Соборениот претседател Бакиев пристигна во КАЗАХАСТАН

Соборениот киргистански претседател Курманбек Бакиев денеска пристигна во Казахстан. Привремената влада на Киргистан претходно побара од Бакиев да ја напушти земјата. Бакиев по слетувањето во КАзахстан изјави дека соседна држава би била добро место за преговори со привремената киргистанска влада, која го контролира главниот град, Бишкек. Бакиев наведе дека за таа цел ќе преговара со претседателот на Казахстан, Нурсултан назарбаев. Казахстан кој во моментот е претседател на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) најави дека ќе работи за надминување на политичката криза во Киргистан, за што добија поддршка и од САД.
| | веќе видена | слични

Новата преодна влада во Киргистан вели дека сака да го изведе сменетиот претседател Курманбек Бакиев пред суд, еден ден откако беше принуден да ја напушти земјата и да поднесе формална оставка. Во телевизиско обраќање во петокот, привремениот лидер Роза Отунбаева рече дека Бакиев нема да може да и побегне на правдата. Тој е обвинет дека владеел непотистички и бил на чело на корумпирана влада. Отунбаева исто така јавно го прочита писмото со оставка на Бакијев, што официјални лица преку факс го испратија од Казахстан, каде се наоѓа соборениот претседател со сопругата и двете деца. Заминувањето на Бакијев од земјата беше организирано со помош на претседателите од САД, Русија и Казахстан, како и со помош на медијатори од ЕУ. Неговото заминување ги зголеми надежите за брзо враќање на стабилноста во Киргистан, земја за која медијаторите стравуваат дека била на раб на граѓанска војна. Во меѓувреме, привремената влада почна да ја зацврстува својата власт приведувајќи поголем број блиски соработници на поранешниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Неколку десетици приврзаници на насилно соборениот киргистански претседател Курманбек Бакиев во сабота насилно упаднаа во објектот на регионалната влада во кригистанскиот град Џалалабад, пренесува Макфакс Тие од тамошните власти побарале да дозволат враќање на протераниот и според нив легитимен претседател. Ова преставува прво собирање нба приврзаниците на Бакиев откако пред една недела опозицијата изведе насилна револуција уривајќи ја власта и принудувајќи го Бакиев да ја напушти претседателската функција Упадот се случува два дена откако Бакиев кој се криеше во овој град се согласи и ја напушти земјата упатувајќи се кон соседен Киргистан. Денешниот настан покажува дека тензиите и насилствата во оваа поранешна советска република можат дополнително да ексалираат, коментираат западните агенции.
| | веќе видена | слични
4 копии

Соборениот претседател на Киргистан Курманбек Бакиев, кој претходно неделава ја напушти земјата и отпатува во Казахстан, сега замина во белорусија. Претходно претседателот на Белорусија Александар Лукашенко му понуди прибежиште на Бакиев. Соборениот киргистански претседател со авион отпатувал за белоруската престолнина Минск од казахстанскиот град Тарас. Во Казахстан тој пристигна пред два дена, откако времената киргистанска влада постигна договор со Москва, Вашинготн и казахстанските власти, со посредство на ОН, ЕУ и ОБСЕ. жВремената влада на Киргистан изададе наредба за апсење на блиски пријатели, соработници и роднини на Бакиев, кои ги обвинува за наразлични престапи, меѓу што и убиства. Самиот Бакиев има имунитет од судско гонење.
| | веќе видена | слични

Киргистанскиот претседател Курманбек Бакиев завчера официјално поднесе оставка и заедно со членовите на своето семејство пребега во соседниот Казахстан, пренесува светскиот печат. По неговата оставка, рускиот претседател Дмитриј Медведев истакна дека е избегнато „негативното сценарио“ во некогашната советска држава. Тој рече дека Русија, САД и Казахстан прават се за да го „сопрат негативниот развој на случувањата“ во Киргистан, а на новата влада на опозиционерката Роза Отунбаева и порача да не се однесува како претходната и да не ги прави истите грешки. Аналитичарите оценуваат дека бегството на Бакиев во Казахстан става крај на политичката нестабилност на земјата по крвавите антивладини протести во кои загинаа 83 луѓе, а илјадници беа повредени. Организацијата за европска сигурност и соработка (ОЕСС), со која во моментов претседава Казахстан, го поздрави заминувањето на Бакиев истакнувајќи дека тоа е резултат на заедничките напори на претседателот на оваа земја, Нурсултан Назарбаев, и на рускиот и ...
| | веќе видена | слични

Бакиев побегна во соседен Казахстан, но Отунбаева рече дека тој мора да излезе пред суд поради насилството БИШКЕК - Соборениот претседател на Киргистан, Курманбек Бакиев официјално поднесе оставка во писмо испратено преку факс до новите лидери на Киргистан, изјавија вчера официјални лица, смирувајќи ги стравувањаа за граѓанска војна во оваа стратегиска централно-азиска држава. Во четвртокот Бакиев побегна во соседен Казахстан, ставајќи крај на безредијата поради кои беа прекинати американските воени летови преку воздушната база во Киргистан, за операциите во Авганистан. Кризата го нагласи ривалството меѓу САД и Русија за влијанието во Централна Азија, простран регион меѓу Кина, Авганистан и Каспиското Море. Привремената влада, предводена од Роза Отунбаева, соопшти дека Бакиев ја испратил преку факс неговата оставка во текот на ноќта, од Казахстан. "Ја предавам мојата оставка во овие трагични денови бидејќи го сфатив целиот обем на мојаа одговорност за иднината на киргистанскиот народ", истакна Бакиев во ...
| | веќе видена | слични

Државната новинска агенција на Казахстан, Казинформ ја објави оставката на соборениот претседател Курманбек Бакиев со која целата одговорност за последните настани в земјата и’ ја префрла на преодната На 6. и 7-. април во Казахстан избија во кои според официјалните податоци во судирите меѓу поддржувачите на опозицијата и безбедносните сили беа убиени 82 лица а повеќе од 1.500 беа ранети. Претседателот на Круманбек Вакиев кој на власта дојде во 2005 г. со тјкн. „револуција на лалињата“, ја напушти престолнината Бишкек а опозицијата формираше предона влада. Според последните информации, Бакиев напишал писмо со оставка и го напушти Казахстан а привремената влада почнала да ги апси неговите роднини и соработниците, пренесува РИА Новости. Според најавите на новите казахстански власти, тие како и соборениот Бакиев и неговите поддржувачи треба да бидат изведени пред судот и да одговараат за убиствата на демонстрантите во Бишкек. „Во овие трагични денови за киргистанскиот народ, свесен за одговрноста за ...
| | веќе видена | слични

Курманбек Бакиев формално поднел оставка на функцијата претседател на Киргистан, соопшти министер од привремената влада, цитиран од агенциите. - Ја поднесувам оставката во овие трагични денови за мојата земја, бидејќи целосно ја разбирам мојата одговорност за иднината на народот на Киргистан - се посочува во писмото напишано на рака, кое по факс го испратил до новите власти во Киргистан.Бакиев минатата недела, по немирите во земјата побегна во соседниот Казахстан. Неговото заминување од земјата значително ги намали тензиите во поранешната советска република, во која крвавите демонстрации доведоа до крај на неговото петгодишно владеење со земјата.Претходно се појавија шпекулации дека Бакиев можеби ќе побегне во Турција. - Тоа е внатрешна работа на Турција - коментираше првиот вицепремиер на привремената влада Алмазбек Атамбаев. Истовремено, Атамбаев, кој е во Анкара, ја повика турската нација да разбере каков човек се подготвува да прими на своја територија. Привремениот премиер Роза Отунбаева имала ...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Дмитриј Медведев денеска упати апел до новите лидери на Киргистан, кои дојдоа на власт по симнувањето на претседателот Курманбек Бакиев, да не ги прават грешките на претходниците. „Би сакал новите власти да бидат поштедени од таквите грешки“ изјави Медведев за време на посетата во Бразил. Тој повтори дека Русија ќе обезбеди хуманитарна помош за Киргистан, која пред се ќе биде наменета за витални проекти во земјата, под услов новите лидери да бидат во состојба да ги спроведат. Русија во среда најави дека ќе и подари 20 милиони долари и ќе обезбеди кредит од 30 милиони долари на поранешната Советска Република Киргистан. Бакиев поднесе оставка, ја напушти земјата и синоќа стигна во соседен Казахстан. Киргистанската преодна власт го обвинува за корупција и непотизам.
| | веќе видена | слични

Судир меѓу приврзаници на преодната влада и на протераниот киргистански претседател Курманбек Бакиев во Ош Во градот, кој се наоѓа на 700 километри јужно од престолнината Бишкек, вчера истовремено се одржаа протести на двата политички табора, при што избија судири, а беше употребено и огнено оружје. Преодната влада соопшти оти Бакиев ја напуштил земјата и дека заминал во соседен Казахстан
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На Jутјуб се појавија снимки на кои се слуша како глас кој наликува на познатиот бизнисмен кој е сведок во „Рекет“, но и обвинет во случај на СЈО, како бара ...
сите 669 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 441 | | | веќе видена

Десет лица од скопските села Грчец и Арачиново се уапсени во големата полициска акција која започна денеска во пет часот наутро, а запленети се и автомобили, ...
сите 163 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 76 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата ...
сите 97 | | | веќе видена

Во понеделникот вечерта во Париз, каде беше „испорачана“ Златната топка во 2019 година за Лео Меси, го сруши секој рекорд на публиката на социјалните медиуми. ...
сите 208 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соборениот претседател Бакиев пристигна во КАЗАХАСТАН

Од:
До кого (е-маил):
Порака: