Бранко ем ги упропасти, ем оди директно во финале?

Се до Конгресот на партијата, останува отворено прашањето дали сето ова е игра во режија на Црвенковски и дали тој сепак планира да остане на чело на партијата со изговор пред јавноста "Членовите не ми дават да заминам" Извршниот одбор на Социјалдемократскиот сојуз до доцна синоќа одлучуваше кого да го стави во барабанот за избор на нов лидер на СДСМ. До истекот на крајниот рок за поднесување на кандидатури, за прв човек на партијата доверба побараа Зоран Заев, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и Кире Наумов, а Бранко Црвенковски беше предложен од Иницијативниот одбор на партијата со поддршка од околу 20.000 членови на партијата. На седницата која започна вчера попладнето Извршниот одбор на СДСМ ги сублимира кандидатурите, а деновиве ќе бидат доставени и до членовите на Централниот одбор, кој ќе ја донесе конечната одлука кој на 2 јуни ќе се натпреварува со идеи и програма за лидерската позиција. Кадровската комисија на СДСМ синоќа решаваше кои од кандидатите ги исполнуваат условите за да излезат пред ...
| | веќе видена | слични

Разбирлив е стравот од поделби, поради кои се бара тројцата кандидати (Игор Ивановски, Зоран Јовановски и Зоран Заев) да се договорат да остане само еден од нив, сметаат аналитичарите Одбројувањето започна, кој ќе биде новиот лидер што ќе го замени Црвенковски СЕ УСЛОЖНУВА ИЗБОРОТ ЗА НАСЛЕДНИК НА ЦРВЕНКОВСКИ Четворица во рамноправна борба или тројца против еден во трката до претседателското место во Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. Состанокот на извршниот одбор на партијата што се одржа во четвртокот вечер, иако се очекуваше да ги расчисти дилемите, остави многу отворени прашања. Едно е јасно, нема да има 13 кандидатури, колку што беа предложени од општинските организации, а во трката остануваат сите што самите изразија желба, вклучувајќи го и Кире Наумов, за кој имаше шпекулации дека нема да му биде дозволено да продолжи со својата кандидатура. Но од кандидатите што не сакаа, а беа предложени, остана само еден - Бранко Црвенковски. Исто така, на другите тројца, Зоран Јовановски, Игор Ивановски и ...
| | веќе видена | слични

Тројца од сите четворица кандидати се подготвени да ги усогласат своите програми и да се договорат само еден од нив да побара доверба од делегатите на Конгресот на СДСМ на 2 јуни. Зоран Јовановски, Зоран Заев и Игор Ивановски уште вчера ги започнале разговорите за да ги усогласат концептите, и да се договорат кој од нив ќе биде кандидат за да си ги измери силите со Кире Наумов и Бранко Црвенковски, кој како кандидат ќе се појави со потписите на Иницијативниот одбор за негово останување. Овие кандидати изразија подготвеност заради поуспешен конгрес, да вложат значителен ангажман во наредните неколку денови, за да се направи приближување и усогласување на концептите, а преку таквиот позитивен пристап, што е можно повеќе да се намали бројот на кандидати за претседател на СДСМ", велат од најголемата опозициска партија. Најдоцна до понеделник тројцата кандидати од водството во СДСМ треба да се договорат кој да остане во игра. - Проблемот е што СДСМ мора да мисли и на гласачите, затоа треба добро да се размисли ...
| | веќе видена | слични

Четирите кандидатури за лидер на СДСМ се доказ за поделбите во партијата,коментира доскорешниот истакнат партиски член и актуелен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Четирите кандидатури за лидер на СДСМ се доказ за поделбите во партијата,коментира доскорешниот истакнат партиски член и актуелен градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски. Тој е убеден дека нападите врз него и Зоран Заев, се диригирани од еден центар и зад нив стои Бранко Црвенковски. Според поранешниот претседател на скопската градска организација на СДСМ, на “Бихаќка” постојано се бараат внатрешни непријатели. "Нападите врз Зоран Заев и врз мене се со истата реторика. Тие се диригирани од ист центар, а тоа е Црвенковски и луѓето околу него" вели Јакимовски, поранешен претседател на скопска градска организација на СДСМ Според Јакимовски целата ситуација околу повлекувањето на Црвенковски од лидерската позиција и собирањето потписи за тој да остане на чело на партијата, е креирана токму од него. ...
| | веќе видена | слични

Игор Ивановски, Зоран Заев и Зоран Јовановски се очекува кон средината на следната недела да се договорат како ќе настапат и ќе се знае дали целата трка ќе се сведе на еден кандидат плус Наумов и Црвенковски, кој исто така со голема поддршка е кандидиран за старо-нов лидер, или со сите процедури само му го расчистуваат патот на актуелниот претседател Kандидатите што претендираат да го наследат Бранко Црвенковски имаат рок најдоцна до 22 мај да се договорат со каков концепт ќе излезат на конгресот на 2 јуни. Откако на Извршниот одбор на СДСМ, каде што наместо да биде утврдена потесната листа, падна договор за усогласување на програмите на Игор Ивановски, Зоран Заев и на Зоран Јовановски, на „Бихаќска“ ситуацијата станува конфузна затоа што во Социјалдемократскиот сојуз прв пат се соочуваат со ваков вид концепт. Оттаму брифираат дека ваков исход од седницата на високото партиско тело не очекувале и оти иако до средината на другата недела има време за смислување на следната насока, засега останува неизвесно што ...
| | веќе видена | слични

Кандидатите за наследник на Бранко Црвенковски на лидерското место на СДСМ, Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски ќе се обидат во наредниве неколку дена да направат приближување и усогласување на концептите, а резултатот од таквиот позитивен пристап треба да биде намалување на бројот на кандидати за претседател на СДСМ. Па ако е возможно на крајот и обединување околу еден кандидат. Ваквиот епилог од седницата на Извршниот одбор на партијата аминуван од Црвенковски, практично, значи исполнување на желбата на струмичкиот градоначалник Зоран Заев, кој уште пред десетина дена во изјава за „Утрински весник“ рече дека искрено се надева на сплотување на кандидатурите со една единствена цел - да се одржи хомогеноста во партијата. Останува неизвесно дали и четвртиот кандидат Кире Наумов, чија кандидатура исто така помина низ верификацискиот филтер, ќе биде дел од заедничките преговарања и договарања. Тој ги покани своите противкандидати на неформална средба, откако вчера се сретна и со секретарот на ...
| | веќе видена | слични

Молк во СДСМ по синоќешната одлука на партијата да се направи обид да се редуцира бројот на кандидати за лидер што ќе се појават на Конгресот закажан за 2 јуни. Тројцата – Заев, Ивановски и Јовановски, за кои се утврдило дека имаат исти концепти до понеделник ќе треба да се изјаснат дали има шанси да се откажат од сопствената каднидатура, под кои услови и во чија корист. Почетните позици не ги открива ниту еден од нив. Велат дека сите дале збор јавно не коментираат ништо, но сметаат дека простор за договор има, па дури и со четвртиот кандидат, Кире Наумов, за кој раководството на СДСМ оцени дека има различен концепт за иднината на партијата во однос на останатите тројца. Според извори во СДСМ во моментот постојат неколку сценарија околу исходот на преговорите меѓу кандидатите. Најоптимистичкото, е сите да застанат зад еден кандидат – најверојатно Заев, но ова го оценуваа и како најмалку веројатно. Второто, пореално, е од тројцата кандидати од раководтвото да се откаже еден од двоецот ...
| | веќе видена | слични

Заев ќе биде претседател, Игор Ивановски генерален секретар, Зоран Јовановски премиер во сенка. Ова ќе биде епилогот од Конгресот на СДСМ на 2 јуни. Добрупатени партиски извори за Сител коментираат дека уште пред да се одржи Конгресот во СДСМ веќе паднал договор за распределба на функциите. С поред истите извори, Заев имал најголема поддршка во базата, па оттука, паднала одлука тојда биде претседател на СДСМ. За позицијата Генерален секретар на Игор Ивановски, пресудни биле неговите организиациски квалитети, како и интервјуто за еден дневен весник во кое рече дека не сака да биде претседател, туку менаџер на СДСМ. З а Зоран Јовановски, останала позицијата премиер во сенка, а тој како кандидат кој имал најмала поддршка веднаш ја прифатил. На овој начин, СДСМ им овозможи на сите аспиранти за Претседател да останат во партискиот врв, а до Конгресот во партијата да нема поделби и меѓусебни препукувања. Затоа и вчера, партискиот врв лиферуваше соопштение во кое најави здружување на кандидатурите на овие тројца ...
| | веќе видена | слични

До понеделник ќе се знае дефинитивната бројка на кандидати за нов партиски шеф на СДСМ што ќе ја бараат довербата од делегатите. Дотогаш Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски во неколку меѓусебни разговори ќе се обидат да ги приближат ставовите, до степен сите тројца или барем двајца од нив да имаат заеднички настап До понеделник ќе се знае дефинитивната бројка на кандидати за нов партиски шеф на СДСМ што ќе ја бараат довербата од делегатите. Дотогаш Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски во неколку меѓусебни разговори ќе се обидат да ги приближат ставовите, до степен сите тројца или барем двајца од нив да имаат заеднички настап. Што значи битката со Наумов на конгресот би ја водел уште еден, најмногу двајца противкандидати. Завет за молчење имаат дадено сите тројца кандидати од раководството на СДСМ по синоќешната седница на Извршниот одбор - на кој им беше сугерирано - заради внатрепартиско единство да се обидат да се спојат целосно во трката за наследник на Црвенковски. Сите ...
| | веќе видена | слични

Кандидатите за претседатели на СДСМ ќе седнат на заедничка маса, но откако ќе се дефинира колку од нив ќе останат во трка по претседателската фотелја. Прво треба да се сретнат Зоран Заев, Зоран Јовановски и Игор Ивановски Шема, па откако тие ќе се договорат дали сите тројца ќе продолжат понатаму, ќе се сретнат и со Кире Наумов. - Се слушнав со Зоран Заев. Смета дека е одлична идеја да седнеме на заедничка маса, за како што кажав духот на мојата заложба за фер, демократска и сопартијска кампања. Но сепак, посочи дека до вечерва или евентуачно утре треба да се види со Игор Ивановски и Зоран Јовановски, со кои ќе видат дали има простор за намалување на бројот на кандидатурите. По ова ќе се знае дали на маса ќе седнеме двајца, тројца или четворица. Очекувам откако тие ќе се договорат, да ме побараат и да оствариме една заедничка неформална средба – вели Наумов. Тој не успеал да стапи во контакт со Зоран Јовановски, а Игор Ивановски му потврдил дека ќе се сретнат откако ќе се дефинира колку од нив остануваат во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 252 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 117 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 126 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 71 | | | веќе видена

– Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од ...
сите 74 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бранко ем ги упропасти, ем оди директно во финале?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: