Кетрин Ештон денеска во Скопје

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност Кетрин Ештон денеска е во посета на Скопје, во рамките на нејзината балканска турнеја. По вчерашните разговори во Црна Гора за политичката криза по минатонеделните претседателски избори и во Албанија, Ештон денеска е во Македонија, а можно е во турнејата да бидат вклучени и други земји од Западен Балкан, како Србија и Косово, меѓу кои Европската унија се обидува да посредува, се наведува во соопштението на Ештон. Посетата на Ештон на земјите од Западен Балкан има за цел да го зајакне ангажманот на ЕУ за нивна идна интеграција во Унијата. Ќе ги охрабриме шефовите на државите од регионот да продолжат со реформите и да развиваат односи на добрососедство", изјави Кетрин Ештон. Шефот на македонската дипломатија Никола Попоски минатата недела ги демантираше информациите во некои медиуми дека посетата на Ештон можеби има врска со решавањето на проблемот со името. Се работи за нормална комуникација со ЕК по завршувањето на последниот ...
| | веќе видена | слични

Со позитивниот извештај од Европската комисија се валорозира нашиот досегашен труд и дава правци за понатаму како да се движиме во одредени работи. Вака денеска премиерот Никола Груевски го коментираше позитивниот пролетен извештај. Со позитивниот извештај од Европската комисија се валорозира нашиот досегашен труд и дава правци за понатаму како да се движиме во одредени работи. Вака денеска премиерот Никола Груевски го коментираше позитивниот пролетен извештај. - Ние сме задоволни од извештајот, тој ги рефлектира нашите напори, нашиот учинок што беше направен, дава правци за понатаму да се движиме во одредени работи, вели Никола Груевски, Премиер на Р.М. Покрај ова, Груевски посочи дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите и дека очекува позитивно придвижување во процесот на евроинтеграцијата на земјата , но дали во јуни може да се очекува датум за почеток на преговорите, ќе се чека на извештајот во јуни. - Се разбира дека наша цел е да се започнат преговорите, но треба да го почекаме ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Груевски не гледа никаква ургентност за решавање на спорот околу името со Грција во вчерашната изјава на шефицата на европската дипломатија Кетрин Ештон. Целта на Македонија е да започне преговори со ЕУ што поскоро, но дали тоа ќе се случи не зависи само од нас, вели Груевски. Ештон вчера од Скопје апелираше да се најде решение за спорот околу името без одлагање, а Македонија и Грција да ја искористат можноста што ја дава последниот предлог на медијаторот Метју Нимиц. Еврокомесарот за проширување Филе во вонредниот пролетен извештај за напредокот на Македонија, што го објави вчера, изрази задоволство од напредокот во разговорите за надминување на долгогодишниот спор меѓу двете земји. Медијаторот Нимиц го известил Брисел дека по неговиот последен предлог добил сигнали од двете страни дека е можно скоро решение.
| | веќе видена | слични

По позитивниот извештај на Европската комисија за напредокот на Република Македонија, премиерот Никола Груевски во наредниот период очекува позитивни придвижувања на Македонија кон европска интеграција на Македонија. Според Груевски, овој извештај ги рефлектира напорите и учинокот што досега беше направен и дава правци за понатаму. - На некој начин валоризиран е нашиот труд во изминатиот период во овој извештај и дава надеж дека можеби во наредните месеци ќе имаме и други позитивни придвижувања во правец на нашето европско интегрирање, изјави Груевски. во однос на датумот за почеток на преговорите, премиерот вели дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите, но дека треба да се почека извештајот. - Се разбира, нашата цел е да се започнат преговори, но треба да се почека за да се види што ќе се случи, бидејќи на крајот на краиштата тоа не зависи само од нас. Да зависеше само од нас веројатно некаде во 2009 година ќе ги започневме преговорите, рече Груевски.
| | веќе видена | слични
11 копии

Пролетниот извештај на Европската комисија го валоризира постигнатиот напредок, ги покажува правците за иден ангажман и дава надеж дека и во следните месеци ќе имаме позитивни приближувања во процесот на евроинтеграција на земјата. Ова е оценката на премиерот Груевски за вчерашниот вонреден извештај на Брисел за напредокот. Според Груевски, во однос на спорот за името, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон вчера само ја посочува потребата од што поскоро решавање на спорот за името.
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот Никола Груевски денеска одговарајќи на новинарско прашање изрази задоволство од позитивниот извештај на Европската Комисија за напредокот на Република Македонија. Како што рече овој извештај ги рефлектира напорите и учинокот што досега беше направен и дава правци за понатаму. Запрашан дали во јуни очекува датум за почеток на преговорите, премиерот посочи дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите, но оти треба да се почека извештајот. Во однос на спорот за името како што рече, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон вчера на средбата во Скопје само ја посочува потребата од што поскоро решавање на спорот за името.
| | веќе видена | слични
2 копии

На денешната промоција на новата аудио-визуелна лабораторија на Драмскиот факултет, замолен да даде коментар за позитивниот извештај од Европската комисија за напредокот на Македонија, премиерот Никола Груевски истакна дека тоа е резултат на досегашните напори кои ги имаат превземено, но и правец што треба да се стори во иднина. „На некој начин валоризиран е нашиот труд во изминатиот период во овој извештај и дава надеж дека можеби во наредните месеци ќе имаме и други позитивни придвижувања во правец на нашето европско интегрирање“, потецираше премиерот, не криејќи го своето задволство од позитивниот извештај за напредокот кој вчера го презентираше Штефан Филе. Тој додаде дека позитивниот извештај дава надеж дека во следниот перидот ќе има приближување кон европската интеграција. Запрашан дали во јуни очекува датум за почеток на преговорите, премиерот посочи дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите, но дека треба да се почека извештајот. „Се разбира, нашата цел е да се започнат ...
| | веќе видена | слични

Задоволни сме од пролетниот извештај на Европската комисија бидејќи тој го валоризира постигнатиот напредок, изјави денеска премиерот Никола Груевски. Според Груевски извештајот ги покажува правците за иден ангажман и дава надеж дека и во следните месеци ќе имаме позитивни приближувања во процесот на евроинтеграција на земјата. - Се разбира, нашата цел е да се започнат преговори, но треба да се исчека за да се види што ќе се случи, бидејќи на крајот на краиштата, тоа не зависи само од нас. Да зависеше само од нас, веројатно некаде во 2009 година ќе ги започневме преговорите, рече Груевски. На прашањето дали во јуни очекува датум за почеток на преговорите Груевски не даде одговор и посочи дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите, но оти треба да се почека извештајот. Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Кетрин Ештон, според Груевски вчера во Скопје само ја посочила потребата од што поскоро решавање на спорот за името. - Ештон изрази на некој начин потреба од ...
| | веќе видена | слични

Според Груевски, овој извештај ги рефлектира напорите и учинокот што досега беше направен и дава правци за понатаму. „На некој начин валоризиран е нашиот труд во изминатиот период во овој извештај и дава надеж дека можеби во наредните месеци ќе имаме и други позитивни придвижувања во правец на нашето европско интегрирање", изјави Груевски. Прашан дали во јуни очекува датум за почеток на преговорите, премиерот вели дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите, но оти треба да се почека извештајот. „Се разбира, нашата цел е да се започнат преговори, но треба да се почека за да се види што ќе се случи, бидејќи на крајот на краиштата тоа не зависи само од нас. Да зависеше само од нас веројатно некаде во 2009 година ќе ги започневме преговорите", рече Груевски. Во однос на спорот за името високиот претставник за надворешна и безбедносна политика Кетрин Ештон, според Груевски, вчера само ја посочила потребата од што поскоро решавање на спорот за името. „Ештон изрази на некој начин потреба ...
| | веќе видена | слични

На прашањето дали во јуни очекува датум за почеток на преговорите, премиерот посочи дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите, но оти треба да се почека извештајот. Премиерот Никола Груевски денеска изјави дека пролетниот извештај на Европската комисија го валоризира постигнатиот напредок, ги покажува правците за иден ангажман и дава надеж дека и во следните месеци ќе имаме позитивни приближувања во процесот на евроинтеграција на земјата.„Задоволни сме од извештајот. Тој ги рефлектира нашите напори, нашиот учинок што беше направен, дава правци како натаму да се движиме во одредени работи, така што на некој начин го валоризираме нашиот труд во изминатиот период и дава надеж дека во наредните месеци ќе имаме и други позитивни приближувања во правец на нашето европско интегрирање“, појасни Груевски. На прашањето дали во јуни очекува датум за почеток на преговорите, премиерот посочи дека Владата ќе продолжи со напорите во однос на реформите, но оти треба да се почека извештајот. „Нашата цел е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 120 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 499 | | | веќе видена

Владата ги прифати сите седум барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што ги поставија минатиот петок на протест како услов за да одат на средба со ...
сите 101 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 129 | | | веќе видена

2019 треба да биде последна година кога сите други ги ставете пред себеси, а следната година треба да биде првата кога себеси ќе почнете да се гледате како ...
сите 96 | | | веќе видена

Откако претседателот Стево Пендаровски изрази загриженост дека нашите млади не знаат ниту еден бугарски актер, а ги знаат сите српски турбофолк ѕвезди, преку ...
сите 3 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кетрин Ештон денеска во Скопје

Од:
До кого (е-маил):
Порака: