Како да го спречите оштетувањето на косата!?

Секојдневното миење на косата е штетно затоа што ја отстранува природната маснотија на темето. Идеално време за потсрижување на косата е на секои два месеца. Не треба да се прави комбинација од врела пегла и лак за коса и треба да се избегнуваат препаратите што содржат алкохол. Сушењето на највисока температура само ја суши косата, па затоа тоа треба да се прави на најниска или на средна температура. Косата не треба да се обликува додека е мокра, затоа што влакното може да испука. Доколку се работи за освежување на целата коса, нема потреба да се бојосува целата, туку само оние делови каде што израснала.
| | веќе видена | слични

Останато

Поранешната судијка во Судот во Стразбур, Мирјана Трајковска ги коментира последните случувања на релација Обвинителство-судство по повод пуштањето во притвор ...
сите 368 | | | веќе видена

Германската канцеларка изјави во Загреб дека ќе одржи разговори со Франција за создавање услови за започнување преговори со Албанија и Северна Македонија. ...
сите 575 | | | веќе видена

Од УПОЗ потсетуваат дека бараат враќање на парите од штрајкот во 2016 година, итна измена на Законот за судска служба со која поинаку ќе се определи позицијата ...
сите 181 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Нашата најдобра репрезентација имаше успешни квалификации за ЕВРО 2020, ги заврши на трето место, како никогаш досега. Нашата најдобра репрезентација претходно ...
сите 266 | | | веќе видена

Преку мерки за дигитализација на институциите од фискалниот сектор, како Министерството за финансии и Управата за јавни приходи, може значително да се влијае ...
сите 143 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со умерена облачност, која попладне ќе се зголеми. Утринската температура ќе се движи од нула до 10 степени, а дневната температура од ...
сите 200 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Како да го спречите оштетувањето на косата!?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: