ДНК анализи на замрзнатите полупроизводи од говедско месо

Европската комисија (ЕК) им препорача на сите земји-членки на ЕУ да извршат ДНК анализи на замрзнатите полупроизводи од говедско месо. - За утврдување на вистинските размери на проблемот ние ги замоливме националните санитарни власти да направат ДНК анализи на соодветните производи - нагласи еврокомесарот за здравство и потрошувачки прашања Тонио Борч, по вонредната министерска средба во Брисел, посветена на скандалот со коњското месо откриено во производи со етикети на говедско. Предлогот е испратен до сите земји-членки на Унијата. ЕВРОПОЛ се ангажира да ги координира криминалните истражувања, кои се водат во неколку земји на ЕУ, со цел да се утврди каде е извршена измамата која доведе до употреба на коњско наместо говедско месо. Кипар почна со уништување на хамбургери поради сомневање дека содржат коњско месо. Кипарски трговски синџир уништи повеќе од 16 тони говедско месо за хамбургери. - Неименуван малопродажен синџир се одлучил на таква акција во јануари по почетокот на скандалот со коњското месо, ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Скандалот со коњско месо ја зафати и Австрија, откако Агенцијата за здравје и безбедност на храната во производот „Тортелини со говедско месо“ најде коњско месо. Во производот од Германија, кој се продава во маркетите „Лидл“, е откриено коњско месо, кое не е наведено во составот на производот. „Лидл“ почна акција за повлекување на овие производи. - Несоодветно декларираната стока мора да биде повлечена од продажба - истакна портпаролот на Министерството за здравје на Австрија, Фабиан Фусајс. Скандалот со коњско месо во Европа го предизвика фирмата „Спангеро“ од Франција, која призна дека во изминатите шест месеци за своите производи употребила 750 тони коњско месо од Романија.
| | веќе видена | слични

Цела пратка на лазањи е повлечена од рафтовите на Керфур во Бугарија, заради сомневање дека содржи коњско месо, соопшти бугарското министерство за земјоделие. Примероци од пратката се пратени на дополнително тестирање. Министерот Мирослав Најденов изјавил дека откритието се уште не е потврдено, а според БТВ примероци од спорната лазања се пратени на дополнителни тестирања во Германија. Целата пратка на лазањи, од околу 86 килограми се повлечени од супер-маркетот. Лазањата е произведена од француска компанија. На почетокот од неделава, министерот објави дека Бугарија нема увезено коњско месо од соседна Романија.
| | веќе видена | слични

Во производот од Германија, кој се продава во маркетите „Лидл“ е откриено коњско месо, кое не е наведено во составот на производот. „Лидл“ започна акција за повлекување на овие производи. - Несоодветно декларираната стока мора да биде повлечена од продажба, истакна портпаролот на Министерството за здравје на Австрија Фабиан Фусајс. Скандалот со коњско месо во Европа го предизвика фирмата „Спангеро“ од Франција, која призна дека во изминатите шест месеци за своите производи употребила 750 тони коњско месо од Романија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Норвешка во замрзнатите лазањи „Фрст прајс“ сo етикети дека содржат говедско месо, откриено е дека над 60 проценти содржеле коњско месо, покажаа резултатите од проверките во трговските центри. Повеќе од 8.000 паковања од лазањите „Фрст прајс“ се повлечени од продажба уште минатата недела. Норвешката служба за контрола на квалитетот на храната ги проверува и другите полуфабрикати со говедско месо дали содржат коњско месо.
| | веќе видена | слични

По скандалот со траги од коњско месо во производи со телешко месо во државите на ЕУ, во Велика Британија се уапсени три осомничени лица. Какви прописи постојат во ЕУ за декларација на месото? Скандалот со коњско месо и натаму се шири: откако стана познато дека во повеќе европски земји на трпезата се најде коњско месо, онаму каде никој не очекуваше, властите се во потрага по измамниците кои фалсификуваат декларации. Во Велика Британија, во меѓувреме, се уапсени три лица поради сомневање дека се вмешани во скандалот со лажните декларации на производи со телешко месо, кои содржеле и коњско месо. Но, истрагата не завршува тука: супермаркети во Ирска, една француска фирма која купувала на Кипар и ладилница во северна Германија - трагите водат низ цела Европа. Потеклото на месото се претпоставува дека е од Романија, но не се знае со сигурност, оти во ЕУ досега не постојат одредби, кои пропишуваат декларирање на месото обработено во месни производи. Останува само макотрпно да се реконструираат трагите.Од каде ...
| | веќе видена | слични

Аферата со погрешно етикетирање на коњското месо како говедско во замрзнатата готова храна, која ја тресе Европа, стигна и до Германија. Според Министерството за потрошувачи, постои сомнеж за стигнати пратки во земјата. Преку европскиот систем за брзо известување германските власти синоќа (12.02) од Луксембург се известени за сомневањето дека погрешно декларираните животни намирници стигнале и во Германија, изјави портпарол на Министерството за потрошувачи во Берлин. Се работи за преработени лазањи, кои биле лиферувани најмалку на еден трговец во покраината Северна Рајна Вестфалија. Не е исклучено дека се засегнати и други трговци и производи. Поради сомнежот, Германија вечерва ќе учествува на информативната средба на тема скандалот со коњско месо во Брисел. Надлежните власти тврдат дека нормално за потрошувачите нема непосредна опасност по здравјето од коњско месо, но сепак се потребни дополнителни испитувања за тоа што содржи готовата храна. Преку француска фирма коњско месо и во производите за Велика ...
| | веќе видена | слични

Романскиот премиер стравува дека романските производители ќе се соочат со големи загуби доколку земјата стане главен осомничен во скандалот со коњското месо. Последиците од скандалот со коњско месо за романското земјоделство може да бидат посериозни од оние од минатогодишната суша, ако Романија остане официјален осомничен, изјави денеска романскиот премиер Виктор Понта. Тој предупреди дека опасноста за Романија е голема, а кризата се’ уште не е надмината. „Ако Романија остане официјален осомничен во целиот тој огромен скандал, сметам дека тоа ќе биде полошо отколку сушата минатата година, во цела Европа би се зборувало дека во Романија се вршат злоупотреби, се фалсификува потеклото или видот на прехранбените производи“, изјави романскиот премиер. Романскиот премиер истакна дека се’ уште не можат да се пресметаат загубите за романските производители од скандалот со коњското месо.
| | веќе видена | слични

За правилникот според кој во иднина мелено месо ќе може да се добие само ако се побара од продавачот да се сомеле она што претходно е купено, с` уште нема прецизен рок кога ќе стапи во сила Рефус меленото месо заминува во историјата. Наскоро се очекува да стапи во сила новиот правилник за месо, според кој, готовата смеса за плескавици и за ќебапчиња и меленото месо што се продава во речиси секоја месарница строго се забрануваат. Иако правилникот беше најавуван првично за септември лани, потоа за почетокот на ова година, од Агенцијата за храна не даваат прецизен рок за почеток на примената. Според правилникот, купувачот мелено месо ќе може да добие само доколку избере парче од месото што се нуди на рафотвите и потоа од продавачот да побара да му го сомеле на самото место. - Приоритет на Агенцијата за храна и ветеринарство е безбедноста на храната, а со новиот правилник за барањата во однос на квалитетот на меленото месо, подготовките и производите од месо, кој е во финална фаза на донесување, интенција е да ...
| | веќе видена | слични

Експерти од ЕУ денеска ќе разговараат околу спроведувањето тестови и други мерки, одобрени на седницата во средата, посветена на скандалот со коњското месо. Експерти од ЕУ денеска ќе разговараат околу спроведувањето тестови и други мерки, одобрени на седницата во средата, посветена на скандалот со коњското месо. Во меѓувреме, француската влада соопшти дека ќе и ја одземе лиценцата на француската компанија поради сомневање дека свесно продавала коњско месо како говедско./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 1080 | | | веќе видена

Фотелјата на разрешената Рашела Мизрахи, ќе остане празна се до изборот на министрите во новата Влада по изборите. Но нејзините овластувања во Министерството ...
сите 359 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

За тие 11 режимски години кога извршителот Христијан Мицкоски му беше советник на неговиот шеф Никола Груевски, се затворија над 10.000 компании, се наведува ...
сите 199 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 119 | | | веќе видена

Втор ден операторите задолжени за закажување на термини за издавање на лични документи не возвраќаат на повиците на граѓаните. Од вчера е невозможно да се ...
сите 118 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ДНК анализи на замрзнатите полупроизводи од говедско месо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: