Ситуацијата е многу сериозна за иднината на земјата во Европа

Ховит се воздржа од било какви коментари за политичките случувања, неговиот став ќе го соопшти денес, откако ќе се сретне со сите политички чинители во земјава Настаните од 24 декември фрлија сенка врз Парламентот, истакна известувачот за Македонија во ЕП, Ричард Ховит по посетата на македонското Собрание. Тој истакна дека состојбата е многу сериозна и за земјата, но и за иднината во Европа. "Бев во Парламентот и покрај фактот што една од партиите не е овде. Важно е што бев во просториите каде што се случиле настаните на 24 декември. Ситуацијата е многу сериозна и тешка за земјата и за иднината на земјата во Европа. Но за тоа ќе кажам многу повеќе утре, прво ќе се сретнам со претставници на сите партии" - изјави европратеникот Ховит по посетата на салата за седници во Парламентот. Пратениците-членови на Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот претходно реферираа пред европратеникот. Ховит се воздржа од било какви коментари за политичките случувања, неговиот став ќе го соопшти денес, ...
| | веќе видена | слични

Она што ќе се случува тука следните неколку денови може да одреди што ќе се случува во следните неколку години во Брисел. Ова е пораката на Хауит по тридневниот престој во Македонија. Известувачот за Македонија во Европскиот парламент Ричард Хауит недвосмислено порача дека актуелната политичка ситуација може да го загрози натамошниот напредок на земјата. „Се надевам дека луѓето ќе го препознаат вистинскиот напредок што го направивме во Брисел. Се надевам дека луѓето ќе разберат дека одлуката на европскиот комесар од минатиот октомври да ја промовира идејата за надминување на спорот со името во раната фаза по почетокот на преговорите и одлуката на Европскиот совет да биде изготвен дополнителен извештај и да добие позитивен одговор за позитивен извештај, преставува значаен напредок“, вели Хауит. Порачува дека станува збор за историска можност Македонија да ги отпочне преговорите за членство, посочувајќи дека во ситуација кога следната година во Европската унија е изборна, никој не може да претпостави дека ...
| | веќе видена | слични

Известувачот за Македонија во ЕП Ричард Хауит, денеска (14.02) имаше средба со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски и со членовите на Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот. Ричард Хауит ја посети пленарната сала на Собранието каде се случија дел од инцидентите на 24 декември. Eвропратеникот нагласи дека неговата примарна цел не се овие настани кои, како што рече, фрлаат сенка на Парламентот: „Бев во Парламентот и покрај фактот што една од партиите не е овде. Важно е што бев во просториите каде што се случиле настаните на 24 декември. Ситуацијата е многу сериозна и тешка за земјата и за иднината на земјата во Европа. Но за тоа ќе кажам многу повеќе утре, прво ќе се сретнам со претставници на сите партии“, изјави европратеникот Хауит по посетата на салата за седници во Парламентот. Претходно, на средбата со Постојаната анкетна комисија за слободите и правата на граѓанинот, тој побара од пратениците да реферираат за работата на ова тело и да зборуваат за состојбата со ...
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот Филе од Брисел, а известувачот за Македонија на Европскиот парламент од Скопје упатија речиси иста порака - сите политички лидери да најдат решение што е можнопоскоро. Ховит нагласи и дека размислува за можноста да се одложи гласањето за извештајот за напредокот на земјава,а оцени дека бојкотот не е решение Известувачот на Европскиот парламент за земјава Ричард Ховит дојде со цврсти пораки МАКЕДОНИЈА ВО ЌОР-СОКАК Еврокомесарот за проширување Штефан Филе не допатува во Скопје, туку од Брисел оцени дека Македонија е во политички ќор-сокак, а известувачот на Европскиот парламент за земјава Ричард Ховит оттука си замина разочаран и загрижен. Европските политичари изразија загриженост од внатрешнополитичките случувања во земјава и побараа од сите политички лидери да најдат решение што е можно поскоро. Филе вчера ја откажа најавената посета, со објаснување дека поради актуелниот политички ќор-сокак смета дека неговата посета за разговор на прашањата поврзани со високиот дијалог не е соодветна ...
| | веќе видена | слични

„Она што ќе се случи наредните денови овде ќе ви ја реши судбината за наредните години во Брисел“, - предупреди драматично Ричард Ховит Македонија вчера си стави сама вето во Европската унија. Тоа веќе не мора да го прават ни Грција, ни Бугарија, ни непријателите на проширувањето. Нема веќе дијалог на високо ниво со Брисел, нема да има посета на еврокомесарот Штефан Филе, нема да има извештај во Европскиот парламент со поддршка за земјата, нема да има позитивен извештај во април и нема да има одлука за преговори со ЕУ. За да го нема ова големо „нема“ рокот, како што рече известувачот Ричард Ховит, беше вчера, но тој сепак не ја остави сосема затворена вратата за излез од ситуацијата, а тоа не го стори ни Филе. „Фрустриран сум“, ни порача еврокомесарот во јавното соопштение со кое најави дека не доаѓа во Скопје, бидејќи не гледа смисла во вакви околности да расправа за дијалогот на високо ниво кога нема дијалог ни на најниско. „Не мислам дека мојата посета ќе биде соодветна во овој момент“, изјави Филе, ...
| | веќе видена | слични

Британскиот европратеник е оптимист дека се уште постои историската можност за Република Македонија на Европскиот совет во јуни, но предупредува дека она што ќе се случува овде во наредните неколку дена може да ги детерминира случувањата во Брисел во следните неколку години Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, стравува дека Парламентот нема да гласа позитивно за неговиот извештај за земјава поради моменталната политичка состојба во Македонија и затоа најави дека размислува да го одложи гласањето за извештајот. Вели дека доколку дојде до негативен извештај, тоа нема да биде одговорност на една или на друга партија, туку на земјата во целост и на сите политички партии заедно. Не даде рок за решавање на политичката криза во земјава, бидејќи, вели таа требало да се реши уште вчера, за да не и нанесува штета на земјата и да не ги загрозува нејзините перспективи. Како пријател им порача властите и сите политички чинители да најдат решение за кризата која мора да се реши. - Ова ќе ...
| | веќе видена | слични

Ховит предупреди на големи последици, Филе ги повика политичките лидери да преземат одговорност и да најдат решение. Европските дипломати и членови на Европскиот парламент не успеаја во мисијата да помогнат да се најде излез од политичката криза во Македонија. Утрово, европратеникот Ричард Ховит го призна неуспехот пред јавноста. „Се надевам дека на луѓето овде им се јасни големите последици ако по четири позитивни препораки за почнување преговори со ЕУ, добиете негативна. Затоа, прашањето на негативниот извештај нема да биде одговорност на една или друга политичка партија, туку на целата држава, на сите политички партии заедно. И, мојата порака до Владата е дека вие сте Влада и вие имате одговорност да ја решите кризата заедно со сите политички партии што се вклучени“, изјави Ховит. По него од Брисел се огласи и еврокомесарот за проширување Штефан Филе. Ја откажа најавената посета и ја изрази неговата лична фрустрираност. “Оваа четврта рунда од високиот дијалог ќе беше подготовка кон ...
| | веќе видена | слични

Скопје, 15 февруари - Тоа што ќе се случува во Македонија во следните неколку дена може да одредат што ќе се случува во следните неколку години во Брисел, порачаизвестувачот за Македонија во Европскиот парламент по тридневниот престој во земјата и средбите со политичките лидери во Македонија. Ховит недвосмислено порача дека актуелната политичка ситуација може да го загрози натамошниот напредок на земјата. „Се надевам дека луѓето ќе го препознаат вистинскиот напредок што го направивме во Брисел. Се надевам дека луѓето ќе разберат дека одлуката на европскиот комесар од минатиот октомври да ја промовира идејата за надминување на спорот со името во раната фаза по почетокот на преговорите и одлуката на Европскиот совет да биде изготвен дополнителен извештај и да добие позитивен одговор за позитивен извештај, преставува значаен напредок", вели Ховит. Порачува дека станува збор за историска можност Македонија да ги отпочне преговорите за членство, посочувајќи дека во ситуација кога следната година во Европската ...
| | веќе видена | слични

Известувачот за Македонија во ЕП, Ричард Ховит дека она што ќе се случува во земјава наредните неколку дена ќе го детерминира она што ќе се случува во Брисел во наредните години за земјава. Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Ричард Ховит, откако ги ислуша сите страни инволвирани во политичката криза, најави дека ќе побара одлагање на гласањето за неговата резолуција за земјава во Европскиот парламент, бидејќи со оглед на моменталната ситуација, тој може да биде изгласан како негативен. Со ваков исход, според Ховит, ќе се испушти шансата позитивно да се влијае врз априлската препорака од Европската комисија и на одлуката на Европскиот совет во јуни. „Одговорноста е на земјата во целина и на сите политички партии. Мојата порака до владата е дека е таа влада на оваа земја и нејзина одговорност е да ја реши политичката криза заедно со сите партии кои се инволвирани. Нема да поставувам временска рамка за решавање на политичката криза, тој временски рок беше вчера. Mора да биде решена сега“, ...
| | веќе видена | слични

Историската шанса за европска иднина оставена во рацете на политичарите. Филе разочаран ја одложи посетата, Ховит заминува со порака до политичарите - интересите на народот д а бидат на прво место. Еврокомесарот за проширување апелира на зрелост. „Јас сум фрустриран о днедостигот на прогрес за ставање крај на политичкиот ќорсокак. Претходните рунди на Дијалогот на високо ниво и декемвриските заклучоци на Советот создадоа можност за натамошен напредок на реформите поврзани со евроинтеграцијата и за отварање на пристапните преговори . Сегашната ситуација ја става во ризик таквата можност“, наведува Филе во писмената изјава. Известувачот за Македонија во ЕП по средбите со лидерите вели дека за излез од ситуацијата потребна е политичка воља и бара проблемите да се решат институционално. „Верувам дека историската можност за земјата сеуште постои на Европскиот совет во јуни, но она што ќе се случува овде во наредните неколку денови може д аги детерминира случувањата во Бруисел во следните неколку години“, изјави ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ситуацијата е многу сериозна за иднината на земјата во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: