Лукшиќ: Македонија и Црна Гора заедно во ЕУ и НАТО

Сите извештаи покажуваат дека Македонија е подготвена за отпочнување на процесот со Брисел. Сигурен сум дека времето од неколку месеци може лесно да се надокнади и Македонија да го фати чекорот во овие процеси, но тоа не смее да трае подолго, порача црногорскиот министер за надворешни работи Игор Лукшиќ Црна Гора и Македонија имаат традиционално одлични политички односи и идентични приоритети, но и уште поголем потенцијал за економска соработка, оценија во Скопје македонскиот шеф на дипломатијата Никола Попоски и неговиот црногорски колега и вицепремиер во владата во Подгорица, Игор Лукшиќ. Лукашиќ посака двете земји во ист ден да влезат во ЕУ и НАТО, иако Црна Гора моментално е единствената земја од Западен Балкан која ги води пристапните преговори со Унијата. Црногорскиот министер за заблагодари за македонската поддршка во нивниот процес на интеграција. - Лично би сакал Црна Гора и Македонија ист ден да влезат во ЕУ и НАТО. Со Македонија делиме заеднички предизвици, особено сето она што се случуваше на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот интернационалец Боби Браун ја игра една од неговите најдобри сезони во Евролигата и со тимот на Монтепаски Сиена постигнува одлични резултати, па од таму и повикот од репрезентацијата на Црна Гора?Во периодот додека го носеше дресот на берлинска Алба, Браун соработуваше со сегашниот селектор Лука Павичевич па црногорските медиуми наговестуваат дека одличниот плејмејкер може анскоро да го облече дресот на Црна Гора.“Цело време размислував дека плејмејкерската позиција треба да ја држиме активна. Сега морам да кажам дека сеуште не сме раговарале конкретно за Боби Браун, па сега ги согледуваме решенијата, додека Браун одлично би се вклопил во нашата замисла” изјави Павичевич.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 813 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 258 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 265 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лукшиќ: Македонија и Црна Гора заедно во ЕУ и НАТО

Од:
До кого (е-маил):
Порака: