Изгореа шест дуќани на Бит пазар

Шест дуќани и сета стока што била во нив целосно изгореа во пожарот што избувна вчеравечер на пет минути по полноќ на Бит пазар. Во пожарот освен што е причинета материјалната штета, нема повредени лица. Командантот на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, Благоја Менковски, потврди дека пожарот е комплетно изгаснат и оти не е дозволено негово проширување на околните дуќани. Според командантот во гаснењето учествувале 14 противпожарни возила со 35 пожарникари. Аљуш Селмани под кирија има три дуќани. Тој има најголема штета. - Ни јавија дека гори, кога дојдовме во 12.30 по полноќ се беше во пламен. Ништо не успеавме да спасиме. Имам три дуќани со колонијална стока, и отиде се. Пожарот го пријавило обезбедувањето, ама џабе ги плаќаат само спијат и не водат ред - изјавил Селмани. Пазарот е во сопственост на Скопски пазар. Раководството утрово дојде да види што проголта пожарот. - Дуќаните се осигурани. Штетата ќе ја надоместат осигурителните компании - изјави Боце Славков, директор на зелените ...
| | веќе видена | слични

Дуќаните што вчера после полноќ изгореа на Бит Пазар биле осигурени и штетата ќе ја надоместат осигурителните компании, пишува „Нова Македонија“. Како што за весникот изјавил директорот за зелените пазари во „Скопски пазар“, и дуќаните и тезгите биле осигурени.
| | веќе видена | слични

Шест дуќани на Бит-пазар во Скопје се запалија и, додека стигнале пожарникарите, огнот бил веќе до покривот на објектите Сопствениците ги расчистуваат пеплосаните дуќани ГОЛЕМ ПОЖАР ВО СКОПЈЕ Шест дуќани целосно изгореа во пожарот што во неделата ноќта избувнал на Бит-пазар. Повредени нема, ниту пожарникари ниту продавачи и купувачи. Причинета е само материјална штета. Висината на штетата засега не се знае. Таа дополнително ќе биде утврдена. Во тек е истрага за да се утврдат причините што довеле до избувнување на огнот. Според информации од полицијата, пет минути по полноќ пожарот го пријавил вработен во „Скопски пазар“, кој работел како обезбедување на пазарот. - Направен е увид на самото место и земен е предметен материјал, кој е даден на вештачење. Деновиве ќе се знае од што избувнал огнот - велат од полицијата од Скопје. При гаснењето на огнот учествувале четириесетина пожарникари со 14 противпожарни возила. - Интервениравме за две минути откако примивме дојава оти горат дуќани на Бит-пазар. Не ни ...
| | веќе видена | слични

Вчера вечерта на скопскиот Бит пазар избувна силен пожар кој зафати осум дуќани и тотално ги пеплоса. Како што јавува МИА, командантот на Бригадата за Противпожарна заштита на Град Скопје, Благоја Менковски потврдил дека пожарот е комплетно изгаснат и оти не е дозволено негово проширување. Нема повредени. Низ овие неколку фотографии погледнете каква е моменталната ситуација по пожарот. Фото: Курир
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 154 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изгореа шест дуќани на Бит пазар

Од:
До кого (е-маил):
Порака: