Обама: нападите во Бостон се „кукавички чин на тероризам“

Обама: нападите во Бостон се „кукавички чин на тероризам“ Американскиот претседател Барак Обама изјави денеска дека нападите во Бостон претставуваат „кукавички чин на тероризам“, но оти не е познато дали за нападите е одговорна некоја страна, домашна група или поединец. „Ова беше подол и кукавички чин. Секој пат кога цел на бомбашки напади се цивили тоа е терористички чин“. Изјави Обама во обраќањето пред новинарите во Белата куќа. Американскиот претседател апелираше Американците да бидат особено внимателни и да ја следат секоја сомнителна активност, еден ден откако две експлозии одекнаа пред целта на маратонот во Бостон. Од последици на експлозиите загинаа најмалку три лица, а близу 150 беа повредени. Според Обама, мотивот, ниту пак извршителите се уште не им се познати на истражните органи.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на САД, Барак Обама, на жителите на Бостон и на настраданите од експлизиите на маратонот им порача дека терористичкиот акт нема да го скрши нивниот дух. Обраќајќи се кон настраданите кои се сместени во болниците, Обама вети: Ние сите ќе бидеме со Вас кога повторно ќе се учите да стоите исправено и да одите, па дури и да трчате. -Не се ни сомневам дека пак ќе трчате. Пак ќе трчате, рече Обама. Претседателот зборуваше на службата во помен на жртвите на двојната експлозија од понеделникот, која го одзеде животот на три лица и рани над 170 лица на финалната линија од Бостонскиот маратон, забележаа американските медиуми. Обама посочи дека денеска Бостон се собрал за да „покаже дека духот на овој град е нескршлив“. Претседателот вети дека извршителите на атентатот ќе бидат најдени и осудени, соопштија агенциите. „Ќе Ве најдеме, ќе Ве изведеме пред суд“ , предупреди Обама. Обама изјави дека Американците нема да дозволат да бидат заплашени, да бидат тероризирани и расколебани за своите вредности, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Картелот на власт на чело со Зоран Заев си поигрува со трагедијата на семејствата на масакрираните момчиња кај Смилковско Езеро и ја манипулира целата јавност, ...
сите 291 | | | веќе видена

Сплетот чочеци, плех музиката, лепењето пари по трубачи налик на свадба ја намсејаа и запалија македонската јавност. Отворењето на новата автопатска делница, ...
сите 213 | | | веќе видена

Охрид, 23. април 2018 (ИНПРЕС) – Регионална депонија ќе има и мора да има, посебно од аспект на општината, проблемот е само локацијата, нешто што секако ги ...
сите 56 | | | веќе видена

Чеченскиот лидер, Рамзан Кадиров, ги негира обвинувањата дека во Чеченија има кршење на човековите права велејќи дека тамошната ситуација е многу подобра ...
сите 94 | | | веќе видена

Никола Цветкоски од ВМРО-ДПМНЕ во изјава за медиумите рече дека тоа што вчера се случуваше во тунелот на автопатот Демир Капија – Смоквица било трагикомично.– ...
сите 17 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама: нападите во Бостон се „кукавички чин на тероризам“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: