Субрата Рој за 5 милиони евра го купил охридскиот хотел Славија

За пет милиони евра, индискиот мултимилијардер Субрата Рој, кој од вчера е во посета на Македонија го купил охридскиот хотел Славија. Зделката, како што јавува бизнис-порталот Фактор била склучена вчера непосредно по пристигнувањето на Индиецот во Охрид, каде денеска тој ќе ја разгледа локацијата каде планира да гради супер- луксузно летувалиште. На локација во Љубаништа, Субрата Рој, планира да гради пловечки хотел - казино, голф терен, спа центар, луксузни викендични, вили кои ќе можат да се купат, хотели, конференциски сали, шопинг центар. Вкупната инвестиција се проценува на една милијарда евра, а деталите за инвестициите на Индиецот се очекува да бидат соопштени подоцна денеска во Охрид.
| | веќе видена | слични
2 копии

“Јас сум тука зошто ја сакам оваа земја. Се заљубив во Македонија на прв поглед“, изјави индискиот мултимилијардер на денешната промоција за изградба на споменик во чест на Мајка Тереза. “Бевме во Њу Делхи и ручавме, зборевме, се смеевме. Верувајте ми јас сум сретнал луѓе од многу различни земји, но таква љубов кон земјата и таков шарм немам почувствувано и сум благодарен за тоа“, раскажа Субрата Рој за неговата прва средба со македонскиот премиер, Никола Груевски, вице премиерот Зоран Ставрески и останатите од македонската делегација. Тој вели македонските лидери се едни од најдобрите и најчесните што ги познавам, посветени на својата земја. “Волку чесност и посветеност во Владата немам видено досега и ветувам дека ќе го сторам најдоброто што можам за Македонија“. “Во Македонците, во вашето однесување и природата, гледам еден дел што го гледав во Мајка Тереза и многу го сакам тоа“, не ја криеше својата возбуда и вели дека во Македонија веќе не се чувствува како странец. Премиерот Никола ...
| | веќе видена | слични

Субрата Рој: Комплексот во Охрид меѓу најдобрите десет во светот ФОТО: МИА Индискиот бизнисмен Субрата Рој денеска во Охрид истакна дека туристичкиот комплекс кој ќе се гради на крајбрежјето на Охридско Езеро ќе биде меѓу најдобрите десет во светот, пишува МИА. “Целиот проект пред се е инициран од аспект на бизнис. Нашите заложби не се тоа да биде некој просечен туристички комплекс, туку една дестинација меѓу најдобрите пет до десет од таа област од целиот свет“, рече Рој кој од вчера престојува во Македонија. Тој потенцира дека неговата компанија се што прави го прави големо и така ќе биде и овојпат со овој, како што рече, амбициозен проект од кој ќе имаат полза и двете страни, и Република Македонија и Сахарија Груп. Како и претходниот пат, изрази воодушевување од климата, од луѓето и повторно тоа го наведе како дел од причините поради кои решил да инвестира. Неговиот домаќин, вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески истакна дека веќе е формиран координативен тим од триесетина експерти, како на ...
| | веќе видена | слични

Субрата Рој: Ќе изградиме споменик на хуманоста Споменик на хуманоста, како што го нарече, ќе изгради индискиот тајкун, Субрата Рој, во чест на најхуманата жена, Македонка, Мајка Тереза, добротворката која ги спои Македонија и Индија. Министерката за култура Елизабета Канческа-Милеска му се заблагодари на Субрата Рој за прекрасното дело што го прави во Македонија, што дарува споменик на Мајка Тереза, што е уште еден доказ за пријателството меѓу македонскиот и индискиот народ. “Поставувањето на нејзиниот паметник, овде во нејзиниот град со заеднички заложби да го негуваме нејзиното дело верувам дека ќе ги обединат сите добронамерници од целиот свет да ја посетат нашата земја“, истакна министерката и додаде статуата на Мајка Тереза, вредниот подарок од Субрата Рој ќе им раскаже на сите луѓе од светот за нејзиниот роден град и нејзините корени. Ова е подарок од нејзината втора родна земја, Индија, како што таа му се подари на светот. “Сакам да споделам една со случка со вас. Ја посетив два месеци пред да умре. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Иванов се сретна со Субрата Рој Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска се сретна со Субрата Рој, основач и сопственик на индиската компанија “Сахара Индија Паривар”. На средбата, Рој го информирал претседателот Иванов за сферите на интерес за инвестирање во земјава, како и за почетокот на подготовките за реализација на проектот “Сахаријан Македонија“. Иванов изрази задоволство од искажаниот интерес за инвестирање во Македонија, како и за конкретизација на проектите, што во голема мера позитивно се одразува на јакнењето на македонско – индиските односи и соработка. Воедно, македонскиот претседател изрази интерес и подготвеност за проширување на билатералните односи и соработка, како на политички план, така и во повеќе области од заеднички интерес со акцент на земјоделието, туризмот и културата. На средбата беа разменети мислења и информации за потенцијалите со кои располага Македонија, за можностите и за предностите кои ги нуди земјава за странските инвеститори. Притоа, ...
| | веќе видена | слични

Среќен ден за келнерите од охридско: Субрата Рој остави 2.000 евра бакшиш во Св. Наум! Субрата Рој вчера го посети автокампот Љубаниште и ручаше во ресторанот Маркони во Свети Наум. Како и претходниот пат, изрази воодушевување од климата, од луѓето тука и повторно тоа го нагласи како дел од причините поради кои решил да инвестира. Задоволен од македонската кујна тој на келнерите на Маркони им остави бакшиш од 2.000 евра, пишува денеска Вечер. “Климата игра мошне важна улога во вакви проекти. Бев тука во лето, сакав да видам како е во зима и токму поради тоа се реализара оваа посета. Кога работите со бизнис од туризмот, мора да се води сметка за сите работи, па и за климата. Тоа е причина повеќе што сме тука. Тука мора да додадам дека со првото доаѓање ја засакав оваа прекрасна земја, нејзините убавини, но пред се нејзините луѓе. Тие се вистинското богатство. Не можам со зборови да објаснам, дури Охрид како да бил дел од мојот претходен живот. Токму тогаш почнаа нашите планови“, додаде Рој.
| | веќе видена | слични

Најголемиот хотелиер од Њујорк во придружба на Субрата Рој При посетата на Македонија индискиот бизнисмен Субрата Рој е придружуван од бизнисменот Сант Чатвал кој е сопственик на ланецот на експлузивни хотели Дрим хотелс со седиште во Њујорк, компанија која поседува хотели во најмоќните центри на светот, меѓу кој во Мајами САД, Лондон Англија, во Индија, Банког, Малезија и на други места. Дрим хотелс е еден од најголемите приватни оператори на хотели во Њујорк со капацитет до 3000 соби. Меѓу другото Сант Чатвал како член на фондацијата Вилијам Клинтон, која е на поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон. За сега точната сфера на неговиот интерес останува непозната, но со оглед на инвестициските планови на индискиот бизнисмен Субрата Рој што се цел и на неговиот престој во земјата, сосема е извесно дека и бизнисменот Сант Чатвал е заинтересиран за можностите за инвестирање во сферата на туризмот. Дали тоа ќе се ефектуира во конкретен инвестициски чекор останува да видиме.
| | веќе видена | слични

Почнува реализацијата на проектот за споменик на Мајка Тереза на плоштад Македонија На плоштадот Македонија во Скопје попладне ќе биде означен почетокот на реализацијата на проектот за поставување спомен-обележје на Мајка Тереза. Споменикот ќе биде подарок од компанијата “Сахара Индија“ на индискиот бизнисмен Субрата Рој, кој од вчера е во посета на Македонија. Ќе биде подигнат во спомен и чест на делото на скопската хуманистка и нобеловка за мир Мајка Тереза, која својата мисија за помош на сиромашните и болните ја извршуваше во Индија. На настанот, кој ќе почне во 14.30 часот, ќе се обрати министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска.
| | веќе видена | слични

Субрата Рој на прием кај претседателот Иванов Индискиот милијардер Субрата Рој, кој престојува во земјава денеска ќе биде примен од претседателот Ѓорѓе Иванов во претседателската вила “Водно“. Субрата Рој вчера беше во Охрид за да ги претстави плановите за инвестирање во Македонија и ја посети локацијата кај Љубаниште каде што треба да гради туристички комплекс на крајбрежјето на Охридско Езеро. Рој, за време на престојот, ќе разгледа и други инвестициски можности во земјава во областа на земјоделството, туризмот и други економски сектори. Домаќин на Субрата Рој е вицепремиерот и министер за финансии, Зоран Ставрески.
| | веќе видена | слични

Со симболично поставување плоча на плоштадот Македонија , попладнево беше означен почетокот на реализацијата на проектот за поставување спомен-обележје на Мајка Тереза. Споменикот ќе биде подарок од нејзината втора татковина - Индија, донација на компанијата Сахара Индија Паривар на индискиот бизнисмен Субрата Рој, кој од вчера е во посета на Македонија. Статуата ќе биде подигната во спомен и чест на делото на скопската хуманистка и нобеловка за мир Мајка Тереза, која својата мисија за помош на сиромашните и болните ја извршуваше во Индија. Не беа соопштени детали за изгледот и големината на споменикот, ниту кога ќе почне изградбата, но беше истакнато дека ќе биде монументално дело што ќе сведочи за нејзината пожртвуваност. Субрата Рој и премиерот Никола Груевски во говорите истакнаа дека Мајка Тереза е инспирација и врска на двата пријателски народа. Груевски истакна дека таа е нобеловка за мир, но она што ја разликува од сите други добитници на престижната награда е дека неа секој ја познава и оти ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 239 | | | веќе видена

Вчера вечер во 22.30 часот на крстосница од бул.Браќа Ѓиноски и ул.Никола Парапунов во Гостивар се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко моторно возило ...
сите 132 | | | веќе видена

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 149 | | | веќе видена

Успеавме да донесеме уште една победа на големото мнозинство кое е на страната на правната држава над политичките структури кои, за жал, се уште го бранат ...
сите 125 | | | веќе видена

Османи денеска исто така упати порака до учесниците на предвремените парламентарни избори на 12 април дека од особено значење за нас ќе биде каква ќе биде ...
сите 228 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Субрата Рој за 5 милиони евра го купил охридскиот хотел Славија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: