Дел од претседателската трка во СДСМ ќе биде и Кире Наумов

Кире Наумов еден од кандидатите за претседател на СДСМ вели дека на средба со генералниот секретар на СДСМ, Андреј Петров бил известен дека Извршниот одбор донел одлука со која ја прифатил неговата кандидатура. - Воедно господинот Петров ме извести дека е направена мала промена на роковникот и официјалното претставување на кандидатите по општинските организации ќе започне од понеделник, 20.05.2013 година. Целта на ова одложување било да се остави време на останатите тројца кандидати евентуално да се договорат за намалување на бројот на кандидатури. Во духот на мојата заложба за фер, демократска и сопартијска кампања ќе ги поканам останатите кандидати на заедничка неформална средба во текот на денот, рече Наумов.
| | веќе видена | слични
3 копии

Дали СДСМ ќе остане столбот на опозициското дејствување или пак тој простор ќе го пополни некој друг политички субјект, најмногу ќе зависин од моментот дали Социјалдемократите ќе успеат да понудат нов, јасен и препознатлив концепт и успешно да се реконструираат. Вака политичкиот аналитичар, Петар Арсовски, во интервјуто за Прес24, ги анализира состојбите во опозицискиот блок во овој предконгресен пертиод на СДСМ и непосредно по поразот на опозицијата на локалните избори. - Секако дека е потребна нова приказна, нов политички производ, еден вид ребрендирање на партијата по примерот на ребрендирањето на ВМРО ДПМНЕ по изборот на Груевски за лидер, вели политичкиот аналитичар, Петар Арсосвски. Обидот за спојување на трите кандидатури онаа на Заев, Јовановски и Ивановски, Арсовски ги оценува како момент во кој на СДСМ му е потребно некакво едниство, со цел да не дозволи понатамошно ситнење на својот политички капитал. -Од една страна, приближувањето на програмите не е спорно, зашто создава впечаток дека се сите ...
| | веќе видена | слични

Наместо делегатите, Бранко Црвенковски ќе си одбере свој наследник. Оваа теза секојдневно ја потврдуваат случувањата во опозициската партија. Сите кандидати за претседател на СДСМ, деновиве ќе одат на интервју лично кај актуелниот претседател Црвенковски. По скандалот кога се одлучуваше чии програми имаат компактибилни концепти, сега станува уште појасно дека во партијата не се спроведува демократски избори, туку избор по кој одлучува партискиот лидер. Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски од понеделник еден по еден, ќе остваруваат средба со човекот кој целат да го заменат. Кире Наумов не е предвидено да оставри средба со Бранко Црвенковски. Тој во партијата важи за страно тело, кое само треба да дојде на Конгресот и да биде поразен од противниците. Пред него ќе ги елаборираат своите програми, а не пред делегатите како што беше најавено. Иако списокот на делегати си го направи по своја мерка, Црвенковски сепак одлучи финалниот избор да го направи лично тој и неговите најблиски соработници. Очигледно ...
| | веќе видена | слични

Незадоволни од партиската процедура за избор на ново раководство членови на највисокото раководство на опозициониот Социјалдемократски сојуз брифираат дека во моментов во СДСМ се одвива интензивна битка за позиционирање пред конгресот закажан за втори Јуни. Според изворите на „Република“ од понеделник сите четворица кандидати за претседател, Заев, Ивановски, Јовановски и Наумов треба пред Црвенковски да ги елаборираат своите програми со што практично се потврдува тезата дека финалниот избор на идниот претседател нема да го прават делегатите на Конгресот како највисоко тело на партијата туку Црвенковски и луѓето околу него. Всушност целта на драмата со собирање на 20,000 потписи за враќање на Црвенковски на чело на партијата не била тој навистина да биде избран туку да го зголеми своето влијание и моќ без разлика кој ќе стане претседател, велат партиски извори. Внатрешно партиските конфликти деновиве најмногу се присутни на релација Црвенковски – Шекеринска против која интензивно лобираат соработниците на екс ...
| | веќе видена | слични

Зоран Заев,Зоран Јовановски и Игор Ивановски вчера на средба во еден хотел на влезот на Скопје се обиделе да се договорат како ќе настапат во трката за лидер на СДСМ. Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски вчера на средба во еден хотел на влезот на Скопје се обиделе да се договорат како ќе настапат во трката за лидер на СДСМ-дали секој со својата кандидатура или некој да се повлече,за гласањето за повеќе кандидати да не ги разедини делегатите.Детали од вчерашната средба никој не сака да открие. Висок извор од СДСМ за Алфа денеска само кусо искоментира: ,,немаме ништо ново да кажеме,разговорите траат,,-од што се заклучува дека засега се уште нема договор. До утре треба да се знае дали некој од нив ќе се повлече или не,односно дали за лидерското место ќе се борат сите четворица претенденти, Заев, Јовановски, Ивановски и Кире Наумов или во трката ќе останат Наумов и некој од тројцата кандидати. Наумов, кој е надвор од овие разговори, најави дека утре, пред да почне внатрепартиската кампања, планира да ги ...
| | веќе видена | слични

Разбирлив е стравот од поделби, поради кои се бара тројцата кандидати (Игор Ивановски, Зоран Јовановски и Зоран Заев) да се договорат да остане само еден од нив, сметаат аналитичарите Одбројувањето започна, кој ќе биде новиот лидер што ќе го замени Црвенковски СЕ УСЛОЖНУВА ИЗБОРОТ ЗА НАСЛЕДНИК НА ЦРВЕНКОВСКИ Четворица во рамноправна борба или тројца против еден во трката до претседателското место во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Состанокот на извршниот одбор на партијата што се одржа во четвртокот вечер, иако се очекуваше да ги расчисти дилемите, остави многу отворени прашања. Едно е јасно, нема да има 13 кандидатури, колку што беа предложени од општинските организации, а во трката остануваат сите што самите изразија желба, вклучувајќи го и Кире Наумов, за кој имаше шпекулации дека нема да му биде дозволено да продолжи со својата кандидатура. Но од кандидатите што не сакаа, а беа предложени, остана само еден - Бранко Црвенковски. Исто така, на другите тројца, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и ...
| | веќе видена | слични

Кандидатите за наследник на Бранко Црвенковски на лидерското место на СДСМ, Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски ќе се обидат во наредниве неколку дена да направат приближување и усогласување на концептите, а резултатот од таквиот позитивен пристап треба да биде намалување на бројот на кандидати за претседател на СДСМ. Па ако е возможно на крајот и обединување околу еден кандидат. Ваквиот епилог од седницата на Извршниот одбор на партијата аминуван од Црвенковски, практично, значи исполнување на желбата на струмичкиот градоначалник Зоран Заев, кој уште пред десетина дена во изјава за „Утрински весник“ рече дека искрено се надева на сплотување на кандидатурите со една единствена цел - да се одржи хомогеноста во партијата. Останува неизвесно дали и четвртиот кандидат Кире Наумов, чија кандидатура исто така помина низ верификацискиот филтер, ќе биде дел од заедничките преговарања и договарања. Тој ги покани своите противкандидати на неформална средба, откако вчера се сретна и со секретарот на ...
| | веќе видена | слични

Игор Ивановски, Зоран Заев и Зоран Јовановски се очекува кон средината на следната недела да се договорат како ќе настапат и ќе се знае дали целата трка ќе се сведе на еден кандидат плус Наумов и Црвенковски, кој исто така со голема поддршка е кандидиран за старо-нов лидер, или со сите процедури само му го расчистуваат патот на актуелниот претседател Kандидатите што претендираат да го наследат Бранко Црвенковски имаат рок најдоцна до 22 мај да се договорат со каков концепт ќе излезат на конгресот на 2 јуни. Откако на Извршниот одбор на СДСМ, каде што наместо да биде утврдена потесната листа, падна договор за усогласување на програмите на Игор Ивановски, Зоран Заев и на Зоран Јовановски, на „Бихаќска“ ситуацијата станува конфузна затоа што во Социјалдемократскиот сојуз прв пат се соочуваат со ваков вид концепт. Оттаму брифираат дека ваков исход од седницата на високото партиско тело не очекувале и оти иако до средината на другата недела има време за смислување на следната насока, засега останува неизвесно што ...
| | веќе видена | слични

Тројца од сите четворица кандидати се подготвени да ги усогласат своите програми и да се договорат само еден од нив да побара доверба од делегатите на Конгресот на СДСМ на 2 јуни. Зоран Јовановски, Зоран Заев и Игор Ивановски уште вчера ги започнале разговорите за да ги усогласат концептите, и да се договорат кој од нив ќе биде кандидат за да си ги измери силите со Кире Наумов и Бранко Црвенковски, кој како кандидат ќе се појави со потписите на Иницијативниот одбор за негово останување. Овие кандидати изразија подготвеност заради поуспешен конгрес, да вложат значителен ангажман во наредните неколку денови, за да се направи приближување и усогласување на концептите, а преку таквиот позитивен пристап, што е можно повеќе да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ", велат од најголемата опозициска партија. Најдоцна до понеделник тројцата кандидати од водството во СДСМ треба да се договорат кој да остане во игра. - Проблемот е што СДСМ мора да мисли и на гласачите, затоа треба добро да се размисли ...
| | веќе видена | слични

Четирите кандидатури за лидер на СДСМ се доказ за поделбите во партијата,коментира доскорешниот истакнат партиски член и актуелен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Четирите кандидатури за лидер на СДСМ се доказ за поделбите во партијата,коментира доскорешниот истакнат партиски член и актуелен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Тој е убеден дека нападите врз него и Зоран Заев, се диригирани од еден центар и зад нив стои Бранко Црвенковски. Според поранешниот претседател на скопската градска организација на СДСМ, на “Бихаќка” постојано се бараат внатрешни непријатели. "Нападите врз Зоран Заев и врз мене се со истата реторика. Тие се диригирани од ист центар, а тоа е Црвенковски и луѓето околу него" вели Јакимовски, поранешен претседател на скопска градска организација на СДСМ Според Јакимовски целата ситуација околу повлекувањето на Црвенковски од лидерската позиција и собирањето потписи за тој да остане на чело на партијата, е креирана токму од него. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По вчерашната смрт на пациентката од Струга и нејзиното болничко незгрижување во охридската болница, денеска министерот за здравство Венко Филипче рече дека е ...
сите 280 | | | веќе видена

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија – КСС во период на вонредна состојба предизвикана од пандемија од корона вирусот, а во неможност својот ...
сите 345 | | | веќе видена

Во хотелот „Монтенегро“ кај Велес од синоќа престојуваат во карантин 42 македонски државјани кои престојувале во Малта, а кои вчера попладнето беа вратени во ...
сите 34 | | | веќе видена

Нова герила акција, овој пат пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Пред „белата палата“ во Центарот на Скопје се појави Компас на кој стрелките се насочени кон ЕУ и ...
сите 138 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ од утре почнува со иницијатива „Вашите проблеми, заеднички до решенија: Затоа што ја сакам Македонија”.Како што најави, потпретседателот на ...
сите 227 | | | веќе видена

Средства за заштита има доволно. Имавме доволно количина и на маски и на раквици и на заштитна опрема и ги имаме и сега. Факт е дека тие маски, таа заштитна ...
сите 196 | | | веќе видена

Стратешките цели се реализираат. Станавме членка на НАТО и почнавме преговори за членство во ЕУ, изјави на прес-конференција, пратеникот од СДСМ, Хари ...
сите 362 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дел од претседателската трка во СДСМ ќе биде и Кире Наумов

Од:
До кого (е-маил):
Порака: