Бугарски специјалци ќе те поздрават тебе и семејството!


Ти на мек тон не разбираш, ќе треба да ти кажам грубо, доколку не го вратиш советничкиот мандат ти и твојата фамилија ќе бидете искоренети, не си свесна што правиш и што ќе ти се случи, ќе дојдат луѓе од страна, знаеш од каде, од Бугарија, биле зборовите на Близнаковски Член на Извршниот комитет на ВМРО-НП и координатор на третата изборна единица, заедно со претседателот на велешкиот огранок на партијата и се заканувале на советничка од градот која по локалните избори ја напуштила нивната партија и преминала во редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Заканите не биле нималку наивни бидејќи покрај советничката како мета за ликвидација било споменато и нејзиното семејство. Од МВР информираат дека станува збор за Слободан Близнаковски (48), кој бил приведен и по информативниот разговор пуштен, и Зоран Арсовски (51). Против двајцата вчера била поднесена кривична пријава за загрозување на сигурноста. Според деталите од локалната полиција, во петокот советничката Рајна Стојанова при конституирањето на новиот состав на Советот на ...
| | веќе видена | слични

Членот на ВМРО-НП, Слободан Близнаковски, обвинува дека е жртва на партиско-полициска акција против неистомисленици Членот на Изборниот одбор на ВМРО-НП, Слободан Близнаковски, обвинува дека е жртва на партиско-полициска акција против неистомисленици, инструирана од владејачката партија, со цел да се задуши и криминализира отпорот и опозициското дејствување. Близнаковски сведочи дека не само што не и' се заканувал на неговата поранешна сопартијка, Рајна Стојанова, туку дека таа барала заштита од партијата поради заканите и заплашувањата што ги добивала од ВМРО-ДПМНЕ. На партиски состанок, таа побарала насамо да разговара со Близнаковски, на кого му се пожалила дека е исплашена за сопствениот живот и за животот на своето семејство. Неколку часа подоцна во неделата, полицијата тропнала на вратата на партискиот штаб и го привела, заедно со Зоран Арсовски, претседател на ОК на ВМРО-НП од Велес, со образложение дека и' се заканувале токму на Стојанова, која по изборот за советник во Општина Велес, го промени ...
| | веќе видена | слични

Моето приведување е партиско - полициски монтиран процес преку кој власта се обидува да се справи со неистомислениците, вели Слободан Близнаковски од ВМРО... Моето приведување е партиско - полициски монтиран процес преку кој власта се обидува да се справи со неистомислениците, вели Слободан Близнаковски од ВМРО – Народна партија. Според него, пребеганата советничка во општина Велес, Рајна Стојанова му кажала дека е под закана од власта и затоа по завршување на изборите морала од народна партија да премине во ВМРО – ДПМНЕ. Но, веднаш по состанокот на кој Стојанова ги образложила причините зарада кои се приклучува на владејачката партија, Близнаковски бил приведен. -Госпоѓата Стојанова истакна дека е исплашена за иднината на своите деца, бидејќи неколкупати луѓе од ВМРО – ДПМНЕ и се заканувале со огнено оружје со цел да премине во ДПМНЕ, понатаму госпоѓа Стојанова не запозна со наводниот план на ДПМНЕ за нејзино спектакуларно апсење и подготвена кривична пријава за нејзино учество во наводен организиран ...
| | веќе видена | слични

Слободан Близнаковски и официјално на прес конференција го образложи неговото приведување и кривичната пријава против него за загрозување на безбедноста на советничката Рајна Стојанова од Велес. Тврди дека Стојанова која беше избрана за советник како предложена од ВМРО Народна партија, а потоа премина во ВМРО - ДПМНЕ, се жалела дека закани добивала токму од партијата на власт. Според Близнаковски, Стојанова ги известила членовите на партијата во Велес дека од ВМРО - ДПМНЕ и се заканиле и со кривична пријава против неа по што побарала заштита од матичната партија.
| | веќе видена | слични

Партиско-полициска акција против неистомисленици, со цел да се задуши и криминализира отпорот и опозициското дејствување, инструирана од владејачката партија , така членот на изборниот одбор на ВМРО-НП, Слободан Близнаковски,го оценува неговото апсење во неделата, кога заедно со Зоран Арсовски, претседател на ОК на ВМРО-НП од Велес, беа приведени во полиција со обвинение дека ја загрозиле безбедноста на Рајна Стојанова, нивен сопартиец и советник во општината, која неколку дена претходно одлучила да премине во редовите на ВМРО-ДПМНЕ. Според извештајот на МВР, во неделата навечер Стојанова добила вербални закани по нејзиниот живот и животот на нејзиното семејство, за што одлучила да го пријави случајот во полиција. Таа изјавила дека приведените неколку дена континуирано со закани се обидувале да ја спречат да премине во ВМРО-ДПМНЕ, а случајот кулминирал во неделата на партискиот состанок на ОК во Велес, по што Близнаковски и Арсовски беа уапсени. Но Близнаковски сведочи за друга страна од приказната. Тој ...
| | веќе видена | слични

Како Координаторот на ИЕ3 бев на редовен состанок со ОК на ВМРО НП во Велес на кој што присуствуваше и госпоѓата Рајна Стојанова- избран советник од ВМРО НП во општина Велес. И покрај моето настојување Рајна Стојанова да говори пред сите членови на ОК на ВМРО НАРОДНА ПАРТИЈА во врска со нејзиното преминување во ДПМНЕ, од причина што ја добила довербата од тие луѓе да ги претставува во Советот, таа само истакна дека се соочила со жестоки притисоци и закани од страна на ВМРО ДПМНЕ и затоа го направила тој чекор, меѓутоа за детали не сака да зборува пред целиот ОК и инсистираше на 3-4 пати сите луѓе од ОК да ја напуштат просторијата за да може подетално да ме информира, рече Слободан Близнаковски на прес конференција.Ова нејзино инсистирање рече, веднаш ми стана сомнително во насока дека е во претходен договор со луѓето од ВМРО ДПМНЕ кои во соработка со полицијата ќе исценираат инцидент на кој би се дал публицитет, но членовите на ОК на ВМРО НП го испочитуваа барањето на Рајна Стојанова и излегоа од ...
| | веќе видена | слични

„Јас не сум ѝ се заканувал на советничката Стојанова, туку партиско-полициските структури на ВМРО-ДПМНЕ.“Слободан БлизнаковскиОва го изјави Слободан Близнаковски од ВМРО-НП откако вчера беше ослободен од притвор по завчерашното апсење поради наводни закани што ги упатил кон Рајна Стојанова, советничка во општината Велес од редовите на неговата партија, која веднаш по изборот премина во ВМРО-ДПМНЕ.„Моето апсење е партиско-полициска акција против неистомисленици, со цел да се задуши и да се криминализира отпорот и опозициското дејствување, а од страна на владејачката партија. Стојанова претходно побара заштита од матичната партија поради закани од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Таа ми се пожали дека била исплашена за своите деца и дека луѓе од ВМРО-ДПМНЕ ѝ се заканувале со огнено оружје. Исто така рече дека оваа партија ѝ се заканила дека ќе ја уапси и ќе ја обвини за наводен организиран криминал и дека повеќе не им верува на државните институции“, истакна Близнаковски.Слободан Близнаковски, член на раководството на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од ВМРО-Народна партија денеска ја информираа јавноста за, како што велат, монтираниот партиско-полициски инцидент кој завчера се случи во Велес. - Имено, јас како Координаторот на ИЕ3 бев на редовен состанок со ОК на ВМРО НП во Велес на кој што присуствуваше и госпоѓата Рајна Стојанова- избран советник од ВМРО НП во општина Велес. И покрај моето настојување Рајна Стојанова да говори пред сите членови на ОК на ВМРО НАРОДНА ПАРТИЈА во врска со нејзиното преминување во ДПМНЕ, од причина што ја добила довербата од тие луѓе да ги претставува во Советот, таа само истакна дека се соочила со жестоки притисоци и закани од страна на ВМРО ДПМНЕ и затоа го направила тој чекор, меѓутоа за детали не сака да зборува пред целиот ОК и инсистираше на 3-4 пати сите луѓе од ОК да ја напуштат просторијата за да може подетално да ме информира, рече Слободан Близнаковски. Ова нејзино инсистирање, рече тој, веднаш ми стана сомнително во насока дека е во претходен договор со луѓето од ВМРО ДПМНЕ кои во соработка со полицијата ќе ...
| | веќе видена | слични

(Интегрален текст од изјава на Слободан Близнаковски дадена на прес конференција на ВМРО НП) Почитувани, Би сакале, да ја информираме јавноста за монтираниот партиско-полициски инцидент кој завчера се случи во Велес. Имено, јас како Координаторот на ИЕ3 бев на редовен состанок со ОК на ВМРО НП во Велес на кој што присуствуваше и госпоѓата Рајна Стојанова- избран советник од ВМРО НП во општина Велес. И покрај моето настојување Рајна Стојанова да говори пред сите членови на ОК на ВМРО НАРОДНА ПАРТИЈА во врска со нејзиното преминување во ДПМНЕ, од причина што ја добила довербата од тие луѓе да ги претставува во Советот, таа само истакна дека се соочила со жестоки притисоци и закани од страна на ВМРО ДПМНЕ и затоа го направила тој чекор, меѓутоа за детали не сака да зборува пред целиот ОК и инсистираше на 3-4 пати сите луѓе од ОК да ја напуштат просторијата за да може подетално да ме информира. Ова нејзино инсистирање веднаш ми стана сомнително во насока дека е во претходен договор со луѓето од ВМРО ДПМНЕ кои во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Ситуацијата меѓу САД и Иран продолжува да се вжештува. Договор нема на повидок. И покрај тоа, експертите се согласни: двете страни сакаат да избегнат воена ...
сите 286 | | | веќе видена

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците ќе гласаат ...
сите 230 | | | веќе видена

САД, Велика Британија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се заложија за дипломатско решение на кризата со Иран. „Го повикуваме Иран да ги прекине ...
сите 121 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.„На ...
сите 244 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

Нестабилно време со пороен дожд, град и грмежи има во југоисточните делови на државава, Струмица и Радовиш како и во Пелагонија, Прилепско. Нестабилност во ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарски специјалци ќе те поздрават тебе и семејството!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: