метри кога на негово место влезе Дејан Станковиќ. Сега на Горан Пандев му останува само уште еден успешен чекор и на 22 мај да се најде на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ во Мадрид, за каде што е закажано големото финале во Лигата на шампионите. А почетокот на сезоната во ЛШ не покажуваше дека Интер е способен да оди до финалето и се надева дека сезонава може да го освои ...
| | веќе видена | слични

Интер е чекор поблиску од Барселона до финалето на Лигата на шампионите, откако италијанскиот првак со 3-1 го победи европски првак, во првиот меч од полуфиналето. Возвратниот меч се игра на 28 април на „Камп Ноу“, кога Барселона ќе мора да постигне најмалку два погодока ако сака да се надева на второ финале по ред и можност да стане првиот тим што ќе го одбрани трофејот во елитното натпреварување. Финалето се игра на 22 мај во Мадрид.Интер веќе четири и пол децении мечтае да се најде на врвот на Европа. Тимот кој последен пат на големиот трофеј се радуваше во 1965 година во Купот на европските шампиони, верува дека сезонава ќе се избори за прво финале во ЛШ. „Нераѕурите“ до триумфот над Барселона дојдоа правејќи целосен пресврт. Гостите поведоа со голот на Педро во 19 минута, но Интер брзо се врати и преку Снајдер израмни во 30 минута. Домаќинот до победата стигна со два гола во второто полувреме. Маикон погоди во 48 минута, а Милито беше прецизен во 61 минута за радост и славје на „Џузепе Меаца“. За Интер ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интер и Пандев ја зарибаа каталонската машина

Од:
До кого (е-маил):
Порака: