Олимпизмот се прости од Самаранч

Хуан Антонио Самаранч, поранешен претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК) и голем пријател на македонскиот спорт, почина вчера во клиника во Барселона, по здравствената криза предизвикана од срцеви проблеми. Самаранч (89) имаше голема улога во примањето на Македонскиот олимписки комитет (МОК) во ИОК во 1993 година. Тој го поддржуваше МОК во повеќе моменти, особено во претставувањето на оваа организација и на нашите спортисти во светот. Самаранч четирипати ја посети Македонија. Во 1993 година беше во Охрид, а во 1996, 1997 и во 2001 година во Скопје. Сите пати ја даде несебичната поддршка на нашиот спорт и на МОК.- Изгубивме голем пријател и поддржувач. Хуан Антонио Самаранч во секоја пригода несебично го помагаше македонскиот спорт. Тој одигра многу важна улога кога се боревме за меѓународна афирмација и за признавање во ИОК. Кога тој ги зеде работите во свои раце, МОК многу бргу стана член на ИОК. Својата поддршка ја покажа во многу други пригоди - ни рекоа во Македонскиот олимписки ...
| | веќе видена | слични

Стотици луѓе, вклучувајќи врвни спортисти и политичари, се простија од поранешниот претседател на ИОЦ, Хуан Антонио Самаранч во капелата во Барселона. "Самаранч промени се, тој ги изгради Олимписките Игри, главното спортско натпреварување на светот", изјави претседателот на ИОЦ, Жак Рог на церемонијата во седиштето на каталонската регионална влада пред таа да се отвори за јавноста.Ковчегот на Самаранч беше покриен со олимпиското знаме, а многу граѓани на Барселона се заблагодарија за Олимпијадата во 1992, која според многумина ја трансформираше каталонската престолнина. Самаранч, кој 21 година беше на чело на ИОЦ почина во средата на 89 години. Шпанскиот крал Хуан Карлос и неговата сопруга Софија беа на погребната миса во катедралата во Барселона, додека на комеморацијата зборуваше и принцот Фелипе. "Колос во светот на спортот и на модерната Олимпијада. Еден универзален Шпанец си замина", изјави Фелипе.Помеѓу познатите спортски ликови на церемонијата беа велосипедистот Мигуел Индураин и тенисерите Алберт ...
| | веќе видена | слични

Кина тагува поради смртта на Хуан Антонио Самаранч, потсетувајќи се на „добриот пријател“, кој го олесни нејзиното враќање во олимпиското движење и кој беше инструмент за исполнување на нејзиниот „стогодишен сон“ за организирање Олимпијада. Самаранч, кој почина во средата на 89-годишна возраст, го предводеше Меѓународниот олимписки комитет од 1980 година, кога Кина се врати во олимписката организација по повеќе од две децении, до 2001 година, кога Пекинг ја доби организацијата на ОИ 2008. Кинезите освоија најмногу медали на тие игри, зацврстувајќи ја својата позиција на најголема светска спортска сила. Кинескиот претседател, Ху Џинтао, вчера испрати порака со сочувство до ИОК и до семејството на Самаранч, чест вообичаено резервирана за шефови на држави. „Господинот Самаранч беше стар и добар пријател на кинескиот народ“, се вели во пораката на Џинтао, „тој даде голем придонес за враќањето на Кина во ИОК, за експанзијата на размената и на соработката меѓу ИОК и Кина, како и за кинеско-шпанското ...
| | веќе видена | слични

Највлијателната личност во историјата на олимпиското движење Хуан Антонио Самаранч (89) почина вчера во болница во Барселона по долгогодишни проблеми со срцето. Самаранч беше претседател на Меѓународниот олимписки комитет цели 21 година и во негово време Македонија беше примена во олимпиското семејство во пресрет на ОИ 1992 во Барселона. Од функцијата се повлече во 2001 година, по што беше избран за почесен претседател на ИОЦ.- Немам зборови за да ја опишам болката на олимпиското семејство. Загубивме голем човек, ментор и пријател, кој го посвети својот долг и богат живот на олимпизмот - изјави претседателот на ИОЦ Жак Рог.Изборувајќи се за место во ИОЦ уште во 1966 година, Самаранч ја презеде функцијата претседател во 1980 година, благодарение на контактите што ги стекнал како амбасадор на Шпанија во СССР. Под негово водство, олимписките игри не само што се модернизираа, туку и се комерцијализираа во најголемото спортско шоу во светот, успевајќи да ги одржи во живот низ два големи политички бојкоти, но и да ...
| | веќе видена | слични

Почина Хуан Антонио Самаранч, поранешниот претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК). Шпанецот пред неколку дена беше примен во болница поради проблеми со срцето. Имаше 89 години Тој беше претседател на ИОК од 1980 до 2001 година, а веднаш по завршувањето на мандатот беше прогласен за почесен претседател. Со ИОК раководеше со голем авторитет, а носењето на ЛОИ во Барселона беше сметан за негов личен успех. Самаранч е единствениот претседател на ИОК што трипати ја посети Македонија.
| | веќе видена | слични

Почесниот претседател на Интернационалниот олимписки комитет, Хуан Антонио Самаранч, вчера почина во болница во Барселона. Самаранч почина на 89-годишна возраст откако пред два дена беше примен во болницата „Кирон“ во Барселона поради срцеви проблеми. Веста за смртта на Самаранч ја потврди директорот на болницата Рафаел Естебан Мур. Самаранч беше претседател на Интернационалниот олимписки комитет од 1980 година, па се до 2001 година, по што беше прогласен за почесен претседател на ОИК. Откако Шпанецот го презеде раководењето со ИОК, организацијата ја направи една од најмоќните светски тела етаблирајќи го олимпизмот како светска сила. Во овој период олимпизмот успеа да се издигне над бојкотите (во 1980 и 1984 кога САД и СССР одлучија да не се натпреваруваат на ОИ во Москва и во Лос Анџелес) и стави крај на аматеризмот на Игрите. Самаранч даде огромен придонес во популаризација на ОИ, а од ИОК создаде една од најбогатите организации во светот.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Меѓунардониот олимписки комитет, Хуан Антонио Самаранџ, почина денеска во Барселона во 89-та година од животот. Самаранџ пред неколку дена беше примен во болница поради срцеви проблеми и лекарите неговата состојба веднаш ја означија како особена сериозна. Самаранџ претседател на МОК беше од 1980 до 2001 година кога беше прогласен за почесен претседател. Имено за неговото претседателствување забележани се бојкоти на ОИ, неколку скандали и афери со корипција, како и речиси никаква борба против допингот. Од друга страна значително порасна профитот од рекламите и ТВ преносите и вклучените вонастаните сметаат дека успеа да го прилагоди олимпиското движење на актуелното време.
| | веќе видена | слични

Поранешниот претседател на Меѓународниот олимписки комитет, Хуан Антонио Самаранч, почина на 89-годишна возраст, соопшти болницата во Барселона, каде што тој беше на лекување. Шпанецот, кој беше прогласен за почесен доживотен претседател на ИОК кога се повлече во 2001 година, беше префрлен во болницата „Квирон“ во неделата со акутни проблеми со срцето, а почина вчера во 13,25 ч. по локално време. Причината за смртта е „кардио-респираторна парализа“, соопшти докторот Рафаел Естебан. „Не можам да најдам зборови за да ја изразам тагата на олимпиското семејство“, изјави првиот човек на ИОК, Жак Рог. „Загубивме голем човек, ментор и пријател кој му го посвети својот долг и исполнет живот на олимпизмот“. Самаранч, една од најмоќните фигури во светскиот спорт со големо влијание врз олимпиското движење се' до својата смрт, страдаше од повеќе здравствени проблеми по пензионирањето и неколку пати престојуваше в болница. Тој го водеше ИОК со апсолутен авторитет цели две децении и успешната кандидатура на Барселона за ...
| | веќе видена | слични

Лично сум длабоко натажен поради смртта на човекот кој ги изгради олимписките игри во модерното време, човекот кој ме инспирира и чие знаење за спортот беше неверојатно, вели актуелниот претседател на Интернационалниот олимписки комитет, Жак Рог Вчера во Барселона, на 89-годишна возраст, поради проблеми со срцето, односно акутната коронарна инсуфициенција, почина поранешниот претседател на Интернационалниот олимписки комитет (ИОК), Хуан Антонио Самаранч. На чело на олимпиското семејство беше во периодот од 1980 до 2001 година, откога на таа позиција е неговиот наследник Жак Рог, и оттогаш поради проблеми со срцето во неколку наврати беше на болничко лекување. - Не можам да најдам зборови за да ја опишам тагата што завладеа во олимпиското семејство. Лично сум длабоко натажен поради смртта на човекот кој ги изгради олимписките игри во модерното време, човекот кој ме инспирира и чие знаење за спортот беше неверојатно, вели актуелниот претседател на Интернационалниот олимписки комитет, Жак Рог, додавајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Олимпизмот се прости од Самаранч

Од:
До кого (е-маил):
Порака: