Исламскиот свет го поздрави изборот на новиот папа

Муслиманскиот свет денеска изрази надеж дека ќе има подобри односи со Ватикан со изборот на новиот папа Франциск, по години затегнати односи со Римокатоличката црква за време на понтификатот на Бенедикт Шеснаесетти. Организацијата исламска соработка (ОИК) и најголемата организација на сунитски муслимани Ал-Азар на изборот на аргентинскиот кардинал реагираа со слично соопштение во кое го поздравија неговото именување за бискуп на Рим. Екмеледин Ихсаноглу, генерален секретар на ОИК, во која членуваат 57 земји, во честитката до папата изрази надеж дека „односите на исламот и христијанството ќе станат посрдечни и искрено пријателски“ за време на неговиот понтификат.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 150 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 237 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 145 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Под влијание на значително постудена воздушна маса од север, во вторник и во среда ќе имаме позначителна облачност а ќе има и локални врнежи од дожд кој поради ...
сите 174 | | | веќе видена

Специјалниот обвинител Роберт Малер ја заврши истрагата за можната вмешаност на Русија во американските избори во 2016 година и наводниот заговор на кампањата ...
сите 111 | | | веќе видена

Лаги и клевети се тврдењата дека нејзиниот татко монтирал процеси додека бил на власт како министер за внатрешни работи и како директор на БЈБ,тврди за ТВ21, ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Исламскиот свет го поздрави изборот на новиот папа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: