Обама: силен Израел и независна Палестина рецепт за мир

Главниот елемент за обезбедување траен мир на Блискиот Исток е силна и безбедна израелска држава, но и суверена и независна палестинска држава. Ова е пораката што ја испрати американскиот претседател Барак Обама при посетата на Израел и Западниот Брег. Денеска беше во Рамалах, на средба со палестинскиот претседател Махмуд Абас. Обама ги повика двете страни да седнат на преговарачка маса, нагласувајќи дека не се откажува од мировниот процес меѓу Израелците и Палестинците. Сепак оцени дека изградбата на еврејските населби на Западниот брег, не му одат во прилог на таквиот процес: -Мислиме дека континуираната активност со населбите не е конструктивна, соодветна и нешто што придонесува кон каузата за мир, рече Обама. -Прашањето за населбите е многу јасно и никогаш не ги напуштивме нашите ставови за тоа, го имаме истиот став дека населбите се нелегални и се надеваме дека израелската влада ќе го разбере тој факт, рече Абас. Американскиот претседател ги осуди денешните ракетни напади на јужен Израел, во кои за ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама ја заврши својата турнеја на Блискиот Исток со посета на древниот град Петра во Јордан. Античкиот град Петра, исклесан во камен е стар повеќе од 2.000 години и претставува главна... Американскиот претседател Барак Обама ја заврши својата турнеја на Блискиот Исток со посета на древниот град Петра во Јордан. Античкиот град Петра, исклесан во камен е стар повеќе од 2.000 години и претставува главна туристичка атракција во Јордан, која секоја година ја посетуваат повеќе од половина милион посетитители. Дипломатскиот дел од агендата на Обама заврши синоќа со средбата која американскиот претседател ја имаше со кралот Абудула, каде вети дополнителни 200 милиони долари помош за сириските бегалци во Јордан. Најголем дел од посетата на Блискиот исток, Обама го помина во израел, каде неколку пати се сретна со израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху и го издејствува неговото извинување до Турција за грешките кои предизвикале загуба на човечки животи во операцијата против бродовите ...
| | веќе видена | слични

Од јорданската престолнина Аман, американскиот претседател Барак Обама беше префрлен со хеликоптер во градот Петра, за како и сите обични туристи да се одушевува од овој познат град издлабен во камен и ставен на списокот на светско културно наследство на УНЕСКО. Градот Петра неодамна во еден избор беше вброен и како едно од седумте светски чуда. Откако во петокот во вечерните часови стивна песочната бура којшто ги поремети со протоколот претходно предвидените планови, во саботата Обама по посета на Витлеем со автомобил, овојпат со хеликоптер пристигна во уште еден древен град во регионот и позната туристичка дестинација. Американскиот претседател Обама во Јордан допатува во петокот, каде за кризата со сириските бегалци и тамошната граѓанска војна разговараше со кралот Абдулах Втори. Двајцата челници разговарале за мировните напори на Блискиот исток, како и за другите регионални прашања. Подоцна во саботата, Обама од Аман треба да отпатува за Вашингтон.
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Барак Обама ја завршува денеска блискоисточната турнеја со посета на древниот град Петра во Јордан, кој е под заштита на УНЕСКО и претставува еден од најпосетуваните историски локалитети во светот. Американскиот претседател Барак Обама ја завршува денеска блискоисточната турнеја со посета на древниот град Петра во Јордан, кој е под заштита на УНЕСКО и претставува еден од најпосетуваните историски локалитети во светот. Обама со хеликоптер стаса во заборавениот црковен град исклесан во камен, стар повеќе од 2.000 година, откога што песочната бура ослабе и се создадоа услови американскиот претседател да појде во 55-минутина обиколка преку пустината и јужните планини на Јордан. Обама во последните четири дена ги посети Израел, палестинските територии и Јордан, по што одлучи денеска да биде обичен турист и да ја посети Петра.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кризата во Сирија и мировниот процес меѓу Израел и Палестинците беа главни теми на вечерашната средба на јорданскиот крал Абдула Втори со американскиот претседател Барак Обама во Аман. На заедничката прес-конференција по средбата, Обама изрази загриженост поради „опасноста пред крајот на владеењето на (сирискиот претседател Башар) Асад, Сирија да се претвори во енклава на екстремисти“. - Крајот на Асад е неизбежен, само е прашање на време кога тој ќе падне од власта, нагласи Обама, кој попаладнево од Израел допатува во Јордан. Аман е последната етапа од неколкудневната турнеја на Обама низ Блсикиот Исток.
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама вети дека Јордан ќе добие дополнителни 200 милиони долари за да и помогне да се справи со растечкиот број на сириски бегалци во земјата. По разговорите во Аман, Обама рече дека средствата, ако биде поддржан од Конгресот, ќе помогнат за да се обезбеди повеќе хуманитарна помош. Околу 450.000 Сиријци избегаа во Јордан, од започнувањето на немирите во 2011 година. Во меѓувреме, јорданскиот крал Абдула ја отфрли можноста за затворање на границата на Јордан со Сирија.
| | веќе видена | слични

Обама по слетувањето на аеродромот „Кралицата Алија", во близина на Аман, го дочекаа министерот за надворешни работи Насер Џавдех и други високи јордански функционери. Американскиот претседател Барак Обама веднаш по пристигнувањето во јорданската престолнина Аман вил префрлен во кралската палата во западниот дел од градот каде што во текот на попладнето и вечерта разговара со јорданскиот крал Абдулах Втори, кој е еден од клучните сојузници на САД, а според најавите главна тема е граѓанската војна во Сирија од каде во јорданското кралство во изминатите две години побегнаа околу 450 илјади Сиријци. Вашингтон одбива да испрати конкретна и директна воена помош за сириската вооружена опозиција, неволно признавајќи дека стравува тоа да не дојде во рацете на џихадистите и групите блиски на глобалната терористичка мрежа Ал Каеда кои се инфилтрираат меѓу сириските бунтовници. Сепак, САД истакнаа дека се подготвени да донираат логистичка поддршка како и хуманитарна помош во износ од повеќе стотини милиони американски ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Обама Обама му оддаде почит на јорданскиот монарх што бил „првиот арапски лидер кој повикал Асад да се симне од власт“. Американскиот претседател Барак Обама го фалеше јорданскиот Крал Абдула за заземање став спрема сирискиот претседател Башар ал-Асад, велејќи дека Вашингтон ќе даде дополнителни 200 милиони долари на Јордан да го олесни товарот за бегалците кои ја напуштаат таа земја. Зборувајќи на заедничка прес-конференција во Аман во петок по разговорите со Кралот Абдула, Обама му оддаде почит на јорданскиот монарх што бил „првиот арапски лидер кој повикал Асад да се симне од власт“. Кралот Абдула, кој забележа дека 460 илјади сириски бегалци се во Јордан , кажа дека неговата земја нема да ја затвори границата за бегалци. Тој нагласи дека има потреба од меѓународната заедница да помогне да се реши, како што рече „човечката катастрофа“. Како дополнение на билатерални и стратегиски прашања, двајцата лидери велат дека рзговарале за израелско-палестинското прашање за време на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот претседател Барак Обама во петок попладне ќе отпатува во соседен Јордан каде што ќе се сретне со кралот Абдула, клучниот американски сојузник во регионот со кого ќе разговара за клучните проблеми на Блискиот исток, особено за граѓанската војна во Сирија. Претходно Обама ги посети ерусалимските гробишта Маунт Херцл и положи венец на гробот на Теодор Херцл, според кого и се именувани гробиштата, ционистички визионер кој починал четири децении пред основањето на еврејската држава. Функционери појаснија дека овој чин бил наменет за исправување на впечатокот кој произлезе од поранешниот говор на американскиот претседател во Каиро, кога се доби впечатокот дека објаснува оти легитимитетот на еврејската држава произлегува од холокаустот. Обама положи венец и на гробот на Јицак Рабин, израелскиот премиер кого во 1995 година го уби израелски екстремист поради покренување на мировниот процес со Палестинците. „Понекогаш потешко е да запловиш во мир отколку да запловиш во војна", рекол американскиот ...
| | веќе видена | слични

На крајот на посетата на Израел американскиот претседател Барак Обама го посети споменикот Јад Вашем. Обама турнејата ја продолжува во Јордан каде повторно ќе води разговори за блискоисточниот мировен процес. „Ова е место, каде целиот свет се потсеќа на облакот на лошото, кој може да надвисне над еврејскиот народ и целото човештво, доколку некогаш би попуштила нашата будност“, рече американскиот претседател Барак Обама во говорот пред млади Израелци во чевртокот. Тој притоа повторно оцени дека така нареченото решение со две држави е пат кој може да се изоди за да се постигне траен мирен соживот меѓу Израел и Палестинците. Исто така и за време на неговите политички разговори со претставниците на владите на двете страни американскиот претседател се заложи за обновување на мировните преговори. Во споменикот Јад Вашем во Ерусалим, кој е знак на сеќавање на убиството на шест милиони Евреи за време на национал-социјалистичкиот режим во Германија во Втората светска војна, Обама положи венец. Заедно со ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обама: силен Израел и независна Палестина рецепт за мир

Од:
До кого (е-маил):
Порака: