Хаос на европското небо

Поради затворањето на воздушниот простор во речиси сите централно-европски и северно-европски држави, илјадници патници се заглавени на аеродромите и веројатно таму ќе останат и за време на викендов. Многу од патниците немаат пари, па се јавуваат дома да им пратат за да можат да си купат храна или пак карта за да се вратат дома со железница Хаосот на европското небо што го предизвика облакот од вукланска пепел од Исланд продолжува веќе трет ден. Поради тоа авиосообраќајот е во прекин на сите шест континенти бидејќи сите авиокомпании ги откажуваат летовите до европските дестинации. Што се однесува до европските аеродроми, според европските воздухопловни власти - Еуроконтрол, вчера беа откажани 60 отсто од сите летови во Европа, односно околу 17.000. Претпладнето од планираните 300 прекуокеански летови, реализирани биле одвај третина. Поради затворањето на воздушниот простор во речиси сите централно-европски и северно-европски држави, илјадници патници се заглавени на аеродромите и веројатно таму ќе останат и ...
| | веќе видена | слични

Облакот со пепел од исландскиот вулкан Ејафјалајоку, кој ја зафати речиси цела Европа, четврти ден по ред предизвика застој во авиосообраќајот на Стариот континент.Поради затворањето на воздушниот простор над речиси сите европски држави, десетици илјади патници останаа заглавени на аеродромите во светот. Во Австрија, Белгија, Данска, Ирска и во Холандија, летовите беа забранети до 14 часот попладне, а воздушниот простор над Франција, Германија и северниот дел на Италија беше затворен до 20 часот. Во Скандинавија се откажани сите летови за овој викенд, а во Литванија забраната за летови е воведена на неопределено време. Во Британија, каде што вулканскиот облак е најизразен, централната контрола на летање нареди сите авиони да останат приземјени, најрано до денеска изутрина. Се страхува дека и тој рок ќе биде продолжен, затоа што вулканскиот облак е над Островот и не дава знаци за поместување.Во Русија аеродромите се отворени, но речиси сите летови кон европските земји се откажани, а во Белорусија се ...
| | веќе видена | слични

Откажани беа летовите и од двете домашни авиопристаништа, бидејќи како што известија од Управата за хидрометеролошки работи, постои голема веројатност облакот со вулканска прав да дојде и до северните делови на Република Македонија, но во многу слабо изразена форма Облакот со пепел од исландскиот вулкан се насочува кон југот на Европа предизвикувајќи застој во европскиот воздушен сообраќај веќе петти ден по ред. Десетици илјади лица останаа заглавени на аеродромите во светот поради затворањето на воздушниот простор над речиси сите европски држави. Затворени се и сите аеродроми северно од Македонија - во Босна и Херцеговина и Хрватска, како и над Словенија, Србија, Романија, и Црна Гора, а од вчераутро од осум часот не работат ни аеродромите во Бугарија. Поради затвореноста на северниот дел на хрватскиот воздушен простор од вулканската пепел, хрватскиот авиопревозник Кроација ерлајнс ги откажа речиси сите летови. Откажани беа летовите и од двете домашни авиопристаништа, бидејќи како што известија од Управата ...
| | веќе видена | слични

Аеродромите низ многу европски земји, постепено почнаа да се отвораат попладнево по неколкудневен прекин во авиосообраќајот кој беше предизвикан од облаците од пепел и прав кои се појавија над Европа по ерупцијата на вулканот на Исланд. Сепак, се уште има голем дел од континетот каде има забрана за летање. Велика Британија – Целиот воздушен простор ќе биде затворен до 20 часот по локално време. Ирска - Целиот воздушен простор ќе биде затворен до утре наутро во 8 часот. Франција – Затворањето на воздушниот простор е проширено на југот на земјата. Аеродромите на северниот дел ќе бидат затворени до 2 часот наутро, а на југот ќе нема летови до утре попладне. Аеродромите во париз ќе бидат во застој се до утре наутро. Германија – Германската агенција за воздухопловна безбедност дозволи да бидат отворени за сообраќај шест германски аеродроми. Целиот воздушен простор беше затворен до 20 часот. Австрија – Австриската воздухопловна агенција за вечерва најави проценување на метеролошките услови и резултати од пробните ...
| | веќе видена | слични

Педесет отсто од летовите во Европа во понеделник би можеле повторно да бидат оперативни, по неколкудневна блокада на воздушниот сообраќај поради облакот од вулкански пепел, соопшти вечерва шпанскиот државен секретар за европски прашања.„Прогнозата е дека утре можеби половина од летовите ќе бидат извршени. Ќе биде тешко, затоа мораме да се координираме“, изјави Диего Лопез Гаридо, чија земја претседава со Европската унија, по состанокот на европската агенција за контрола на воздушниот сообраќај Еуроконрол.Еврокомесарот за транспорт Сим Калас, исто така, изрази надеж дка 50 отсто од европскиот воздушен простор утре би можел да биде без ризик.Калас рече дека актуелната состојба „не е одржилива“, истакнувајќи дека европските власти работат на изнаоѓање решенија што нема да ја загрозат безбедноста.„Не можеме да чекаме пепелта едноставно да исчезне“, рече Калас.Во меѓувреме, потврдено е дека министрите за транспорт на ЕУ утре ќе одржат состанок преку видео конференциска врска на која ќе дискутираат за кризата во ...
| | веќе видена | слични

Воздушните простори над Хрватска и Босна и Херцеговина од попладнево се делумно отворени за сообраќај, а од вечерва од 18 часот ќе биде отворено и небото над Србија и над Црна Гора. Воздушните простори над Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора и над северниот дел на Србија, беа затворени вчера, поради надоаѓањето на облакот со пепел од исландскиот вулкан на глечерот Ејафјалајоку, кој предизвика застој во еврoпскиот воздушен сообраќај. Од попладнево за сообраќај е отворен воздушниот простор над централна и јужна Хрватска, како и аеродромите во Дубровник, Задар и Сплит. Небото над северозападниот дел на Хрватска, вкучително и над Загреб, и натаму останува затвортено за сообраќај. Босанските власти решија да го отворат воздушниот простор јужно од 44 паралела. Иако, аеродормот во Саравео се наоѓа јужно од оваа паралела, сепак сите денешни летови од главниот град на БиХ се откажани, бидејќи нивните крајни дестинации се наоѓаат во делови од Европа, кои се уште се затворени за сообраќај. Српските власи ...
| | веќе видена | слични

Облакот од вулканска прашина до утре не се очекува да навлезе во воздушниот простор на Република Македонија. Затоа, како што соопшти Агенцијата за цивилно воздухопловство, засега не се планира затворање на македонските аеродроми и воздушниот простор. Утрово превентивно беше затворен воздушниот простор над Македонија и аеродромите во Скопје и Охрид. Во моментов се во функција на редовните летови и прелети. Од АЦВ соопштуваат дека на воздушните простори и аеродроми во Европа, интензитетот на авиосообраќајот е сведен на минумум. Сите летови до скопскиот аеродром денеска се откажани, освен летот од Истанбул. Во европски рамки, моментно е отворен воздушниот простор само во Македонија, Албанија, Турција, Грција, Кипар, Малта, Јужна Шпанија и Јужна Италија. АЦВ информира дека согласно Законот за облигациски и стварно правни односи во воздушниот сообраќај, авиопревозникот во случај на откажување лет е должен да му обезбеди на секој засегнат патник писмено известување за правилата за обештетување и помош. Потребно е ...
| | веќе видена | слични

Воздушните простори над Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора и над северниот дел на Стбија, беа затворени вчера, поради надоаѓањето на облакот со пепел од исландскиот вулкан на глечерот Ејафјалајоку, кој предизвика застој во еврoпскиот воздушен сообраќај, информираат властите во земјите. Од попладнево за сообраќај е отворен виздушшниот простор над централна и јужна Хрватска, како и аеродромите во Дубровник, Задар и Сплит. Небото над северозападниот дел на Хрватска, вкучително и над Загреб, и натаму останува затвортено за сообраќај. Босанските власти решија да го отворат воздушниот простор јужно од 44 паралела. Иако, аеродормот во Саравео се наоѓа јужно од оваа паралела, сепак сите денешни летови од главниот град на БиХ се откажани, бидејќи нивните крајни дестинации се наоѓаат во делови од Европа, кои се уште се затворени за сообраќај.
| | веќе видена | слични
5 копии

Облакот со пепел од исландскиот вулкан, се насочува кон југот на Европа, предизвикувајќи застој во еврпскиот воздушен сообраќај веќе четврти ден. Дестици илјади лица останаа заглавени на аеродромите ширум светот, поради затворањето на воздушниот простор над речиси сите европски држави. Утрово остануваат затвотени воздушните пространства над неколку европски држави. Во Австрија, Белгија, Данска, Ирска и Холандија, летовите се забранети најмалку до 14 часот по средно европско време. Воздушниот простор над Велика Британија, Германија и северниот дел на Италија ќе биде затворен до 20 часот, додека во Франција до утре до осум часот. Во Скандинавија се откажани сите летови за овој викенд, а воздушниот простор ќе остане затворен најрано до 17 часот, а затворени се и сите аеродроми во Украина. Во Русија аеродромите се отворени, но сите летови кон европските земји се откажани, додека во Белорусија се дозволени летови само во зоната на височина од седум до 11 километри. Затворени се воздушните пространства и ...
| | веќе видена | слични

Австрија ќе го отвори својот воздушен простор в понеделник во 06.00 часот.Австриското небо беше затворено за сообраќај во петокот вечер, поради облакот од вулкански пепел од Исланд.Конечната одлука ќе зависи од метеоролошките услови и од резултатите од тест летовите, што беа извршени без патници, а со цел да се утврди дали вулканската прашина ги оштетува моторите на леталата.Компаниите „Аустријан ерлајнс“, како „Ники ер“ веќе соопштија дека летовите минале без какви и да е технички проблеми.Од друга страна, германската Агенција за контрола на воздушниот сообраќај дозволи времено да биде отворен аеродромот во Франкфурт, до вечерва до 20.00 часот.Франција соопшти попладнево дека повеќето аеродроми на најзина територија, вклучувајќи го и летиштето во Париз, ќе останат затворени до вторник изутрина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена

Конвенција за избор на кандидат за претседател на Р.Македонија опозицијата ќе одржи во градот на Миладиновци, на Охридското езеро во Струга, објави лидерот на ...
сите 122 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хаос на европското небо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: