Почнува да се копа во утробата на Алшар и на уште 49 локации

На јавниот повик за концесии за истражување на резерви на злато, бакар, железо, минерали и украсен камен од понудени 61 локација избрани се концесионери за 50, кои треба да копаат најмногу четири години, а потоа да решат дали ќе отворат рудници На 50 локации во 29 општини, вклучувајќи го и локалитетот Алшар, наскоро почнува да се бара злато, бакар, железо, мермер и други метални руди, неметали и украсен камен. На јавниот повик за најголемиот досега пакет за детални геолошки истражувања на кој беше понуден 61 локалитет, избрани се 50 концесионери кои најдоцна за еден месец треба да уплатат надоместок во вкупна вредност од 50 милиони денари и да почнат со работа. Министерот за економија Ваљон Сараќини информира дека се доделени 29 концесии за истражување локации со метални руди, 17 со неметали и четири со украсен камен. Поголемиот дел од концесионерите се домашни фирми, а има и неколку странски, од Австрија, Турција, Канада, Велика Британија и Бугарија. Сите тие имаат рок од најмногу четири години да го ...
| | веќе видена | слични

Владата додели концесии за детални геолошки истражувања за минерални суровини на 50 локации низ државата Ваљон Сарачини Од нив, 29 се за металични минерални суровини, 17 за неметалични минерални суровини и четири за украсен камен. Вкупниот концесиски надоместок што треба да биде уплатен во рок од 30 дена од моментот на објавување на одлуката во „Службен весник“ изнесува 50 милиони денари. Покрај домашни компании, концесии за детални геолошки истражувања добија и фирми од Турција, Канада, Австрија, Велика Британија и од Бугарија. Министерот за економија Ваљон Сарачини вчера рече дека станува збор за најголемиот пакет на концесии за детални геолошки истражувања за минерални суровини. - Создаваме услови за развој на бизнисите во Република Македонија. Тоа ќе значи и дополнителен приход за компаниите, ќе се отворат нови работни места и ќе се создадат услови за нови приходи за општините и за државата, бидејќи во согласност со новиот закон за минерални суровини, 78 проценти од приходите ќе се слеваат во ...
| | веќе видена | слични

На 50 локации во 29 општини, вклучувајќи го и локалитетот Алшар, наскоро почнува да се бара злато, бакар, железо, мермер и други метални руди, неметали и украсен камен. На јавниот повик за најголемиот досега пакет за детални геолошки истражувања на кој беше понуден 61 локалитет, избрани се 50 концесионери кои најдоцна за еден месец треба да уплатат надоместок во вкупна вредност од 50 милиони денари и да почнат со работа. Поголемиот дел од концесионерите се домашни фирми, а има и неколку странски, од Австрија, Турција, Канада, Велика Британија и Бугарија. Сите тие имаат рок од најмногу четири години да го истражат локалитетот кој го добиле под концесија, а потоа до Министерството за економија да поднесат извештај за резултатите од истражувањето и да решат дали ќе поднесат барање за експлоатација и да отворат рудници. Атрактивниот локалитет Мајден кај Кавадарци, попознат како Алшар го доби скопската компанија Инфо Групп. Dnevnik
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешниот градоначалник на Кавадарци, Александар Ппанов повторно седнува на обвинителна клупа. Но, не за ново дело. Скопска Апелација ја укина пресудата со ...
сите 121 | | | веќе видена

Меган Маркл дури сега ќе стане вистинска ѕвезда, бидејќи медиумите го следат секој нејзин чекор. Така било и на нејзиното прво појавување во јавноста како ...
сите 89 | | | веќе видена

Телевизиското соочување помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе трае час и половина, обелодени владиниот портпарол Миле ...
сите 120 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почнува да се копа во утробата на Алшар и на уште 49 локации

Од:
До кого (е-маил):
Порака: