Би-Би-Си ќе го емитува документарецот за Северна Кореја и покрај противењето на студентите

Би-Би-Си ќе го емитува тајно снимениот документарен филм за Северна Кореја и покрај противењето и критиките на Лондонскиот универзитет за економија и неговите студенти, јави ДПА. Во рамките на серијалот „Панорама“ Би-Би-Си ќе го емитува филмот „Северна Кореја под велот на тајноста“ денеска во 22:35 минути. Репортерот Џонатан Свини се приклучи кон група од десетина студенти од Универзитетот, кои биле во осумдневна посета на изолираната земја. Патувањето било организирано од неговата сопруга, која исто така ги придружувала како туристички водич. Студентите изјавија дека не знаеле оти меѓу нив има новинари од Би-Би-Си. Универзитетот вчера ја критикуваше медиумската куќа, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој начин студентите, кои не знаеле за вистинската цел на патување, ги изложила на опасност. Универзитетот соопшти дека студентите се искористени како жив штит и беа нивно знаење биле ставени во ризична ситуација и можеле да бидат ...
| | веќе видена | слични

Дали новинарите смеат да се „шверцуваат“ со студенти во еден тоталитарен режим за да ги снимаат Би-Би-Си предизвика спор со свој прилог за Северна Кореја: планира вечер да го емитува тајно снимениот документарен филм и покрај противењето и критиките на Лондонскиот универзитет за економија и неговите студенти. Би-Би-Си ќе го емитува филмот „Северна Кореја под превезот на тајноста“ во рамките на серијалот „Панорама“. Филмот е снимен кога соработници на Би-Би-Си, меѓу кои Џонатан Свини, тајно се приклучиле на група студенти без да се легитимираат како новинари. Групата од десетина студенти од Универзитетот била во осумдневна посета на изолираната земја, а патувањето било организирано од сопругата на Свини, која, исто така, ги придружувала како туристички водич. Универзитетот вчера ја критикуваше медиумската куќа, бидејќи организирала студентско патување во Северна Кореја, со цел тајно да сними документарен филм и на тој начин студентите, кои не знаеле за вистинската цел на патување, ги изложила на опасност. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Апелациониот суд ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски. Судот денеска постапил по жалбата на јовановски против ...
сите 503 | | | веќе видена

Од МВР и натаму не откриваат ништо, освен првичните информации за вооружениот напад во хотелот Александар Палас изминатиот викенд. Тројца маскирани лица со ...
сите 135 | | | веќе видена

 Подносител на оваа иницијатива е екс директорот на БЈБ  Митко Чавков, осуден на 18 години затвор за „крвавиот четврток“. Уставните судии заклучија дека Судот ...
сите 294 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски на прес конференција, праша дали премиерот Заев го смета за криминалец судечкиот совет, кој што него го ослободи ...
сите 296 | | | веќе видена

Владата ги прифати сите седум барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што ги поставија минатиот петок на протест како услов за да одат на средба со ...
сите 112 | | | веќе видена

Откако претседателот Стево Пендаровски изрази загриженост дека нашите млади не знаат ниту еден бугарски актер, а ги знаат сите српски турбофолк ѕвезди, преку ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Би-Би-Си ќе го емитува документарецот за Северна Кореја и покрај противењето на студентите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: