ЦУК апелира до општините да бидат внимателни


Граѓаните и локалните власти да бидат внимателни и активно да се вклучат во превентивното чистење на речните корита. ЦУК апелираше до сите надлежни институции и општините да ги превземат потребни активности со цел да не дојде повторно до поголеми поплави низ земјава.Бурно се следи и нивото на водата кај критичните брани во земјава. УХМР го алармираше портокаловото ниво за ветер и врнежи од дожд посебно во западниот дел од земјава. Засега нема опасност од нови поплави иако хидролошката состојба во земјава е променлива. Мирјана Давидовска
| | веќе видена | слични

Пороен локален дожд попладнево и утре, и ветар со брзина до 100 килиометри на час во Штипско. Метеоролозите предвидуваат локално невреме а во одредени региони можно е да падне и град. Пороен локален дожд попладнево и утре, и ветар со брзина до 100 килиометри на час во Штипско. Метеоролозите предвидуваат локално невреме а во одредени региони можно е да падне и град. Центарот за управување со кризи смирува дека ситуацијата сеуште не алармантна а браните кои беа пред излевање со изминатите дождови засега биле под контрола. Единствено Слатинската брана е за десет сантиметри над нивото и има дополнително уривање на насипот. Се очекува во наредните неколку дена да наврнат помеѓу 40 и 60 литри на метар квадратен. Хидролозите посочуваат дека водотеците се над просечното ниво што било нормално за овој период од годината. ЦУК од општините побара веќе исчистените канали да се одржуваат за да се спречат можни поплави. Пред три недели поради поројните дождови беа поплавени штипскиот, струмичкиот валандовскиот ...
| | веќе видена | слични

Македонија подготвено ќе ги дочека следните дождови. Освен врнежи од дожд и од поситен град сега се очекуваат и силни ветрови. Хидрометеролозите смируваат следуваат ниски температури кои ќе ги задржат снеговите во планините. По пустошот што го направија поплавите сега има алармирање до локалните власти и населенито. Цела механизација да се пушти во погон, а запушените каналите да се исчистат. Од Хидрометеролошката станица предупредуваат на силните ветрови. Во Штипско дува силен ветер со 100 километри на час, додека во Охридско вчеравечер беше урнат и дел од мостот на желбите кој се наоѓа на Охридското крајбрежје. До утрово во западните планински подрачја наврнаа 20 литри дожд на метар квадратен, а во другите предели нема интензивни врнежи. Поради високите температури во подрачјето на Македонија по попладневните и вечерните часови можна е појава на локална нестабилност со пороан дожд, грмежи, а на места и појава на град.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во Македонија во попладневните и вечерните часови ќе има услови за појави на локална нестабилност и локален пороен дожд. Од Центарот за управување со Кризи велат дека има голема можност за нови поплави, а како најризичен дел е посочен делот под Кораб во реонот на сливот на реката Радика каде од вчера се забележа пораст на водостојот.- УХМР го алармираше портокаловото ниво за ветер и врнежи и во вечерните часови во југоисточните делови активирано е портокаловото ниво за појава на локално невреме. Количината на врнежи ќе се движи од 40 до 60 литри што не е невообичаено, но таму каде што ќе има нестабилност доколку има поројни врнежи, количините ќе бидат поголеми – велат од Управата за хидрометеоролошки работи.Најбудно се следи состојбата со критичните брани, Пишица кај Пробиштиц каде во моментот нема врнежи, нивото на водата е 17 метри под круната на браната и во овој момент нема опасност, велат од ЦУК. - Водата во браната Липа во Неготинско е 90 сантиметри под круната, истекува и нема посебна опасност. Во ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Во Македонија во попладневните и вечерните часови ќе има услови за појави на локална нестабилност и локален пороен дожд, хидролошката состојба е лабилна и се следат критичните брани. Рада Аврамовска од Управата за хидрометеоролошки работи денеска на прес-конференција во Центарот за управување со кризи информира дека земјата е под влијание на топла и влажна воздушна маса од медитеранот која во текот на ноќта предизвика врнежи од дожд во западните, а во претпладневните часови се проширија и во останатите делови. - Засега нема интензивни врнежи. До утрово во западните планински подрачја наврнаа 20 литри дожд на метар квадратен, но во останатите уште немаинтензивни врнежи. Поради високите температури и големата енергија во атмосферата во која се наоѓа денеска подрачјето на Македонија во попладневните и вечерните часови ќе има услови за појави на локална нестабилност која е карактеристична за ваквото топло време и локално краток пороен дожд, грмежи, а на локални места и изолирана појава на град, рече Аврамовска. ...
| | веќе видена | слични

Останато

Европарламентарците на денешната пленарна дебата во Европскиот парламент разгледувајќи ја одлуката на Европскиот совет за проширувањето, искажаа поддршка за ...
сите 683 | | | веќе видена

Според Фајненшл Тајмс , „црни“ денови би можеле да следат доколку се промени власта во Северна Македонија. По евентуалната промена на власт во Северна ...
сите 253 | | | веќе видена

Откако Македонија не доби датум за преговори со ЕУ, колаиционите партнери на СДСМ и Заев почнаа да го напуштаа бродот што тоне. Тие почнале да преминуваат во ...
сите 741 | | | веќе видена

Во текот на следните денови, лидерите на ЕУ ќе одлучат дали ќе и се одобри на Велика Британија уште едно продолжување на рокот за излез од Унијата.Ова го ...
сите 434 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЦУК апелира до општините да бидат внимателни

Од:
До кого (е-маил):
Порака: