Ештон: Јунските парламентзрни избори тест за Албанија

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Кетрин Ештон, денеска упати апел до албанските политичари да бидат подговорни и јунските парламентрани избори да ги спроведат во согласност со европските и меѓународните стандарди, нудејќи притоа поддршка од ЕУ за нивно успешно спроведување. Како што јави допсиникот на МИА, на прес-конференција по средбите во Тирана со албанскиот претседател Бујар Нишани, со премиерот Сали Бериша и со лидерот на опозициските социјалисти Еди Рама, Ештон изјави дека патот на Албанија кон ЕУ е во рацете на Албанците. - Навистина сум среќна што денеска сум во Тирана. Се сретнав со претседателот Нишани, со премиерот Бериша и со лидерот на опозицијата Рама, со кои разговарав околу политичката ситуација во земјата. Мојата посета се случува по вчерашната остра дебата во Парламентот. За ЕУ е многу значајно изборите во јуни да бидат во согласност со стандрадите. Тоа е тест за функционирање на демократијата во земјата. ЕУ ќе се ангажира за да гарантира изборен процес ...
| | веќе видена | слични

Добрососедските односи се клучни за тесно поврзан регион како балканскиот, рече високата претставничка за заедничка безбедносна и надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон во првата посета на Скопје. Според неа, без одлагање е потребно да се најде решение за името. Ештон ги пофали граѓаните за постојаната и силна поддршка за евроинтеграциите. На политичарите им порача да бараат нов политички тон и дух на соработка. Чекорите потребни за унапредување на политичкиот дијалог во земјата беа во фокусот на средбите на Ештон со македонските политичари. Како една од суштинските мерки на ова поле, европската претставничка потсети на потребата од целосна реализација на договорот од 1 март, склучен со цел да се надмине политичката криза во земјата. На средба со премиерот Груевски, Ештон разговараше за потребните европски реформи и вонредниот пролетен извештај на Европската комисија за напредокот на Македонија. Позитивно бил оценет пристапниот дијалог на високо ниво, како потег кој влијаел на динамизирање на реформскиот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Независниот пратеник Ферид Мухиќ за „ А1он “ не сакаше да каже дали ќе излезе на претстојниот референдум за промена на името, како и дали ќе гласа за уставните ...
сите 131 | | | веќе видена

Продолжува максималниот ефект на ракометарите на Вардар на средбите со шведски Кристијанштад, откако вечерва во СЦ „Јане Сандански“ црвено-црните триумфираа со ...
сите 153 | | | веќе видена

Договорот од Преспа овозможува напредок и подготовка за иднината, се вели во директната видео порака на францускиот Претседател, Емануел Макрон до граѓаните на ...
сите 41 | | | веќе видена

Вечерва стартуваше 39. издание на ИФФК “Браќа Манаки” во Битола. Со црвен тепих и доделување на наградите на овогодинешните лауреати беше отворен фестивалот. ...
сите 69 | | | веќе видена

Со цел Зоолошката градина во Скопје да добие еден сосема нoв и убав лик, деновиве е поставена нова урбана опрема. Опрема се состои од нови клупи, каде ...
сите 29 | | | веќе видена

Од вчера стапи во сила договорот за взаемно признавање на возачките дозволи меѓу Македонија и Германија. Договорот го потпишаа Министерот за внатрешни работи ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ештон: Јунските парламентзрни избори тест за Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: