Писториус си ја уби девојката мислејќи дека е провалник

Во раните утрински часови Рава Стенкамп сакала да му приреди романтично изненадување, но тој мислел дека е крадец и со два истрели еден во рамото и главата ја усмртил Јужноафриканскиот параолимпиец и олимпиец со две ампутирани нозе Оскар Писториус ја усмрти својата девојка со два истрела од пиштол во својот дом, мислејќи дека се работи за крадец. Трагедијата се случи во раните утрински часови во Преторија, каде што живее атлетичарот, а медиумите пренесоа дека девојката сакала да го изненади за Денот на вљубените. Потврда дека 26-годишниот спринтер ја усмртил својата девојка Рева Стенкамп (30), пукајќи и во рамото и во главата даде и полицијата. Според првичните информации популарниот "Блејд Ранер" најверојатно ќе биде обвинет за убиство. Писториус е уапсен, но детали околу тоа како се случил настанот околу четири часот наутро по локално време, се уште не се соопштени. Меѓутоа, локалните медиуми повикувајќи се на полициски извори, истакнуваат дека станува збор за несреќен случај, а Писториус целосно ...
| | веќе видена | слични

Реално шоу во која ќе доминира убиената девојка на Јужно Африканскиот параолимпиец Оскар Писториус ќе се прикажува на телевизија.Рива Стинкамп неодамна заврши со снимањето на Реално шоу на тропски островот „Трежр“ во Јамајка. Компанија што го произвела ова Реално шоу одлучила да го покаже ова шоуто на телевизија во Јужна Африка. Во меѓувреме, адвокати и членови на семејството го посетиле затворенот Писториус. "Нашито цело семејство е потресено. Ние сме во состојба на целосен шок, прво за трагичната смрт на Рива... По консултацијата со правните застапници, ние длабоко жалиме за обвинението за убиец со предумисла“, изјави Арнолд Писториус и додаде: „Немаме сомнение дека нема основа за обвинението и дека случајот, во кој се вклучени и форензички докази, остро ја отфрла секоја можност за убиец со предумисла“. Сепак, Арнолд Писториус не зборуваше за околностите на пукањето и рече дека неговиот внук станал многу близок со девојката Рива Стенкамп, со која започнал врска минатиот ноември. „Тие имаа заеднички планови ...
| | веќе видена | слични

Олимпискиот атлетичар Оскар Писториус е „вкочанет од шок и од тага“, по убивањето на својата девојка во домот во Јужна Африка, изјави денеска чичкото на спортистот. Денеска е објавено и интервју со починатата девојка. Арнолд Писториус, чичко на атлетичарот од Јужноафриканската Република, се сретна денеска со тројца новинари. Тој е прв роднина на Писториус кој излезе пред камера за да даде изјава. Арнолд Писториус зборуваше со новинарите во својот дом во источното предградие на јужно-африканскиот главен град Преторија. Изјавата дадена денеска е против обвинителите, кои се обидуваат да го прошират обвинението против Писториус. Доколку тој биде осуден дека го планирал убиството, тогаш ќе добие доживотна затворска казна. „По консултацијата со правните застапници, ние длабоко жалиме за обвинението за убиец со предумисла“, изјави Арнолд Писториус и додаде: „Немаме сомнение дека нема основа за обвинението и дека случајот, во кој се вклучени и форензички докази, остро ја отфрла секоја можност за убиец со ...
| | веќе видена | слични

Најпознатиот светски параолимпиец Оскар Писториус може да добие доживотна казна затвор доколку судот го прогласи за виновен за убиството на неговата девојка. Јавното обвинителство го товари за убиство со умисла, но неговите адвокати ги отфрлаат таквите тврдења. Оскар Писториус е под посебен надзор на затворската полиција во Преторија. Откако вчера го слушна обвинителниот акт за убиството на Рива Стинкамп, неговата психичка состојба значително се влошила, па постојат стравувања дека додека трае судењето тој може да изврши самоубиство, пишува The Sun. Периодот до следното појавување на суд, Писториус ќе го помине во притвор бидејќи судијата го отфрли барањето на одбраната тој да биден пуштен да се брани на слобода со одредена кауција. Инаку истражните органи ја завршија аутопсијата над телото на 30-годишната манекенка, но резултатите не се соопштуваат. Ноќта спроти Св.Валентин, Оскар ја застрела својата девојка Рива Стинкамп со четири куршуми во телото, но уште не е јасно што точно се случило. Иако првично ...
| | веќе видена | слични

Атлетичарот се расплака кога го слушна официјалното обвинение – убиство со умисла. Се мислеше дека тој ја убил девојката мислејќи дека таа е крадец, но полициската истрага открива нешто друго. Портпаролката на полицијата Денис Бјукс соопшти дека „ и порано имало инциденти во таа куќа“ и дека полицијата се спротивставила Писториус да биде пуштен од притвор со кауција „бидејќи во текот на разговорот со соседите утврдено е дека тие чуле што се случува вечерта која и претходела на убиството, и непосредно пред пукањето“. 30 годишната Рив Стинкамп која два месеци се забавувала со Писториус е убиена на Денот на вљубените во 4 часот наутро. Тој во неа испукал повеќе куршуми, преку вратата на бањата каде се наоѓала. Писториус ќе остане во притвор до следното сослушување, во вторник или среда./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Случајот на Јужноафриканскиот параолимпиец, Оскар Писториус, е на работ да се претвори во уште поголема трагедија, бидејќи како што пренесува Daily Mail, Оскар е во нестабилна ментална состојба и полицијата постојано го надгледува затоа што се плаши дека може да изврши самоубиство. Ноќта спроти Св.Валентин, Оскар ја застрела својата девојка Рива Стинкамп со четири куршуми во телото, но уште не е јасно што точно се случило. Иако првично се мислеше дека несреќата се случила затоа што Писториус мислел дека неговата девојка е провалник, полицијата од друга страна потврди дека неколку часа пред несреќата била повикана од соседи да интервенира заради домашни несогласувања. Против Писториус е подигнато обвиение за убиство, а таквите вести параолимпиецот на судењето ги дочека со шок и се расплака во судницата. Иако е сместен во ќелија сосема сам, неговите пријатели велат дека околу него има други затвореници и тој чувствува дека не припаѓа таму.
| | веќе видена | слични

Најпознатиот светски параолимпиец Оскар Писториус е обвинет за убиство на неговата девојка Рива Стенкамп, која ја застрелал четири пати додека таа се туширала. Иако првично беше пренесено дека станува збор за несреќен случај, откако Писториус мислејќи дека има крадци во куќата не сакајќи ја убил несреќната Стенкамп. Пред убиството двојката се карала, а соседите пријавиле. Портпаролката на полицијата во Преторија, Денис Беукес потврди дека и претходно полицијата интервенирала во домот на Писториус по пријави за семејно насилство. Според истрагата тој ја застрелал додека се туширала и тоа преку стаклото од туш кабината. Истрелал 4 куршуми во неа од кои се здобила со повреди на главата и раката. Денеска Писториус беше изведен пред суд и му беше прочитано обвинението, кое тој го проследил плачејќи
| | веќе видена | слични

Јужноафриканскиот атлетичар Оскар Писториус денеска се појави на сослушување пред судот откако вчера ја застрела својата девојка. 26-годишниот параолимпиец денеска (15.02) и формално беше обвинет за убиството на неговата 30-годишна девојка, манекенката Рива Стенкамп. Додека му беше читано обвинението Писториус се расплака во судницата. Судијата најави дека одлуката за евентуална кауција за атлетичарот ќе ја донесе следната недела, до кога му е одреден и притвор на Писториус. Неговиот адвокат подоцна соопшти дека Писториус „најостро го отфрла“ обвинувањето за убиство на својата девојка. Бројни медиуми вчера пренесоа дека Писториус најверојатно случајно ја убил својата девојка, мислејќи дека е натрапник во неговиот дом. Полицијата во меѓувреме соопшти дека таа била погодена со четири истрели. Писториус влезе во историјата откако минатата година на Олимпијадата во Лондон стана првиот атлетичар кој се натпреварувал иако е со две ампутирани нозе. Досега на параолимпијадите тој освои 8 медали, од кои 6 златни. ...
| | веќе видена | слични

Оскар Писториус, јужноафрикански параолимпиец, ја застрелал својата девојка во неговиот дом во Преторија. Се претпоставува дека пукал поради тоа што мислел дека станува збор за провaлник. Оскар Писториус, шесткратен параолимписки победник, е уапсен, јави агенцијата АП. Полицијата досега единствено потврди дека убиената жена е стара околу 30 години и дека врз нејзе било пукано неколку пати во куќата на Писториус. Весникот „Билд“, кој се повикува на извори во полицијата, пишува дека било пукано без намера. Јужна Африка има висока статистика на криминал, а многу жители чуваат оружје дома за да се одбранат од криминалците. 26-годишниот јужноафрикански атлетичар Оскар Писториус е првиот човек со двојна ампутација на нозете кој трчаше на Олимпијадата во Лондон. Тој се натпреваруваше со карбонски патерици, кои имаат функција на протези, затоа што нозете му се ампутирани бидејќи е роден без главната ножна коска во двете нозе.
| | веќе видена | слични

Славниот атлетичар ќе биде обвинет за убиство. Неговата девојка била пронајдена мртва во бањата погодена со четири куршуми ПРЕТОРИЈА – Јужноафриканскиот „блејд ранер“, Оскар Писториус, човек кој ги немаше двете потколеници и кој стана едно од најголемите имиња во светот на атлетиката, вчера се расплака откако и официјално беше обвинет во судот во Преторија за убиство на својата девојка. Облечен во темен костум, 26-годишната олимписка и параолимписка ѕвезда стоеше со наведната глава пред судијата Дезмонд Наир за да го слушне обвинението за убиство. Тој потоа почна да плаче, покривајќи го лицето со рацете. „Смири се. Ајде седни“, му рече Наир. Пропаѓањето на суперѕвездата ја запрепасти нацијата, која го почитува „најбрзиот човек без нозе“ како херој што триумфираше над неволјата да се натпреварува со првокласни атлетичари на највисоко ниво. Неговата девојка, манекенката Рева Стенкамп (30), беше пронајдена убиена во неговиот луксузен дом во Преторија во четвртокот во раните утрински часови, соопшти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 260 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 191 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 301 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Писториус си ја уби девојката мислејќи дека е провалник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: