Петровски: Ова не беше вистинскиот Металург

Македонскиот ракометен првак Металург и во третиот дуел со Киелце. Полскиот првак вечерва во Скопје славеше над Металург со 27:25. "Одигравме одлични 20 минути, но потоа имавме пад во играта и тоа како последица на помалиот број на ракометари во ротацијата. Киелце има повеќе можности за ротација на играчите и тоа беше евидентно во финишот од првото полувреме, а истото се случи во продолжението. Знаевме дека ова ќе биде тежок натпревар, дополнителен притисок беше и очекувањето од домашната публика. Проблем за нас беше и податокот дека во изминативе две недели имавме голем број на повредени играчи и тие не можеа да го дадат максимумот. На почетокот од натпреварот ни се повреди и првиот голман, Дарко Станиќ неговото отсуство навистина се почувствува. Ова не беше најдобар натпревар на Металург игравме послабо во одбраната, но сепак ние не се предаваме има уште еден натпревар и се уште ништо не е готово", изјави помошниот тренер Александар Петровски. Видно разочаран од поразот беше и капитенот Ванчо Димовски. ...
| | веќе видена | слични

По првиот четвртфинален дуел во ЛШ со полскиот првак, во таборот на нашиот шампион вистинска болница. - Миладин Козлина има повреда на рамото и нема да игра на реваншот, Дамир Батиновиќ се наоѓа во болница има потрес на мозокот, Дарко Станиќ повреда на ребрата, а се уште не тренираат Филип Миркуловски и Велко Марковски Металург со пласманот во четвртфиналето на ЛШ направи голем чекор во ракометна Европа, но на реваншот, на 28 април на гости со Киелце е прашање со каков состав ќе истрча и да се обиде да ги анулира оние двата гола предност на Полјаците од Скопје. Зашто, таборот на Металург се претвори во спортска болница. Многу повредени играчи, многу грижи за стратегот Лино Червар, и прашање е колку дилеми ќе се решат до недела, кога Металург треба по вторпат во четвртфиналето да излезе на мегдан со Киелце. За тоа каква е здравствената состојба и кои играчи се моментно вон строј и кои воопшто нема да играат во Полска, потпретседателот на клубот Филип Христов, ни рече: - Се наоѓаме во многу лоша состојба. Има ...
| | веќе видена | слични

Првиот дуел од четвртфиналната пресметка од Лигата на шампионите покажа дека Металург во отсуство на неколку повредени играчи, нема доволно сили до крај да се спротистави на силниот противник, но големата желба и ангажираност, даваат надеж дека нашиот шампион може да направи изненадување на реваншот во Полска. И покрај предноста од три голови што „металурзите“ ја имаа неколку пати во текот на првите 30 минути сепак гостите од Полска се изборија на пауза да отидат со нерешен резултат 13:13. По 10 минути во второто полувреме Киелце водеше со 18:16, а во 47.минута имаше и плус четири (21:17). До крајот домашниот тим одигра поборбено и успеа да ја преполови предноста на Киелце. Најефикасни во Металург беа Наумче Мојсовски со шест и Ренато Вугринец со пет погодоци. Реваншот на теренот на противникот ќе се одигра по седум дена. За Киелце ова беше трета победа во третиот меѓусебен дуел со Металург сезонава. Претходно полската екипа двапати победи во групната фаза. Во тек се последните две средби од оваа фаза во ...
| | веќе видена | слични

Тренерот на македонскиот ракометен шампион Лино Червар верува дека со исполнување на три клучни елементи Металург може до успешен резултат против Киелце. - Киелце е уверен дека ќе не победи, а за да им ги расипеме сметките ќе треба да исполниме три услови. Не смееме да се надигруваме и во одбрана треба да играме многу храбро, во нападот треба да бидеме трпеливи, без технички грешки, како и да играме на маклу голови, изјави тренерот на Металург. Лино Червар верува дека Металург може да напрваи историски успех и покрај двата пораза во групата од полскиот претставник. - Киелце не победи два пати во групата, но тогаш одигравме два рамноправни натпревари и заради тоа може да се надеваме дека можеме да се пласираме на „Фајнл фор“ во Келн. Задоволството во спортот е тоа дека не победува секогаш фаворитот, а во овој случај тие се фаворити. Килеце е екипа која има на секоја позиција по двајца квалитени ракометари. Натпреварот од четвртфиналната фаза од Лигата на шампионите, Металург - Киелце се игра в недела од 17 ...
| | веќе видена | слични

Ова ќе биде првиот дуел од четвртфиналната пресметка од Лигата на шампионите, во кој Металург влегува со желба да оствари резултат што ќе му дава шанси по реваншот во Полска да се пласира на „Фајнл фор“. Евентуалниот таков успех ќе претставува најголемо достигнување на еден машки ракометен клуб од Македонија. Во групната фаза Киелце ги доби двата дуелa со Металург, но во двата меча македонскиот претставник беше рамноправен противник. За денеска се закажани уште две средби од оваа фаза во ЛШ. Двојките се: Кил – Веспрем и Фленсбург – Хамбург. Синоќа на првиот натпревар од шпанското дерби со кое започна четвртфиналната рунда Атлетико Мадрид пред своите навивачи со 25:20 ја победи Барселона. Кире Лазаров во победничката екипа постигна шест голови.
| | веќе видена | слични

Неделниот пораз од Киелце е веќе минато, а за Металург овие денови главен проблем се повредите. Најмногу работа ќе имаа секако лекарите и физотерапевтите на тимот пред реваншот од четвртфиналето од четвртфиналето од Лигата на шампионите. Голманот Дарко Станиќ е на „одмор" до четврток. Среќна околност е што нема скршеница, туку само е истегнување на мускул што значи дека Станиќ наверојатно ќе биде дел од екипата во Полска. Во меѓувреме на голманската позиција Петар Ангелов е вратен во тимот и нема да оди на операција на менискус, туку ќе биде во составот за утрешниот дуел со Зомимак во Автокоманда заедно со Никола Митревски. Дамир Батиновиќ кој остана на подот по фаулот од Михал Јурецки, мина со потрес на мозокот и хематом во близина на слепоочницата. На повреда и пред натпреварот со Киелце се жалеше Миладин Козлина, но дури по деталните прегледи ќе се знае неговата состојба и дијагноза. Со самото тоа и неизвесен е неговиот настап во Киелце. Ако на сево ова се додаде дека до пред неделниот натпревар повреди ...
| | веќе видена | слични

Излегувањето на Станиќ ни ја измести замислената концепција, Козлина играше под дејство наинјекција, Миркуловски поради подолгата пауза падна со темпото вовториот дел, Маркоски настапи со болка во половината, а и Вугринец падна со играта во второто полувреме, вели Червар Гостите направија вкупно 28 фаули и не бираа начин како да ги запрат домашните РАКОМЕТ - ЧЕТВРТ-ФИНАЛЕ ЛШ, МЕТАЛУРГ - КИЕЛЦЕ 25-27 Македонскиот ракометен првак Металург ниту во третиот обид сезонава во Лигата на шампионите (ЛШ) не го совлада полскиот шампион Киелце, откако избраниците на македонскиот стратег Лино Червар загубија во првиот четвртфинален дуел со 25-27. Металург во текот на мечот имаше водство со три гола разлика, но својот најголем клупски успех и во историјата на македонскиот машки ракомет ќе го бара во реваншот в недела во Киелце. ЧЕРВАР: ИГРАВМЕ ДОДЕКА ИМАВМЕ ЗДИВ - Повредата на голманот Дарко Станиќ и неколкуте недоволно закрепнати ракометари беа главната причина што не успеавме да одиграме онака како што ...
| | веќе видена | слични

Славомир Жмал, голманот на Кјелце, очекува нова тешка битка со Металург и во реваншот на 28 април во Полска. Нашиот првак ќе го почне вториот дуел со негатива од 2 гола, по поразот дома од 25-27, а ќе бара нова среќа и прва победа во четвртиот меч сезонава против ривалот во четврт-финалето од ЛШ. - Ова се тешки дуели со огромен влог и сѐ ќе се решава во реваншот иако имаме одличен резултат по првиот меч. Металург е опасен противник и кога гостува. Го паметам вториот дуел од фазата по групи кога тие водеа и со 6 гола разлика во Кјелце. Не смееме да мислиме на победата во Скопје и очекувам нов неизвесен натпревар со Металург. Два гола предност не значат многу во ракометот, но секако е подобро да имате предност отколку негатива пред решавачките 60 минути – вели Жмал. Полска е на нозе по победата на Кјелце, а се очекува полна сала во реваншот и голема поддршка за историски пласман на клубот на завршниот турнир во Келн, кој ќе се игра на 1 и на 2 јуни. Иста цел, и покрај негативата од два гола, има и Металург, а ...
| | веќе видена | слични

Во првиот четвртфинален меч за влез во големата европска "четворка" во ЛШ, нашиот шампион со многу проблеми во составот е поразен на домашен мегдан од полскиот првак со 23:25 (13:13). - Реваншот е в недела на гости По двата пораза во групата, Металург и во третиот обид не успеа да го кутне полскиот Киелце. Во првиот четвртинален меч за влез во големата "четворка" во фајнл-форот на 1-2 јуни во Келн, полскиот шампион славеше со 27:25 (13:13), во меч со две различни полувремиња. Металург 28 минути имаше игра и резултат, кој ветуваше дека на крајот ќе се наслади. Атмосферата пеколна, желбата кај нашиот состав огромна, моралот на високо ниво, но со ваков крпен состав, не можеше да се надеваме на подвиг. Додека имаа сили Миркуловски, Марковски и Вугринец, титанот од Автокоманда го држеше Киелце во резултатски шах со желба да го матира. Водеше и со 3 голови разлика, се до 26 минута (13:10), но тогаш нашата гранитна одбрана почна да се ниша. Вугринец, Миркуковски и Н. Мојсоски во елемент, Полјаците немоќни и ...
| | веќе видена | слични

Дамир Батиновиќ го извлече најдебелиот крај од ќотекот што го добија ракометарите на Металург од играчите на Киелце, кои не избираа средства за да го запрат противникот на вчерашната средба од Лигата на шампионите во Скопје. Левиот бек на македонскиот првак беше грубо соборен од Михал Јурецки 15-тина секунди пред крајот на натпреварот, од ударот доби потрес на мозокот и ноќта ја мина в болница. Дополнителните медицински прегледи покажаа дека нема посериозни последици, но остана и денеска во „Ремедика“, а утре ќе биде пуштен на домашно лекување. Најверојатно, нема да настапи во реваншот в недела во Полска. Голманот Дарко Станиќ, кој се повреди при интервенција во 11. минута и поголемиот дел од средбата со Киелце го преседе на клупата, има оток на градниот кош, но состојбата му се подобрува и сигурно ќе биде меѓу патниците за Полска в петок.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петровски: Ова не беше вистинскиот Металург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: