Во Чингхаи се откопуваат тела под урнатините-спасувачите во потрага по преживеани

Илјадници бездомници во Чингхаи ја поминаа ноќта под ведро небо на ниски температури. Официјално,во земјотресот кој вчера ја погоди оваа провинција во Кина,загинаа 617 лица а 313 се водат како исчезнати. Спасувачките екипи се обидуваат да пронајдат преживеани под урнатините,но исклучително ниските температури ја отежнуваат потрагата. Проблеми прават и помалите потреси кои следат по земјотресот-кои предизвикаа лизгање на земјиштето и прекин на телефонските врски и струјата. Во напогодениот град Цегу 85 проценти од зградите се уништени,а срамнети со земја се и неколку училишта во кои загинаа најмалку 66 ученици и 10 наставници. Страшните сцени со потрупани деца ги враќаат сликите од катастрофалниот земјотрес во соседната провинција Сичуан со 90 000 жртви ,кој се случи пред две години. Во Чингхаи досега од урнатините се извлечени 900 луѓе.Кинескиот ПретседателХу Џинтао повика на итна спасувачка акција,во која учествуваат 5 000 спасувачи,од кои 700 војници. Локалните власти пријавија недостиг од ...
| | веќе видена | слични

Во земјотресот во кинеската провинција Чингај загинаа 1.339 лица, а 332 се водат како исчезнати. Ова е последниот биланс на спасувачките служби, јави агенцијата Синхуа. Во земјотресот се повредени 11.849 луѓе, меѓу кои 1.297 се тешко повредени, изјави порторолот на спасувачката служба. Во земјотресот со јачина од 7,1 степени според Рихтер се урнати повеќе од 85 % од куќите кои биле во близина на епицентрот, во областа Јушу. Во оваа рурална област, богата со залихи на јаглен, олово и бакар, воглавно живеат Монголи и Тибетанци. (Крај)
| | веќе видена | слични

Спасувачките екипи обезбедуваат помош за повредените и бездомните од земјотресот во западна Кина, каде бројката загинати се искачи на 791 лице. Лекарите имаат проблем да се справат со околу 11.000 луѓе кои се повредени од земјотресот со јачина од 6, 9 степени со епицентар во општината Јушу во зафрлената провинција Кингхаи, која се граничи со Тибет. При земјотресот беа урнати згради и уништени патишта. Преживеаните и спасувачите се соочени со студеното време и здравствени проблеми заради надморската височина на погодената област. Регион се наоѓа на 4.000 метри над нивото на морето. Тибетанските свештеници се вклучија во спасувачките напори во тешко погодениот град Џиегду и копаат низ урнатините во потрага по преживеани. Претседателот Ху Џинтао се враќа во Кина откако ја откажа планираната посета низ Јужна Америка, пренесе Гласот на Америка. (Крај)
| | веќе видена | слични

Според последните податоци во земјотресот во кинеската провинција Чингај, загинаа 1.339 лица, а 332 се водат како исчезнати, јавува Шинуа. Повредени се 11.849, меѓу кои 1.297 потешко, информираше портпаролот на службите за спасување. Во земјотресот со јачина од 7,1 степен по Рихтер, разурнати се 85 отсто од куќите недалеку од епицентарот во областа Јушу. Регионот претежно е населен од Монголци и Тибетанци.
| | веќе видена | слични

Според последните официјални информации од кинеските власти, од земјотресот во средата наутро загинале 1.114 лица, додека повеќе од 11 илјада лица се повредени, пренесе агенцијата Ксинхуа Во серијата земјотреси од кои најсилниот беше со магнитуда од 7.1 степени по Рихтер во северзападниот дел од Кина,во округот Јуишу во тибетската провинција Синхаи, речиси 90 отсто од зградите се урнати, потврдиле локални функционери. Во спасувачките операции по многу тешки услови, во недостиг на медицински помагала и лекови, и услови на висинска болест, околу десет илјади спасувачи ги продолжуваат потрагите по преживани под урнатините. Иако условите се многу сурови, се верува дека постојат шанси да се спаси некој од околу 300-те луѓе кои се водат како исчезнати. Надеж за тоа дава информацијата дека една жена е градот Сцегу била спасен откако минала 49 часа под урнатините. Таа како што пренесе Ксинхуа, минала само со скршена нога. Кинеските власти напомнуваат дека бројката загинати се’ уште не е конечна. Како ...
| | веќе видена | слични

Бројот на жртвите во завчерашниот земјотрес, кој ја погоди кинеската провинција Чингхај, се искачи на 617 лица, откако спасувачките екипи под урнатините пронајдоа тела на уште стотици загинати Кинеските власти предупредија дека конечниот биланс може да се зголеми, бидејќи под урнатините најверојатно се наоѓаат уште жители, како и поради тоа што 450 од над 10.000 повредени лица се наоѓаат во критична состојба. Локалните медиуми наведуваат дека само во основното училиште во Жиегу загинале 34 ученици, а над 200 други сé уште се наоѓаат под урнатините на зградата. Во потресот со јачина од 7,1 степен се уништени најмалку 11 училишта, со што се вратија сеќавањата од земјотресот во Сечуан во 2008 година, кога настрадаа илјадници ученици. Кинескиот премиер Вен Џиабао ја одложи азиската турнеја и вчера го посети погодениот регион.
| | веќе видена | слични

Кинеските спасувачки тимови се уште се борат да пронајдат преживеани под урнатините во северозападната провинција Чингхаи, каде што во вчерашниот земјотрес загинаа најмалку 617 лица, 313 се водат како исчезнати, а повеќе од 10.000 се повредени, пренесува „Си-Ен-Ен“. Можно е бројот на жртвите да се зголеми уште повеќе бидејќи околу 450 од повредените се наоѓаат во тешка состојба. Според кинеските власти, земјотресот, чијшто епицентар е регистриран 240 километри северозападно од градот Чамду на Тибет и 380 километри југоисточно од рударскиот град Голмуд во провинцијата Чингхаи, на длабочина од 47 километри, бил со интензитет од 7,1 степени според Рихтеровата скала. Сеизмолошкиот институт на САД измери 6,9 степени според Рихтеровата скала. Американската државна секретарка Хилари Клинтон ја понуди помошта на САД за Кина: „Ги изразувам длабоките сочувства на американскиот народ до семејствата што ги загубија своите најблиски во земјотресот. Нашите мисли и молитви се насочени кон повредените и кон кинеското ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Последниот официјален биланс за жртвите од земјотресот, изнесува 791 лице, пренесе државната новинска агенција „Ксинхуа“. Два и пол дена по земјотресот на севорозападот од Кина, спасувачките екипи се уште трагаат по 200 лица кои се водат како исчезнати. Шефот на кинеската влада, Вен Џија Бао синоќа допатува во посета на загрозеното подрачје. Во земјотресот со јачина од 7,1 степени според Рихтер повредени беа 11 000 лица, а загрозени се околу 100 000 луѓе. Срушени се повеќе од 85 отсто од куќите во близина на епицентарот во областа Ју Шу а во оваа рурална област богата со наоѓалишта на јаглен, олово и бакар живеат главно Монголци и Тибетанци.
| | веќе видена | слични

Вкупниот број на загинати во земјотресот што во средата утро го погоди Тибет во западна Кина порасна на 760 жртви, а напорите на спасувачките екипи ги попречува висинска болест и потешкотии во доставата на помош. Државната кинеска новинска агенција “Синхуа“ известува дека во земјотресот загинале 760 лица, 243 се водат како исчезнати, а повредени се 11 477 од кои 1174 тешко. Според информациите од Геолошкиот институт во САД земјотресот бил со магнитуда од 6,9, а според кинеските служби 7,1. Спасувачките екипи оценуваат дека во градот Јиегу урнати се 70 до 90 отсто од куќите.
| | веќе видена | слични

И натаму е неизвесна судбината за 243 лица, пренесоа западните агенции, повикувајќи се на кинески медиуми. Во силниот потрес се повредени 11.477, од кои 1.174 се наоѓаат во тешка состојба, прецизира агенцијата Ксинхуа, цитирајќи го портпаролот на спасувачките служби. Синоќа илјадници луѓе во погодениот регион се подготвуваа да ја минат втората ноќ под отворено небо, на температури под нулата. Според кинеските власти, земјотресот од 14 април беше со сила од 7,1 степени, а според американскиот геофизички институт, кој ја мери таканаречената „моментална магнитуда“ - потресот имал 6,9 степени.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 645 | | | веќе видена

Орце Камчев кој денеска во улога на сведок даваше исказ во Кривичниот суд, каде продолжи судењето за случајот „Рекет“, како што рече, уште во август дознал ...
сите 508 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 103 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска ја прими хрватската амбасадорка Нивес Тигањ, која од неодамна стапи на должноста во нашата земја.На средбата амбасадорката Тигањ ...
сите 407 | | | веќе видена

МВР не излегува со детали по вчерашната истрага за финансирањето на претседателската кампања на ВМРО-ДПМНЕ, во која проверуваа документи во неколку фирми, меѓу ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Чингхаи се откопуваат тела под урнатините-спасувачите во потрага по преживеани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: