СП ракомет: По ден пауза Исланд противник на Македонија

Репрезентацијата на Исланд е третиот ривал на македонската репрезентација во групата во Севиља. Овој состав за разлика од претходните неколку години ќе биде значително ослабен со отсуството на еден од најдобрите десни бекови Олафур Сигурдсон: Селекторот на Исланд Арон Кристијансон за тоа напомена: - Заминувањето на Стефансон од репрезентацијата остави голем празен простор. Тој беше голем играч , многу важен за тимот како ментално, така и на тактички план. Воедно и за селекторот Арон Кристијансон ова е прво големо натпреварување, а во многу ќе се потпира на играта на искусните играчи од Бундес лигата пред се на Арон Палмарсон (најдобар спортист на Исланд за година 2012) и на Гудјон Валур Сигурдсон. Исланд во првите две кола оствари една победа (Чиле) и еден пораз (Русија). За текот на шампионатот селекторот на Исланд истакна: - Дуелот со Чиле за нас беше многу важен и моравме да го добиеме бидејќи претходно загубивме од Русија. Ја сменивме одбраната во 6-0 и нашиот контранапад беше навистина добар. Во ...
| | веќе видена | слични

Македонија изгуби со 23:19 во третото коло во Севилја и си ги намали шансите да ја избегне Франција во осмина финалето Единаесетти меѓусебен дуел со Исланд и деветти пораз за ракометната репрезентација на Македонија, која загуби со 23:19 во третото коло од групата Б на 23. Светско првенство во Шпанија. Првиот неуспех по двете победи во Севилја е плод на лошото отворање на двете полувремиња, во кои „црвено-жолтите“ не постигнаа гол во првите девет минути, а примија по четири. Во првиот дел избраниците на селекторот Звонко Шундовски успеаја да се вратат во игра и на полувремето да заминат со нерешен резултат 10:10, но во вториот тоа не им тргна од рака. Напротив, дадоа само три погодока или вкупно 13 до 47. минута, па најсилното оружје против Чиле и Катар, нападот, кој на тие два меча имаше најдобра реализација на мундијалот од 75 проценти во просек, овој пат беше главниот виновник за поразот. Потфрлија двајца од тројцата најефикасни македонски играчи досега, капитенот Кирил Лазаров (четири гола, два од ...
| | веќе видена | слични

Македонија со ремито (29-29) останува во игра да ја избегне четвртата позиција во групата и евентуалната пресметка во осмина-финалето со актуелниот светски и олимписки првак Франција И покрај осцилациите во играта, негативата од четири, па и пет гола на моменти во второто полувреме, ракометарите на Македонија успеаја да се вратат, и на крајот да изборат реми против Русија 29-29 (13-16) во 4. коло на Б-групата на ракометното СП во Шпанија. Со освоениот бод го потврдивме местото во осмина-финалето. Оптимизмот се врати на лицата на репрезентативците, колку што се радуваа на бодот, толку посреќни беа што конечно покажаа дека можат да се носат со фаворитите. Битката да се избегне Франција, светски и олимписки првак, во осмина-финалето продолжува. Македонија и Русија сега имаат по 5 бода, и треба да одиграат мечеви против Данска, односно Чиле. Во случај по одигрување на петтото коло да имаме ист број бодови, предвид се земаат меѓусебните дуели (реми), а потоа решава вкупната гол-разлика. Македонија има плус 2, а ...
| | веќе видена | слични

На првите два меча беше „просечен“, против Исланд ги прикажа очекуваните одбрани, но и покрај 16-те скротени топки на противникот од страна на Борко Ристовски, македонските ракометари не успеаја да освојат бодови. И покрај осцилациите во играта побараа трпение, бидејќи имаат уште шанси за подобар пласман. Целта да се пласираат во осмина-финалето ја остварија на почетокот со две победи, над Чиле и Kатар. - Би побарал да се обрне внимание на коментарите. Ние с` уште имаме реални шанси да бидеме некое место погоре на табелата. Мене лично не ми сметаат коментарите што постојано се упатуваат на наша адреса, но има играчи на кои тоа им пречи. Има уште да се игра, осмина-финалето е постигнато. Целта е да бидеме 2 или 3 место во групата - вели голманот Ристовски. Тој ветува дека и на следните мечеви, па и оној последен утре со Данска, репрезентацијата ќе оди на победа. - Верувам дека имаме капацитет за повеќе од 1/8 финале. Нема да калкулираме. Сепак, да не заборавиме кој е Исланд. Иако се без неколку играчи, сепак ...
| | веќе видена | слични

Кире Лазаров со десет погодоци, Стојанче Стоилов со пет и Манасков со четири погодоци се најдобрите стрелци во македонскиот состав на денешниот меч против Русија. Заслужни за бодот кој Македонија го прокнижи по реми натпреварот со Русија беа и двајцата чувари на мрежата – Никола Митревски со шест и Борко Ристевски со пет одбрани. Иако руската селекција во најголем дел од средбата ја имаше контролата врз резултатот, сепак нашата репрезентација успеа со многу мака да спечали еден бод, откако Георгиевски во последниот напад го израмни резултатот. Македонија – Русија 29:29 (13:16) Македонија: Ристовски (5 одбрани), Митревски (6 одбрани), Манасков 4, Георгиевски 2, Темелков 1, Стоилов 5, К.Лазаров 10, Ф.Лазаров 2, Велко Маркоски 1, НиколаМаркоски, Димовски, Миркуловски 1, Мојсовски 2, Ангеловски 1, Јоновски и Левов. Седмерци: 3/4 (сите К.Лазаров). Исклучувања: 6 минути.
| | веќе видена | слични

"Црвено-жолтите" направија многу грешки во нападот, а Исланѓаните знаеја да го казнат тоа и на крајот да слават со 23:19, со што ни се реваншираа за елиминацијата во баражот за пласман на СП во Хрватска во 2009 година Надежите на македонската јавност и ракометната репрезентација на Македонија за продолжување на победничката серија на Светското првенство во Шпанија беа урнати уште во 3. коло од групната фаза. Црвено-жолтите" наидоа на цврст противник, селекцијата на Исланд, која ни го нанесе првиот пораз на Мундијалот совладувајќи не со 23:19 (10:10). Исланѓаните покажаа дека добро ја проучиле нашата игра, поставија ѕид пред својот гол, а згора на тоа ние бевме неинвентивни во нападот, направивме многу почетнички грешки, а за тоа бевме скапо казнети. Од овој пораз треба да научиме дека Исланд не е селекција од типот на Катар и Чиле и оти скапо ја наплатува и најмалата грешка. Исланѓаните се репрезентација со големо реноме во светот и затоа треба што побрзо да се освестиме и да заиграме како што знаеме во ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров не го крие задоволството по денешното солидно издание и освоениот бод против големата Русија (29-29), што не остава во игра за избегнување на непосакуваното 4. место во групата Б. Македонскиот ас ги предводеше соиграчите, кои се прикажаа во сосема поинакво светло од она против Исланд, со 10 постигнати голови. Куриозитет е тоа што Русија во трите меча одограни на големите натпреварувања нема ниту една победа против „црвено-жолтите“.
| | веќе видена | слични

Малубројни, но бучни. Тоа беа припадниците на македонската навивачка Фаланга, кои вечерва на мечот против Русија во Севилја во меч од ракометниот Мундијал, ги потрошија гласнице жици бодрејќи ги избраниците на селекторот Звонко Шундовски. На крајот сите заедно го прославија големиот бод во битката со руските ракометари со напомена дека утре треба добро да се одмори за да се биде свеж на задутрешната последната пресметка со Данска од која зависи дали на крајот ќе завршиме на третото или на четвртото место во групата. Утрешниот ден исто така ќе биде искористен за организирање на патувањето кон Барселона каде што Македонија дефинитивно ќе го одигра својот осминафинален меч. ◄ Претходна Следна ► 1 /29
| | веќе видена | слични

Со голот на Гоце Георгиевски во последната минута македонската ракометна репрезентација го обезбеди првиот нерешен исход на 23 Светкото првенство во Шпанија. Уште еднаш нашиот национален тим не дозволи да биде совладан од Русија, откако и во третиот нивни меѓусебен натпревар, вторпат ремизираше, овојпат во Севилја извлече многу важен бод за подобар пласман во групата „Б“. Резултати 4 коло, „Б“ група: Македонија - Русија 29:29 Катар - Чиле 31:23 Данска - Исланд 36:28.
| | веќе видена | слични

Ракометарите на Данска очекувано без никакви проблеми го совладаа Исланд во последниот денешен натпревар од четвртото коло во групата Б од Мундијалот во Шпанија. Избраниците на Вилбек со убедливи 36:28 го прегазија Исланд и го освоија првото место во групата. Овој триумф и одговара и на Македонија, која ги задржа шансите за третото место во групата и избегнување на олимпискиот шампион Франција во осминафиналето. Со поразот на Исланд, потребно е сега Македонија во петок да ја победи Данска и да го задржи моменталното трето место. Македонија може и со пораз или нерешен резултат да остане на таа позиција, но во тој случај Катар ќе треба да го победи Исланд, што е тешко остварливо. Македонија во петок од 20 часот и 15 минути игра против скандинавците. До тогаш, веќе ќе биде завршен мечот меѓу Германија и Франција, со што ќе имаме „контрола на ситуацијата“.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 288 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 272 | | | веќе видена

Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска се сретна со новоименуваниот амбасадор на Република Турција во нашата држава, Хасан Мехмет Секизќок, на која ...
сите 254 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Хрватска веќе обезбеди пласман во полуфиналето, па олеснето им е да го играат дуел со Чешка, иако на полувремето имаат уште два гола. Но, селекторот Лино ...
сите 74 | | | веќе видена

Диего Симеоне се докажа како фантастичен тренер во изминативе години како предводник на Атлетико Мадрид, но и самиот признава дека неисполнета желба му е да се ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СП ракомет: По ден пауза Исланд противник на Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: