Грчките политичари продолжуваат со националистички изјави

Во никој случај не смее да се прифати име на Скопје кое како компонента ќе го вклучува зборот Македонија, изјави поранешниот грчки заменик-министер за труд Никос Николопулос. Николопулос ова го изјави во својот говор на настан организиран од партијата Независни Грци во Солун посветен на надворешната политика и националната одбрана на Грција. Тој во својот говор, кој го почна со зборовите овде во Солун, каде што чука срцето и умот на Македонија", ја нападна грчката Влада, обвинувајќи ја дека нема никаква надворешна политика ниту национална стратегија. Според него, Солун е главниот град на "Македонија", додека Грците кои живеат во северниот дел на земјата ги нарекува "Македонци". Никос Николопулос во јули минатата година поднесе оставка од функцијата заменик-министер за труд, само неколку часа откако Владата на Андонис Самарас доби поддршка во Парламентот по изборите. Неколку месеци подоцна тој беше отстранет од парламентарната група на Нова демократија поради отвореното спротивставување на политиката на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 153 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчките политичари продолжуваат со националистички изјави

Од:
До кого (е-маил):
Порака: