Двајца заболени од свински грип на Инфективна клиника

Се остварија очекувањата на епидемиолозите – кај двајца пациенти е утврдено присуство на таканаречениот свински грип. Тие се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје и според податоците од Министерството за здравство, нивната здравствената состојба е стабилна. Со последните анализи, утврдено е дека во земјава е присутен и сезонскиот грип. Надлежните уверуваат дека здравствените установи имаат доволно тамифлу, кој треба да се препишува на секој пациент кој покажува симптоми на грип, како и на ризичните групи на граѓани, кои најчесто се жртви на грипот - децата, трудниците и хронично болните. Во првата половина на овој месец, според последните податоци на Институтот за јавно здравје, од грип заболеле 411лица. Вкупно досега сезонава регистрирани се над 1000, што според надлежните е помалку од лани. Епидемиолозите сепак очекуваат грипот да земе замав по завршување на зимскиот распуст на учениците. Грипот се манифестира со кашлица, висока температура, главоболки, како и повраќање и дијареа. Вирусот може ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 18 јануари - Регистрирани се девет нови случаи на грип, од кои шест се случаи на свински грип A H1N1, соопшти Министерството за здравство. „Од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Клиниката за инфективни болести е потврдено само инфлуенца А“, истакна Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје. Кај двајца пациенти регистриран е грипот А H3H2, додека еден пациент има инфлуенца А. Како превентивни мерки од грипот се наведуваат постојаното миење раце и исхрана богата со витамини.
| | веќе видена | слични

За два дена 6 нови случаи на свински грип. Со нив бројката на заразени кај кои е потврден вирусот АХ1Н1 достигна до 8. Меѓу нив е и 38 годишен пациент кој е во критична состојба и е приклучен на апарати за дишење. На Инфективна со потврдено присуство на пандемскиот грип е и петгодишно дете кое е во добра здравствена состојба. На одделот за интезивна нега е и 70 годишен пациент кај кого е изолиран сезонскиот грип. -Тројца пациенти се со сезонски, 6 со АХ1Н1 и кај двајца е изолиран тип А но бидејќи касно с ејавиле на лекар не е утврден поддтипот, вели Голубинка Бошевска од Институт за јавно здравје На инфективна има зголемен број на прегледи и хоспитализации. Но уверуваат дека засега состојбата е под контрола. проблем немаат и на Клинката за детски болести. -Имаме вкупно десет хоспитализирани пациенти. Место има не е ништо алармантно, вели Сања Маринковиќ од Клиниката за Инфективни болести -Има повеќе деца и секако тие ги изолираме посебно од останатите деца, вели Катица Пиперкова од Клиниката за детски ...
| | веќе видена | слични

Расте бројот на заболени од грип, а надлежните немаат вакцини. Според последните анализи на институтот за јавно здравје идентификувани се 9 нови случаи на грип, од кои две деца. Иако според класификацијата кај 6 пациенти е забележан вирусот АХ1Н1 или таканаречениот Свински грип, од министерството за здравство велат дека таква поделба веќе нема и дека сите поттипови на вирусот се дел од сезонскиот грип. Неколку пати е спомнато од светската здравствена организација дека зборуваме за сезонски грип, не употребуваме термини како свински грип, се работи за сезонски грип – вели Јованка Костовска од министерството за здравство Од шесте пациенти на клиниката за инфективни болести, двајца се наоѓаат на одделот за интезивна нега. Еден 70 годишен и еден 38 годишен маж кој е ставен на апарати за вештачко дишење. Двајца пациенти се критично болни и се предмет на интезивно лекување, останатите се на оддел со постабилни параметри – вели Сања Маринковиќ од клиниката за инфективни заболувања Од министерството за здравство ...
| | веќе видена | слични

Двајца заболени од свински грип се борат за живот а уште десетина пациенти, меѓу кои и едно 7-годишно дете, се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, информираа надлежните од Клиниката и од Министерството за здравство. Пациентите кои се во животно загрозувачка состојба се мажи на 38 и 70 годишна возраст, кои живеат вон Скопје. Помладиот има воспаление на белите дробови и уште веднаш по приемот е приклучен на апарат за дишење. И на Клиниката за детски болести се лекуваат десетина деца заболени од грип, кои се во стабилна здравствена состојба. Има вкупно 13 потврдени случаи на грип, од кои најголемиот број (11) се откриени токму во последните 4 дена. Осуммина се заразени со пандемиски, односно свински грип А(Х1Н1), а тројца имаат сезонски грип А (Х3Н2).
| | веќе видена | слични

„Од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Клиниката за инфективни болести е потврдено само инфлуенца А“, истакна Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје. Кај двајца пациенти регистриран е грипот А H3H2, додека еден пациент има инфлуенца А. Како превентивни мерки од грипот се наведуваат постојаното миење раце и исхрана богата со витамини.
| | веќе видена | слични

На територијата на Македонија има регистрирано девет нови случаи вирус на грип, а кај шест станува зор за А ХиН1, информираа денеска од Министерството за здравство. Институтот за јавно здраје регистриал уште девет нови пациенти со симптоми на грип. Кај шест од овие, лабораториските анализи покажале инфекција со А Х1Н1 вирусот. Кај двајца вирус на грип од типот А Н3Н2, додека пак еден пациент има инфлуенца А. “Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемски грип“, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Како превентивни мерки од грипот се наведуваат постојаното миење раце и исхрана богата со витамини.
| | веќе видена | слични

Од дополнителните лабораториски анализи во Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), уште кај девет пациенти е докажано е присуство на вирусот на грип, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. - Од деветте нови позитивни случаи кај шест станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2), додека кај еден случај кој многу доцна е дојден на Клиниката за инфективни болести е потврдено само инфлуенца А, истакна Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје. Од овие нови 9 случаи на грип кои ги имаме изолирано во текот на денешниот ден, посочи Костовска, за двајца пациенти од Детска клиника се испратени материјали и кај нив е изолирано позитивно присуство на грип, еден пациент е испратен од Центарот за јавно здравје (амбулантски е лекувано), а останатите шест се од Клиниката за инфективни болести. - Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски ...
| | веќе видена | слични

Институтот за јавно здравје потврди присуство на вирус на грип од типот А (H1N1) уште кај девет пациенти што беа сомнителни. - Веќе неколку пати е споменато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемичен грип – вели Јованка Костовска, раководителката на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје вели дека кај шест од новите дет случаи, станува збор за вирус на грип од типот А (H1N1), а кај двајца за вирус на грип од типот А (H3N2). Кај еден случај кој многу доцна дошол на Инфективната клиника е потврдено само инфлуенца А.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од дополнителните лабораториски анализи во Институтот за јавно здравје, уште кај девет пациенти кои беа сомнителни на грип докажано е присуство на вирусот. - Веќе неколку пати е спомнато од Светската здравствената организација дека веќе зборуваме за сезонски грип и не употребуваме термини свински грип или пандемски грип, изјави Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство. Двајца од пациентите се борат за животот. Се работи за мажи на 38 и 70 годишна возраст, од кои едниот има воспаление на белите дробови и уште веднаш по приемот е приклучен на апарат за дишење. - Овој болен од грип кај нас е хоспитализиран пред два дена и кога веќе се развиле компликации од болеста, а симптомите му се појавиле пред 4 – 5 дена, но состојбата во меѓувреме не се смирила – вели д-р Сања Маринковиќ, инфектолот на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Голубинка Бошевска од Институтот за јавно здравје истакна дека од деветте нови позитивни случаи кај шест станува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерката за труд и социјална политика беше разрешена откако одби да ја тргне таблата на министерството на кое наместо новото име Северна Македонија, стоеше ...
сите 280 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 213 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден Инфомакс објави анкета од маршот на СДСМ за правда по скопските улици. При анкетата констатирано е дека високи функционери на СДСМ, ...
сите 118 | | | веќе видена

Учесниците на предвремените парламентарни избори ги прават подготовките за настап пред граѓаните, кои треба да гласаат на 12 април. Деновиве тие ги ...
сите 161 | | | веќе видена

Пратеничкиот состав на СДСМ и коалицијата во Собранието на Република Македонија, работеше посветено и за само три години, донесе низа историски одлуки кои ја ...
сите 130 | | | веќе видена

Денес Вардар го очекува важен натпревар против Порто на гостински терен (16:00). Сите проблеми во Вардар доведоа до тоа овој натпревар да има огромна важност ...
сите 152 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца заболени од свински грип на Инфективна клиника

Од:
До кого (е-маил):
Порака: