Погребот на Лех Качински се одлага?

Облакот од вулканска пепел од Исланд, што ја предизвика најголемата блокада на воздушниот сообраќај во Европа, може да го одложи погребот на полскиот претседател Лех Качински и неговата сопруга, кои загинаа во авионската несреќа крај Смоленск, пренесува МИА. Во такви услови прашање е дали претседателите на Русија и на САД, Дмитриј Медведев и Барак Обама, како и десетици други лидери од цел свет ќе успеат да дојдат навреме на погребот во Вавелската катедрала во јужниот полски град Краков, закажан за в недела. Во меѓувреме една од трите црни кутии открила дека пилотите знаеле оти авионот ќе се урне, бидејќи удрил во дрвја, соопштија вчера полски официјални лица. Интересен детаљ е и тоа што мајката (83) на Лех Качински се уште не знаела за трагедијата бидејќи неговиот брат близнак Јарослав не сакал да и ја соопшти тажната вест, зашто била во болница поради кардиолошки проблеми.
| | веќе видена | слични
6 копии

Во катедралата „Вавел“ во Краков вчера беа погребани полскиот претседател Лех Качински и неговата сопруга Марија, кои загинаа на 10 април, во авионска несреќа кај рускиот град Смоленск. Погребната миса ја отслужи специјалниот пратеник на папата Бенедикт Шеснаесетти, кардиналот Анџело Содано.На погребот беше најавено присуство на десетици светски лидери, но поради застојот во европскиот воздушен сообраќај, предизвикан од ерупцијата на вулканот на Исланд, многумина го откажаа доаѓањето. Иако беше најавено и присуството на американскиот претседател Барак Обама, тој преку писмо го откажа своето појавување во Краков.- Разговарав со вицепретседателот Бронислав Коморовски и жалам што нема да пристигнам во Краков поради вулканскиот облак - пишува Обама.Вчера пристигнаа само дел од најавените делегации, а 42 го откажаа своето присуство, меѓу нив германската канцеларка Ангела Меркел, италијанскиот премиер Силвио Берлускони и шефот на француската држава Николас Саркози. На погребот не присуствуваше ни претседателот на ...
| | веќе видена | слични

Многу светски државници поради лошите временски услови и облакот од прав и пепел што се шири низ Европа по ерупцијата на вулкан во Исланд, го откажаа присуството на погребот. Меѓу нив и македонскиот претседател Ѓорге Иванов и министерот за надворешни работи, Антоно Милошоски. Украинскиот претседател Виктор Јануковиќ пристигна со автомобил, а чешката делегација го избра возот како превозно средство Полска вчера се прости од својот претседател Лех Качински и првата дама Марија. Погребот беше извршен вчера во Краков со сите државни почести. Телата на Лех и Марија Качински со воен авион од Варшава беа пренесени во Краков и потоа беа транспортирани до Катедралата "Вавел", каде што беа погребани. Војници од полската армија и припадници на елитната коњичка единица ги испратија својот врховен командант и неговата сопруга, со двата ковчези поставени на лафети. На чело на погребната поворка беше братот на Лех Качински, поранешниот премиер, Јарослав Качински. За време на погребот можеше да се чуе и звукот на ...
| | веќе видена | слични

Краков Полскиот претседател Лех Качински и неговата сопруга Марија попладнево се погребани во катедралата „Вавел“ во Краков, каде почиваат кралеви, национални херои и поети. Погребната церемонија се одржа во базиликата „Света Богородица“, каде присуствуваа членовите на семејството, видни личности од полскиот јавен и политички живот, како и бројни претставници на странски држави. Марта, ќерка на Марија и Лех Качински, како и Јарослав Качиснки, брат близнак на загинатиот претседател беа во првите редови за време на одржувањето на верската церемонија. Меѓу присутните беа и полскиот претседател, Доналд Туск, в.д. Претседателот Бронислав Коморовски, претседателите и премиерите на Русија, Украина, Чешка, Унгарија, Словачка, Романија и Грузија. Македонската делегација предводена од страна на Претседателот Ѓорге Иванов не отпатува за Полска, поради нарушувањето во авинскиот сообраќај во Европа. Македонија на погребот ја преставуваше амбасадорот во Варшава, Фатмир Џеладини. Формирањето на облак од прав и пепел по ...
| | веќе видена | слични

Со највисоки државни почести, Полска денеска се прости од трагично загинатиот претседател, Лех Качињски и неговата сопруга Марија. Звоната на камбаните го огласија почетокот на погребот. Над 40 илјади луѓе беа собрани на улиците во Краков, за да им оддадат последна почит на несреќно загинатите. На службата која се одржа во Базиликата „Света Марија“, присуствуваа членовите на семејството, блиски роднини, раководството на Полска, како и голем број на странски преставници. Лех Качињски и сопругата беа погребани во катедралата Вавел во Краков, место каде што почиваат полски кралевите и национални херои. Меѓу ужалените членови на семејството, беше братот близнак, Јарослав Качињски, придружуван од премиерот Доналд Туск, поранешниот претседател Александар Квашневски и многу странски делегати. Вршителот на должноста претседател на државата, претседателот на Собранието, Бронислав Коморовски во својот говор изрази длабока жалост за големата загуба. - „Нашиот свет се урна по втор пат на исто место, во истата ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Русија Дмитриј Медведев изрази денеска во Краков надеж дека трагичната авионска несреќа кај Смоленск во која загинаа 96 жртви и претседатеот на Полска Лех Качински и првата дама Марија Качинска, ќе даде импулс на зближувањето на Русите и Полјаците. ,,Големите трагедии предизвикуваат бол, сите ги чувствуваат загубите, тие не можат да се надоместат. Трагедиите можат да предизвикаат мачни емоции, но често и ги зближуваат а јас мислам дека тоа ни е потребно", рече денеска Медведев во ТВ пораката до Полјаците. Медведев кој е во Краков на погребот на полскиот претседател Лех Качински потсети дека Русите и Полјаците во историјата имале тешки периоди а дека ни последниот не бил лесен. ,,Но со оглед на загубите можеме да сториме нешто нашите народи да се слушаат и да се чујат подобро, да развиваме економски односи и да најдеме решение за тешките историски проблеми", рече Медведев. Претседателот на Русија нагласи дека неговата земја веќе ги изрекла сите оценки дека Сталин е виновник за една од тешките ...
| | веќе видена | слични

Полскиот претседател Лех Качински и сопругата Марија попладнево беа погребани во замокот Вавел во Краков, последно почивалиште на кралевите и националните херои, на церемонијата присуствуваа илјадници луѓе.Погребната миса се изврши во базиликита Св. Богородица, од каде ковчезите поставени на лафети вечерва околу 18.00 часот беа пренесени во историската катедрала Вавел. Деведесет и шест лица загинаа минатата сабота, кога авионот со полската државна делегација се урна во Русија.Меѓу 700 присутни на мисата во базиликита Св. Богородица, беа семејството на претседателскиот пар, ќерката Марта и братот близнак на претседателот, бившиот премиер Јарослав Качински, полскиот државен врв на чело со премиерот Доналд Туск и претседателите на двата дома на парламентот.Многу светски лидери не можеа да присуствуваат на погребот поради откажувањето на авионските летови предизвикано од облаците со пепел што ги исфрли исландскиот вулкан. Присуството го откажа и македонската државна делегација што требаше да ја предводи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полскиот претседател Лех Качински и неговата сопруга Марија, се погребани во катедралата Вавел во Краков. Мисата, ја служеше кардиналот Анџело Содано, пратеник на папата Бенедикт XVI. Вчера во катедралата на свети Јован Крстител во Варшава се служеше миса за Лех и Марија Качински. Својот врховен командант, со звуците на сите црковни зона во престолнината, од Претседателската палата до катедралата, го испратија војниците, припадници на елитната коњаничка единица. На чело на поворката беа бискупите на Полската католичка црква, а зад ковчегот, семејството на претседателот, ќерката Марта и братот близнак, поранешниот премиер на Полска, Јарослав Качински. Мајката на загинатиот претседател, Јадвига, се наоѓа во болница во Варшава и со недели е во тешка состојба. По препорака на лекарите никој сеуште не и ја соопштил трагедијата на синот и снаата. Од вторникот, во претседателската палата, повеќе од 180.000 луѓе му ја искажаа својата почит на мртвиот претседател. Лех и Марија Качински, ќе бидат погребани во ...
| | веќе видена | слични

Полска денеска се прости од починатиот претседател Лех Качински кој заедно со 95-члената државна делегација минатата недела трагично настрада во авионска несреќа во близина на рускиот град Смоленск. Погребната церемонија на трагично настраданиот Качински и неговата сопруга беше изведена со највисоки државни почести во краковската катедрала Вавел каде се погребани славните полски кралеви и големите национални херои. Мисата ја водеше кардиналот Анџело Солано кој специјално за оваа погребна церемонија беше испратен од поглаварот на римокатоличката црква Папата Бенедикт 16. На погребната церемонија пристувуваа бројни европски и светски државници меѓу кои рускиот претседател Дмитриј Медведев и украинскот Виткор Јанукович. Сепак поради нарушениот авиосообраќај и забраната за летање во повеќето делови на Европа, учеството на погребната церемонија во Краков го откажаа 32 странски делегации. Меѓу државниците кои требаше да присуствуваат на погребот и во последен момент го откажаа своето доаѓање во Полска, беа ...
| | веќе видена | слични

Сонот на Лех Качински е остварен. Полска, барем за еден ден е обединета. Жалоста за трагично загинатиот претседател ги избриша сите разлики, несогласувања и политички поделби. Денеска, кога источно-европската нација се збогува од својот лидер, се паметат само големите дела на големиот патриот. На нив потсети патеката на погребната поворка, која ги обиколи локациите во Варшава каде Качински ја создаваше историјата – градската куќа, каде ја вршеше функцијата градоначалник и музејот на варшавското востание од 1944-та кој го изгради во чест на антифашистичката борба. По последното заминување од родниот град, ковчегот со неговото тело беше пренесен во Краков, каде заедно со сопругата Марија ќе почива меѓу останатите великани и херои на полската историја, во илјадагодишната катедрала Вавел. - Се чувствува дека денот е различен. Тоа е нешто од внатре. Затоа дојдов тука заедно со останатите луѓе, да го видам погребот. – вели граѓанин. - Ова е историја за нас. Можеме да им го пренесеме на нашите деца и да остане ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 212 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Погребот на Лех Качински се одлага?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: