ВМРО-ДПМНЕ прифати, на СДСМ ништо не му се погодува

Формирањето на комисијата е обврска преземена од 1 март, во насока на исполнување на приоритетите за интеграцијата на Република Македонија во Европската унија Откако пред два дена одбија самите да го изберат претседателот на анкетната комисија која треба да ги утврди настаните во Собранието од 24 декември, за СДСМ неприфатлив е предлогот проф. д-р Владо Камбовски да биде петтиот член во комисијата. Камбовски како угледен и авторитетен универзитетски професор по кривично право дојде како предлог на Кабинетот на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов. Јавното соопштување на предлогот на претседателот Иванов следува по низата претходно одржани средби и неуспешни обиди за постигнување консензус за избор на претседател на комисијата. СДСМ експресно го одби предлогот на Иванов, со образложение дека на средбите меѓу генералните секретари СДСМ веќе два пати го одбила овој предлог. Соопштението од Кабинетот на претседателот е продолжение на наводната конструктивност која пред два дена почна јавно да ја ...
| | веќе видена | слични

Зошто СДСМ не прифаќа првиот човек на МАНУ, која е највисока научна институција, и доктор по правни науки да раководи со Kомисијата за расчистување на собраниските настани на 24 декември? Дали навистина нивниот аргумент дека професорот Владо Kамбовски не може да биде објективен поради тоа што бил министер во поранешна коалициска влада на ВМРО-ДПМНЕ е оправдан или, пак, само се бара причина да се одложи формирањето на ова ад хок-тело, кое ни стана дел од европската агенда на државата по политичката криза на почетокот од годинава? Ова се дилемите што ги отвораат учесници во разговорите за формирање на Kомисијата откако ни јавниот предлог на шефот на државата Ѓорге Иванов не помина кај опозициската СДСМ. - Kамбовски беше министер и во владата на Анте Марковиќ, а во владата на ВМРО-ДПМНЕ беше како член на ДА, дополнително што од таму беше и разрешен. Дури ни ВМРО-ДПМНЕ од тоа време не е истото, напротив, тогашните раковoдни луѓе сега се во коалиција токму со СДСМ. Од друга страна, го предлагаат професорот ...
| | веќе видена | слични

Ниту една од страните инвловирани во формирањето на ад-хок комисијата за настаните од 24-ти декември не зборува или пак има информации кога ова тело конечно ќе профункционира. Ниту една од страните инвловирани во формирањето на ад-хок комисијата за настаните од 24-ти декември не зборува или пак има информации кога ова тело конечно ќе профункционира. По вчерашната јавна преписка на релација кабинет на шефот на државата – СДСМ – ВМРО-ДПМНЕ за тоа кој го предлага, кој го прифаќа, а кој го одбива Владо Камбовски за прв човек на комисијата и зошто тој, а не Светомир Шкариќ, денеска молк од засегнатите. Претседателот Иванов кој го обелодени својот фаворит – Камбовски, без одговор на прашањето - ,,Имате ли нов кандидат за шеф на комисијата,,? Партиски извори за АЛФА денеска само кусо коментираат – нема ништо ново и не знаеме кога ќе има. Ниту Европската комисија, која посредуваше при потпишувањето на 1-во мартовскиот договор чиј составен елемент е токму формирањето на ад-хок комисијата, не одговори на прашањето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Жалиме што СДСМ нема искрен пристап во врска со формирањето на Експертската комисијата за утврдување на фактите за настаните од 24 декември 2012 година, во и пред Собранието на Република Македонија, но и за настаните кои претходеа. Ова како реакција го испраќаат од владејачката партија откако СДСМ го одби нивното барање да изберат претседател на Експертската комисија. -Ние сме свесни дека ова инаетчиско однесување на СДСМ е карактеростично за нивниот политички лидер, Бранко Црвенковски и се уште се чудиме како не сфатија после сите овие изборни порази дека граѓаните не го прифаќаат и одобруваат ова нивно делување. Ваквото однесување на СДСМ е деструктивно и оди на штета на Република Македонија и на нејзините граѓани, велат од ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ мора да ги остави на страна своите теснопартиски интереси и барем еднаш да покаже дека умее да се однесува одговорно, им порачува владејачката партија.
| | веќе видена | слични

Колку повеќе предлози доаѓаат за претседател на комисијата што треба да ги истражи настаните од 24 декември, толку понеизвесно станува нејзиното конституирање. Во текот на вчерашниот ден, немаше информација кога ќе продолжат преговорите меѓу секретарите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, кои се водат во кабинетот на шефот на државата. Поминаа два и пол месеци откако беше постигнат политичкиот договор, кој, меѓу другото, предвидува ад-хок комисија да ги расчисти настаните околу носењето на буџетот, кои се одиграа кон крајот на 2014. Но, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не може да најдат личност што е прифатлива и за двата табори, а чиј глас би бил одлучувачки при носењето на заклучоците за критичните политички случувања. Последни од игра отпаднаа двајца реномирани професори од Правниот факултет. Претседателот на МАНУ, Владо Камбовски, не беше прифатлив за СДСМ, а ВМРО-ДПМНЕ не се согласи за претседателскиот советник Светомир Шкариќ. Според наши информации, ВМРО-ДПМНЕ го отфрлила предлогот за Шкариќ без поконкретно образложение. ...
| | веќе видена | слични

Експертите посочуваат дека за овој состав на Собранието политичкиот дијалог претставува предизвик, но оти е од витално значење и е неопходен. Нивниот коментар следи по неколкуте рунди неуспешни разговори меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ да ја формираат Комисијата за настаните од 24 декември во Собранието, а со крајна цел да го исполнат постигнатиот договор од 1 март и целосно да се посветат на евро-атланските интеграции на Македонија. Собранието не е актер кој може да го реши овој спор, туку случајот е направен во Собранието. Собранието во својата активност, во својата работа, стана случај, стана проблематичен случај и тоа е разликата од порано и сега. Такво нешто никогаш не ни се случуло во нашето искуство. Стојан Андов, поранешен пратеник. Кај нас нема култура и нема смелост да се погледне во очи на она што се случуваше на 24 демември во Собранието и тоа зборува само за лошата ситуација во државата, вели Стојан Андов. „Собранието не е актер кој може да го реши овој спор, туку случајот е направен во ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на МАНУ, Владо Камбовски, е предложен за прв човек на експертската комисија што треба да ги расчисти настаните во и околу собранието што се случија на 24 декември, но СДСМ не го прифати овој предлог на претседателот Ѓорге Иванов Предлог од Иванов за претседател на експертската комисија Според опозициската партија, академикот бил министер во влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ и тоа не гарантирало дека неговиот ангажман во комисијата ќе биде објективен и непристрасен. „Искрено жалиме што претседателот Горге Иванов свесно или несвесно зазема страна и си презема улога што според политичкиот договор од 1 март воопшто не му припаѓа. Предлогот за претседател на Комисијата за истражување на настаните од 24 декември треба да го даваат наизменично претставниците на политичките партии, ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ“, наведе во соопштението опозициската партија, потсетувајќи дека тие претходно го предложиле професорот по уставно право Светомир Шкариќ, но од ВМРО-ДПМНЕ го одбиле тој предлог. Инаку, предлогот на Иванов ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов на вчерашната средба со партиските секретари на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, Кирил Божиновски и Андреј Петров предложил претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, Владо Камбовски да биде претседател на комисијата која треба да ги расветли настаните коишто се случија на и пред 24 декември. „На средбата, од страна на Кабинетот на Претседателот Ѓорге Иванов, за претседател на комисијата беше предложен претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Владо Камбовски, како угледен и авторитетен универзитетски професор по кривично право“, се вели во соопштението од кабинетот. ВМРО ДПМНЕ прифати Камбовски да биде претседател на Комисијата. „Со прифаќање на овој предлог, ВМРО-ДПМНЕ прави уште еден конструктивен чекор во насока на исполнување на обврската за формирање на оваа Комисија. Цениме дека би било разумно Комисијата конечно да биде формирана и да започне со својата работа. Се надеваме дека СДСМ ќе ги има предвид своите обврски превземени во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 252 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 117 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 126 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 71 | | | веќе видена

– Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од ...
сите 75 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ВМРО-ДПМНЕ прифати, на СДСМ ништо не му се погодува

Од:
До кого (е-маил):
Порака: