Скопје ќе стане град на розите

Кампањата е поттикната од резултати од Студијата за присуството на олово и други тешки метали во Скопје, каде се препорачува користење на растенија како розите кои имаат способност да ги задржат тешките метали од водата, воздухот и почвата По повод 21 март - Денот на пролетта, под мотото "Скопје градот на цвеќето - Скопје градот на розата" на повеќе локации низ градот градоначалниците на скопските општини засадија садници на рози на булеварите и на другите зелени јавни површини. Кај булеварското зеленило на кружниот тек во Ѓорче Петров кај црквата "Свети Петар и Павле" рози садеа градоначалниците на Град Скопје и Општина Ѓорче Петров, Коце Трајановски и Сокол Митровски, заменик-министерот за животна средина и просторно планирање, Соња Лепиткова. Целта на иницијативата е белите рози да станат препознатлив симбол на едно ново Скопје, град со модерни луѓе, кои се грижат за еколошката димензија и за општиот амбиент. Кампањата е поттикната и од резултати од Студијата под наслов Присуство на олово и други тешки ...
| | веќе видена | слични

Градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски и директорот на јавното претпријатие Водовод и канализација , Стојан Србиновски, со засадување садници на бели рози вчера ја дадоа својата поддршка на еколошката акција Скопје градот на цвеќето Скопје градот на розата . Со садењето рози вчера Општина Аеродром ја покажа својата грижа за заштитата на животната средина , изјави градоначалникот Коневски додавајќи дека Општината преку реализацијата на бројните еколошки проекти веќе се докажа на полето на заштита и унапредување на животната средина, а така ќе продолжи и во иднина. Во текот на акцијата ќе бидат насадени околу 5.000 рози покрај булеварите во Општина Аеродром, бидејќи експертите советуваат токму сообраќајниците да бидат збогатени со рози поради повеќекратното дејство. Имено, розите апсорбираат големи количини штетни материи во воздухот, почвата и водата, поточно штетни метали по здравјето на луѓето, како што се олово и кадмиум.
| | веќе видена | слични

Во Велес започна садењето на розите. Вработените од ЈКП Дервенн, како дел од акцијата за враќање на розите која е во рамки на проектот за деконтаминација на почвата од оловото, кадмиумот, цинкот и другите метали од тридецениското работење на Топилницата, ја почнаа акцијата за нивно повторно враќање. Пред неколку месеци, поради реконструкција на зелените површини, розите беа искорнати и складирани во просториите на јавното претпријатие. Првите неколку стотини садници од рози се засадуваат во Градскиот парк. Акцијата ќе продолќи се до насадување на сите над 3.000 рози кои беа дел од акцијата на општина Велес и Еколошкото друштво Вила Зораа, а беа купени со средства од странски донатори. - Сите рози, што поради реконструкција на зелените површини беа искорнати, грижливо се чуваа. Сега повторно тие ќе бидат вратени и повторно ќе бидат дел од проектот за деконтаминација на почвата. Ќе бидат засадени во Градскиот парк и на другите зелени површини во Велес - вели Тодорка Пенкова Андреевска од ЈКП Дервен. ...
| | веќе видена | слични

Велес - Екологистите ја прекинаа соработката со „Дервен“ лути оти дел од седумте илјади рози, место на зелените површини, се чуваат во магацините. Комуналците објаснуваат дека розите почнале да ги засадуваат деновиве. Единствената шанса за велешани до поздрав живот е деконтаминација на почвата, каде што до 50 сантиметри е регистрирано високо присуство на тешки метали, олово и кадмиум. Стручните лица објаснуваат дека можноста да се отстранат смртоносните метали е да се засадат цвеќиња, чиј коренов систем ги апсорбира. Затоа екологистите од ЕД „Вила Зора“ пред две години започнаа проект за засадување седум илјади рози на јавните површини во Велес, но тој минатата година беше прекинат. Причина е реконструкцијата на двата парка во градот. Розите беа искорнати и се чуваа подолго време во расадот на ЈКП „Дервен“. „Се стопираше процесот на деконтаминација. Наместо рози, како што беше договорот, се засадуваат некои други цвеќиња кои стручњаците не ги прифаќаат. Наместо тоа, розите гнијат во магацините. Тие имаат ...
| | веќе видена | слични

Преку садење бели рози, Скопје ќе се спасува од тешките метали во водата, воздухот и почвата. Главната намена на овие цветови кои вообичаено служат за подарок, сега ќе биде апсорпцијата на оловото и кадмиумот кои се штетни за здравјето на луѓето. Студијата Присуство на олово и други тешки метали во животната средина во Скопје , реализирана во 2002-та, покажала дека розите засадени покрај сообраќајниците, ќе го извлекуваат оловото од почвата, ќе го концентрираат и нема да овозможат тоа повторно да се врати во средината. Сепак, иако на првиот ден на пролетта, времето не беше на страната на оние кои вчера ја почнаа акцијата Скопје градот на цвеќето - Скопје градот на розата . Следуваат фотографии од овој настан:
| | веќе видена | слични

Скопје градот на цвеќето - Скопје градот на розата е насловот на капањата со која вчера се одбележува Денот на пролетта - 21 Март. По тој повод во општина Кисела Вода акцијата се реализираше со садење 760 садници со рози на кружниот тек на булевар Србија , пред компанијата Цементарница Усје Титан. Градоначалникот на општина Кисела Вода Марјан Ѓорчев, кандидатот за градоначалник за општина Кисела Вода од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија Билјана Беличанец Алексиќ и претставници на бизнис секторот од општината ги засадија првите садници со рози. - Оваа акција е дел од иницијативата и големата кампања чија цел е белите рози да станат препознатлив симбол на едно ново Скопје, град со модерни луѓе, кои се грижат за еколошката димензија. Ова е само почеток на акцијата, која се надевам дека во следниот период со ист интензитет ќе продолжи, рече Ѓорчев. Кампањата е поттикната од резултатите од студијата Присуство на олово и други тешки метали во животната средина во градот Скопје , каде предмет ...
| | веќе видена | слични

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје ќе стане град на розите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: