Свинскиот грип се врати во Македонија

Од последните анализи направени во ИЈЗ од пациенти хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести докажано е присуство на вирус на грип кај три пациенти. Од нив кај еден пациент било докажано присуство на вирус на грип од тип А (H3N2) и кај двајца вирус на грип тип А (H1N1)- свински грип. Пациентите ја добиваат потребната терапија и се во добра општа состојба. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, од 01 до 13 јануари годинава, клинички се пријавени 411 лица со симптоми на грип, со што вкупната бројка на заболени со симптоми на грип, од октомври минатата година до сега, изнесува над илјада пациенти.
| | веќе видена | слични

6 нови случаи на таканаречениот свински грип се утврдени во последните неколку дена. Меѓу нив има и едно дете, кое од детска било префрлено на Инфективната клиника. Во критична состојба е и еден 38 годишен пациент. Тој како последица од вирусот Ах1Н1 боледува од пневмонија. Хоспитализиран е на интезивна нега на инфективна клиника и е поставен на апарат за дишење. Во тешка состојба е уште еден, 70 – годишен пациент. По препорака на епидемиолозите и светската здравствена организација свинскиот веќе се третира како сезонски грип. Оттука, како што велат, терапијата е идентична за сите пациенти. На располагање има над 50 илјади доза од лекот Тамифлу, кој треба да го земат сите кои покажуваат симптоми на грип. Досега се анализирани 20 примероци, а лабораториски се утврдени 13 случаи на грип, од кои 8 од типот АХ1Н1. Од октомври до сега, од вирусот заболеле повеќе од 1000 граѓани. Грипот се манифестира со кашлица, главоболка, висока температура, болки во мускулите, како и повраќање и дијареа. Кај луѓето со послаб ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 18 јануари - Регистрирани се девет нови случаи на грип, од кои шест се случаи на свински грип A H1N1, соопшти Министерството за здравство. „Од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Клиниката за инфективни болести е потврдено само инфлуенца А“, истакна Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје. Кај двајца пациенти регистриран е грипот А H3H2, додека еден пациент има инфлуенца А. Како превентивни мерки од грипот се наведуваат постојаното миење раце и исхрана богата со витамини.
| | веќе видена | слични

За два дена 6 нови случаи на свински грип. Со нив бројката на заразени кај кои е потврден вирусот АХ1Н1 достигна до 8. Меѓу нив е и 38 годишен пациент кој е во критична состојба и е приклучен на апарати за дишење. На Инфективна со потврдено присуство на пандемскиот грип е и петгодишно дете кое е во добра здравствена состојба. На одделот за интезивна нега е и 70 годишен пациент кај кого е изолиран сезонскиот грип. -Тројца пациенти се со сезонски, 6 со АХ1Н1 и кај двајца е изолиран тип А но бидејќи касно с ејавиле на лекар не е утврден поддтипот, вели Голубинка Бошевска од Институт за јавно здравје На инфективна има зголемен број на прегледи и хоспитализации. Но уверуваат дека засега состојбата е под контрола. проблем немаат и на Клинката за детски болести. -Имаме вкупно десет хоспитализирани пациенти. Место има не е ништо алармантно, вели Сања Маринковиќ од Клиниката за Инфективни болести -Има повеќе деца и секако тие ги изолираме посебно од останатите деца, вели Катица Пиперкова од Клиниката за детски ...
| | веќе видена | слични

Расте бројот на заболени од грип, а надлежните немаат вакцини. Според последните анализи на институтот за јавно здравје идентификувани се 9 нови случаи на грип, од кои две деца. Иако според класификацијата кај 6 пациенти е забележан вирусот АХ1Н1 или таканаречениот Свински грип, од министерството за здравство велат дека таква поделба веќе нема и дека сите поттипови на вирусот се дел од сезонскиот грип. Неколку пати е спомнато од светската здравствена организација дека зборуваме за сезонски грип, не употребуваме термини како свински грип, се работи за сезонски грип – вели Јованка Костовска од министерството за здравство Од шесте пациенти на клиниката за инфективни болести, двајца се наоѓаат на одделот за интезивна нега. Еден 70 годишен и еден 38 годишен маж кој е ставен на апарати за вештачко дишење. Двајца пациенти се критично болни и се предмет на интезивно лекување, останатите се на оддел со постабилни параметри – вели Сања Маринковиќ од клиниката за инфективни заболувања Од министерството за здравство ...
| | веќе видена | слични

Двајца заболени од свински грип се борат за живот а уште десетина пациенти, меѓу кои и едно 7-годишно дете, се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, информираа надлежните од Клиниката и од Министерството за здравство. Пациентите кои се во животно загрозувачка состојба се мажи на 38 и 70 годишна возраст, кои живеат вон Скопје. Помладиот има воспаление на белите дробови и уште веднаш по приемот е приклучен на апарат за дишење. И на Клиниката за детски болести се лекуваат десетина деца заболени од грип, кои се во стабилна здравствена состојба. Има вкупно 13 потврдени случаи на грип, од кои најголемиот број (11) се откриени токму во последните 4 дена. Осуммина се заразени со пандемиски, односно свински грип А(Х1Н1), а тројца имаат сезонски грип А (Х3Н2).
| | веќе видена | слични

„Од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Клиниката за инфективни болести е потврдено само инфлуенца А“, истакна Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје. Кај двајца пациенти регистриран е грипот А H3H2, додека еден пациент има инфлуенца А. Како превентивни мерки од грипот се наведуваат постојаното миење раце и исхрана богата со витамини.
| | веќе видена | слични

На територијата на Македонија има регистрирано девет нови случаи вирус на грип, а кај шест станува зор за А ХиН1, информираа денеска од Министерството за здравство. Институтот за јавно здраје регистриал уште девет нови пациенти со симптоми на грип. Кај шест од овие, лабораториските анализи покажале инфекција со А Х1Н1 вирусот. Кај двајца вирус на грип од типот А Н3Н2, додека пак еден пациент има инфлуенца А. “Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемски грип“, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Како превентивни мерки од грипот се наведуваат постојаното миење раце и исхрана богата со витамини.
| | веќе видена | слични

Од дополнителните лабораториски анализи во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), уште кај девет пациенти е докажано е присуство на вирусот на грип, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. - Од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Клиниката за инфективни болести е потврдено само инфлуенца А, истакна Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје. Од овие нови 9 случаи на грип кои ги имаме изолирано во текот на денешниот ден, посочи Костовска, за двајца пациенти од Детска клиника се испратени материјали и кај нив е изолирано позитивно присуство на грип, еден пациент е испратен од Центарот за јавно здравје (амбулантски е лекувано), а останатите шест се од Клиниката за инфективни болести. - Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски ...
| | веќе видена | слични

Институтот за јавно здравје потврди присуство на вирус на грип од типот А (H1N1) уште кај девет пациенти што беа сомнителни. - Веќе неколку пати е споменато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемичен грип – вели Јованка Костовска, раководителката на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје вели дека кај шест од новите дет случаи, станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2). Кај еден случај кој многу доцна дошол на Инфективната клиника е потврдено само инфлуенца А.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Дуи и сдсм со препукувања по одлуката партијата на Заев предизборно да коалицира со Беса. Од ДУИ велат дека тие го направиле СДСМ победник од губитник. Велат ...
сите 267 | | | веќе видена

Во економската програма на ВМРО ДПМНЕ за претстојните избори, има многу проекти меѓу кои се инфраструктурното поврзување со нашите соседи, поточно правење на ...
сите 286 | | | веќе видена

 Ова ќе значи дека од денес па се до следниот петок нема да се дозволува организирање на разни манифестации, карневали, фестивали и спортски натпревари. Рокот ...
сите 600 | | | веќе видена

 Го обжали продолжениот притвор од 7ми месецов. Пред апелационите судии тврдеше дека нема да избега ако го ослободат од ефективен притвор притоа споменувајќи ...
сите 106 | | | веќе видена

Така, вкупниот број на смртни случаи во Кина се искачи на 2.888, според Националната здравствена комисија. Од коронавирус починаа најмалку 2.800 луѓе ширум ...
сите 454 | | | веќе видена

На Клиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и Ургентен центар (ТОАРИЛУЦ) почина 36-годишна жена, која ...
сите 222 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Свинскиот грип се врати во Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: