Села прогласи победа, Кочоски му честита

Д-р Зијадин Села, специјалист по интерна медицина, кандидат на Демократската партија на Албанците, победи на изборите за градоначалник во Струга. По прегласувањето на вториот круг во девет избирачки... Д-р Зијадин Села, специјалист по интерна медицина, кандидат на Демократската партија на Албанците, победи на изборите за градоначалник во Струга. По прегласувањето на вториот круг во девет избирачки места во општината, Села ја задржа големата предност над заедничкиот кандидат на ВМРО ДПМНЕ и СДСМ, Д-р Владо Кочоски. Според неофицијалните резултати на изборниот штаб на ДПА, заедно со гласовите од прегласувањето Зијадин Села освоил 20728 гласа,а Владо Кочоски 14676. Според изборниот штаб на ВМРО ДПМНЕ, Села освоил 19.823, a Кочоски 14.667 гласа. Во изјава непосредно по сумирањето на првичните неофицијални резултати од повтореното гласање, Д-р Зијадин Села изрази благодарност до сите граѓани на Струга за изразената воља. -Граѓаните уште еднаш покажаа дека се на страна на демократијата и не потклекнаа на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ дефинитивно се откажа од поднесување приговори за гласањето за градоначалник во Општина Центар и Струга. Вечерва истече рокот во кој претставниците на кандидатите можеа да поднесат приговори до ДИК за гласањето, а без приговори, и дефинитивно Андреј Жерновски е градоначалник на Центар, а Зијадин Села од ДПА на Струга. По ова ДИК треба да им издаде уверенија на Жерновски и на Села за да стапат на функцијата. Утре во Општина Центар по иницијатива на новоизбраните советници од Сојузот за иднината ќе се одржи конститутивна седница на советот на општината. Бидејќи на изборите повеќе советнички места доби опозицискиот блок, нов претседавач на Советот најверојатно ќе дојде од опозицијата. Партијата на Ахмети поднесе 5 приговори за гласањето во општина Долнени, кои ќе ги разгледува ДИК.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вечерва до 19 часот истекуваат роковите за поднесување на приговори по прегласувањето во Центар, Ѓорче Петров и Струга и за вториот круг за Долнени. Досега во ДИК нема пристигнато ниту еден приговор за гласањето. Приговори веќе најавија од ДУИ, но само за Долнени. Извори во ВМРО-ДПМНЕ велат дека најверојатно партијата нема да поднесе приговори за ниту една општина. Доколку во ДИК пристигнат приговори, Централната изборна комисија по нив ќе мора да се произнесе во рок од 48 часа. Незадоволните од нивните решенија имаат право на тужба пред Управниот суд во рок од 48 часа. Судот потоа има уште 48 часа за да донесе конечна одлука.
| | веќе видена | слични

Прегласувањето заврши. ВМРО-ДПМНЕ доби градоначалнички места во Ѓорче Петров и Долнени, ДПА во Струга, СДСМ во Центар. Според последните податоци од ДИК лидерот на ЛДП освои 15 061 глас, а Владимир Тодоровиќ 12 010. Сокол Митровски од владејачката коалиција има 11 893, а неговиот против кандидат Александар наумовски од СДСМ 10 697 гласа. Во Долнени за Боше Милошески од ВМРО-ДПМНЕ гласале 4048 лица, а за кандиатот од ДУИ , Абдула Бајрамоски 3692. Зијадин Села од ДПА е нов градоначалник на Струга. Тој освои 20 723 глса, а Владимир Кочоски заедничкиот кандидат од власта и опозицијата 14 659. Од владејачката партија им честитаа на Жерновски и Села за победата. „На сите нив им посакуваме плодна работа во која основна грижа ќе им биде интересот и потребите на граѓаните на општините каде тие станаа градоначалници. ВМРО-ДПМНЕ победи во 58 општини, наспроти 4 на СДСМ. Ваква убедлива победа на една политичка партија во последните 23 години никогаш не се случила. Ние сме благодарни на граѓаните, но повторуваме ...
| | веќе видена | слични

Локалните избори завршија за двете најголеми македонски партии. Според извори од партиите, тие нема да поднесуваат приговори, со што нема да се оспорува победата на Андреј Жерновски во Центар, како и на Сокол Митровски во Ѓорче Петров. Најверојатно приговори ќе поднесе само партијата на Али Ахмети, за Долнени, каде според нив имало неправилности.
| | веќе видена | слични

За ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ локалните избори кончно завршија. Извори на Press24 од двете партии велат дека најверојатно нема да се поднесуваат дополнителни приговори на прегласувањето на вториот круг. За ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ локалните избори кончно завршија. Извори на Press24 од двете партии велат дека најверојатно нема да се поднесуваат дополнителни приговори на прегласувањето на вториот круг. Приговори во Долнени најавија од владејачката ДУИ, каде нивниот кандидат ги загуби изборите со околу 300 гласа. Според партијата од Мала Речица, најголеми неправилности во гласањето имало во селото Црнилишта. Од ДУИ велат дека ќе го запазат законскиот рок и дека до ДИК навреме ќе пристигнат приговорите.По прегласувањето, ВМРО-ДПМНЕ однесе победа во Ѓорче Петров, СДСМ во Центар а ДПА во Струга. Во Долнени се гласаше во втор круг бидејќи во оваа општина претходно, се прегласуаше во првиот круг. И таму, владејачката ВМРО-ДПМНЕ ја однесе победата.Во овој изборен циклус, ВМРО-ДПМНЕ освои 58 градоначлнички места, СДСМ 4, ДУИ ...
| | веќе видена | слични

Градоначалник на Струга, според ДИК, е Зијадин Села од ДПА, кој освои 20.723 гласа или 58,57 проценти. Неговиот противкандидат Владимир Кочоски од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ освои 14,659 гласа или 41,43 проценти. Во Општина Ѓорче Петров победи Сокол Митревски, со 11.893 освоени гласа. Неговиот противкандидат од СДСМ, Александар Наумовски, пред прегласувањето во вториот круг се откажа од кандидатурата. Во Општина Долнени победи Боше Милошески од ВМРО-ДПМНЕ, со 3.880 освоени гласа. Абдула Бајрамоски од ДУИ освои 2.375 гласа.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кандидатот за градоначалник на Струга од коалицијата „Заедно за Струга“ Владимир Кочоски вечерва му ја честита победата на неговиот противкандидат Зијадин Села од ДПА. Тој му порача да ги исполни ветувањата што им ги дал на граѓаните за време на изборната кампања на локалните избори. - Сакам да им се заблагодарам на околу шеснаесет илјади гласачи коишто на овие локални избори го дадоа гласот за мене, што навистина е голем успех. Исто така сакам да му честитам на мојот противкандидат и да му посакам за овие години во коишто го освои мандатот, да го оствари тоа што им го вети на граѓаните на Општина Струга, изјави Кочоски. Доктор Владимир Кочоски, на овие локални избори беше кандидат за градоначалник на Општина Струга од ВМРО-ДПМНЕ. Го поддржаа и од СДСМ формирајќи ја заедничката коалиција „Заедно за Струга“. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Демократската партија на Албанците вечерва во Струга прогласи победа на нивниот кандидат за градоначалник Зијадин Села на повтореното гласање што се одржа денеска на девет избирачки места во општината. - На овие локални избори за кандидатот Зијадин Села гласаа 20.728 граѓани со право на глас, а за Кочоски 14.676 или разликата е 6.072 гласови предност за Села, изјави портпаролот на струшкиот разгранок на ДПА Албрим Хоџа. Прославата на ДПА во Струга за освоената доверба на локалните избори ќе се одржи вечерва во струшкото село Подгорци, каде, како што вели Хоџа, веќе заминале идниот градоначалник Села заедно со лидерот на партијата Мендух Тачи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Според последните податоци на Државната изборна комисија на Република Македонија, кандидатот на ДПА за Струга Зијадин Села и официјално е победник на прегласувањето на вториот круг. Села пред кандидатот подржан од ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ Владимир Кочоски води со повеќе од 5000 гласови. ВМРО-ДПМНЕ победи во Ѓорче Петров и оптшина Долнени. Опозцијата води во општина Центар. Со пребројани околу 80 % од гласовите, Андреј Жерносвки, води пред Тодоровиќ со околу 1000 гласови. Согласно изборниот законик, незадоволните од пребројувањето во рок од 5 часа ќе можат да поднесат приговори пред ДИК,која пак ке треба по нив да се произнесе во рок од 48 часа. Незадоволните пак од решенијата на ДИК, исто така во рок од 48 часа по приемот на решението ќе можат истото да го оптужат пред Управниот Суд кој во изборниот процес е последната одлучувачка инстанца.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Села прогласи победа, Кочоски му честита

Од:
До кого (е-маил):
Порака: