Нема оправдување за хулиганско однесување!

Министерството за внатрешни работи ги осудува сите обиди да се најде какво било оправдување за вчерашното насилничкото и хулиганско однесување на група граѓани во Шуто Оризари, кога со камења и други предмети беа нападнати полицајците. По судирот на полицијата и пазарџиите што завчера попладне се случи во скопската населба беа повредени 16 припадници на полицијата, а оштетени неколку службени возила и опрема на Министерството. МВР вчера започна да работи на идентификација на инволвираните врз основа на снимкиите од Одделот за крим-техника, а против сите кои ќе бидат идентификувани дека учествувале во нападот врз полициските службеници, ќе бидат пооднесени соодветни кривични пријави. Од МВР велат дека полицијата асистирала на барање Координативното тело за заштита на интелектуалната сопственост, во контрола на пазарот за текстилни производи во Општина Шуто Оризари. Контролата започнала во 12,00 часот, а припадниците на МВР во содејство со Државниот пазарен инспекторат и другите државни институции биле ...
| | веќе видена | слични

На пазарот во Шутка сите се обидуваат да го заборават она што им се случи во четвртокот. Продавачите беа на своите тезги. Велат дека брендирана стока веќе во Шутка не се продава, но и натаму се револтирани од односот на инспекциите и на полицијата. Министерството за внатрешни работи идентификувала неколкумина од завчерашниот судир на пазарот во Шуто Оризари. Нема да го соопшти нивниот идентитет се додека не ја открие целата група зашто сите ќе одговарале преку една пријава. Од МВР велат дека за неколку дена ќе им бидат познати сите учесници во инцидентот. Кој е виновен за она што се случи на пазарот во Шуто Оризари во четвртокот проверува и Координативното тело составенот од советниците на Општината, градоначалникот и преставници на ОБСЕ.
| | веќе видена | слични

Помалку промет, повеќе тензија и по некое парче брендирана роба. Ова е сликата од пазарот во скопско Шуто Оризари по инцидентот од пред неколку дена. И покрај тоа што ситуацијата е мирна, револтот кај продавачите и натаму е присутен. Зад камерата на Сител, продавачите велат дека се свесни за прекршокот кој го направиле, но сметаат дека реакцијата на полицијата била непотребна. Инцидентот на пазарот во Шуто Оризари изби пред два дена при обид на полицијата да ја одземе стоката со заштитен трговски бренд. Тогаш продавачите и локалното население со камења маваа по полициските службеници поради што 17 од нив се здобија со полесни повреди. Александар Спасовски Потребно е да имате инсталирано Adobe Flash плеер за да ја гледате оваа содржина. Инстачирај тука.
| | веќе видена | слични

Ние Ромите сме мирен народ, овде нема мафија, зошто беше потребно 300 специјалци вооружени до заби да доаѓаат тука и да покажуваат сила, реагираат жителите Цела Шутка гласаше за ВМРО-ДПМНЕ, а завчера дојдоа и со нас се однесуваа како да сме граѓани од втор ред, реагираа вчера пазарџиите по инцидентите на пазарот, кога специјалните единици на МВР се нафрлија врз нив со пендреци и со шок-бомби. - Мене ми одзедоа 1.500 парчиња небрендирани маици и повеќе од 700 чифта фармерки. Ако не е овој пазар ние нема од што да живееме, речиси половина од жителите на оваа населба живеат од 1.400 денари социјална помош, едвај врзуваат крај со крај - ни изјави еден пазарџија, кој остана без својата стока. Македонскиот Бејрут, скопска Шутка вчера изгледаше навидум мирно, но завчерашниот дожд од камења и шок-бомбите испукани од полицијата се уште беше главна тема на муабет низ населбата. Жителите се уште беа револтирани од бројноста и од бруталноста на специјалците кои завчера се судрија со нив, асистирајќи им на ...
| | веќе видена | слични

Од петстотините тезги, колку што работеа на пазарот пред завчерашната акција на инспекторите, вчера едвај на половина од нив имаше стока Мирот и барем дел од секојдневието повторно се вратија на улиците и на пазарот во населбата Шуто Оризари, по завчерашните безредија, кога толпа луѓе, жители на населбата, ги каменуваа полициските специјалци, кои им асистираа на инспекторите од УЈП и на пазарната инспекција додека вршеа контрола на тезгите и дуќаните и запленуваа фалсификувана стока. Меѓу пазарџиите и населението вчера главна тема на разговор беше судирот меѓу каменувачите и полицијата, а кај нив сé уште можеше да се насетат вознемиреност и револт. За расположението на жителите и последиците од безредијата доволно зборуваше и сликата на пазарот. Од петстотините тезги, колку што работеа на пазарот пред завчерашната акција на инспекторите, вчера едвај на половина од нив имаше стока. Пазарџиите сами си признаваа дека на пазарот не продавале брендирана облека туку маици од 100 и 200 денари, додавајќи дека тоа ...
| | веќе видена | слични

Благојче ПетрескиВо својата акција на пазарот во Шуто Оризари полицијата и инспекторите извршија серија флагрантни прекршувања на законите конфискувајќи стока без никакви потврди и белешки, некаде без никаква основа - обвини вчера Здружението на пазарџии. Еден ден по жестокиот инцидент во кој локалното население се судри со околу 200 специјалци по ненадејната рација на инспекциските служби, дел од тезгињата останаа празни, а муштериите беа проретчени. Партиите на Ромите и градоначалникот на општината негодуваа за акцијата нарекувајќи ја „политички наместен инцидент“ и побараа одговорност. Претседателот на Координативно тело за заштита на интелектуалната сопственост и авторските права Мите Костовски вчера не беше достапен да одговори кој ја побарал асистенцијата на полицијата и кој го утврдил начинот на кој беше изведена. Никој од пријавените повредени од населбата, божем околу 40, не побарал лекарска помош, а од 16 повредени полицајци, тројца се задржани во Градска болница. МВР вчера соопшти дека работи на ...
| | веќе видена | слични

Само помал дел од 500 тезги на пазарот во скопската населба Шуто Оризари вчера беа натрупани со стока. По завчерашниот судир меѓу пазарџиите и полицијата, поради акцијата на инспекцијата за запленување фалсификувана стока, во која полесно беа повредени неколку граѓани и полицајци, најголемиот дел од трговците решија да земат слободен ден. Веројатно, поради страв од инспекцијата и од нови судири со полицијата, пазарот беше невообичаено празен. Ги немаше ниту муштериите, кои секојдневно го прават пазарот меѓу најфрекфентните места во градот. „Се плашат луѓето и да продаваат и да купуваат“, велат малкутемина пазарџии што и вчера се осмелија да продаваат. Педесетгодишниот Алберт ја отвори својата тезга околу 9 часот. Ги посла маиците, блузите, панталоните и тренерките на тезгата и ги чекаше купувачите. Како што вели, немало зошто да се плаши од инспекции, бидејќи стоката што ја продавал не била бренд. „Еве, продавам женски блузи за 100-150 денари, каков бренд е тоа“, ни вели Алберт. Според него, поголемиот дел ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 435 | | | веќе видена

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нема оправдување за хулиганско однесување!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: