МЗТ загуби од Раднички – 89:83

Кошаркарите на МЗТ Скопје, го загубија натпреварот од 17-то коло во АБА лигата. Домаќинот Раднички го победи македонскиот првак со 89:83 (21:27, 27:15, 13:24, 28:17). МЗТ во првата четвртина одржуваше предност која во последната четвртина Бакиќ со звукот на сирената ја покачи на 21:27. На стартот од вториот период Раднички направи 5:0, а потоа домашните кошаркари влегоа во нова серија и дојдоа до водство од 39:36, а до крајот на полувремето домаќините продолжија со брзата игра и на паузата заминаа со предност од 48:42. Тимот на Раднички на почетокот од вториот дел стигна до највисоки 51:42, но МЗТ бргу се врати во игра и со серија од 5:15 повторно дојдоа до водство од 53:57. На крајот од третата четвртина резилтатот гласеше 61:66. Во 4-тата четвртина МЗТ повторно дојде до водство од 6 поени но домаќините на крајот прославија победа од 89:83. Во наредната 18-та рунда “штрковите“ на домашен терен го пречекуваат Хрватскиот претстаник во АБА лигата Слит. АБА лига, 17.коло, резултати: Олимпија-Задар 88:81 ...
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје и покрај одлично одиграниот меч поразен на гостувањето во Крагуевац со 89-83 Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје не успеа да го изненади фаворизираниот Раднички на домашен терен во салата Језеро во Крагуевац. Нашиот шампион во последниот меч од 17 коло во АБА лигата до доживеа само 8 пораз во силното регионално друштво во кое сезонава металците се дебитанти. Несудениот плеј на МЗТ Скопје Александар Чапин повторно беше кобен за нашиот шампион. Чапин со 8 поени и една украдена топка во последните 100 секунди го реши прашањето на победникот на супер неизвесниот дуел во Крагувац и му обебздди победа на својот раднички од 89-83. МЗТ Скопје и покрај отсуствуто на повредениот центар Ѓорги Чековски беше наполно рамноправен ривал на супер квалитетниот домаќин. Избраниците на Пипан со одлична колективна одбрана и прецизен шут зад линијата 6,75 ,постигнаа 11 тројки малку фалеше да му се реваншираат на Раднички за поразот во првиот меѓусебен дуел во Борис Трајковски. Мирната и прецизна рака ...
| | веќе видена | слични

Како и во претходното коло од АБА лигата, така и сега, организаторот на играта на Раднички се избори повторно за статусот најкорисен играч во ова регуларно натперварување.Овој рејтинг се повеќе му годи, бидејќи во победата над МЗТ Скопје беше еден од клучните актери. Во однос на претходниот натпревар, Чапин овој пат достигна поголем индексен број односно 34, акде позади себе ги остави Тревис (Задар), Јорович (Игокеа), Блажич (Олимпија).Со девет успешни асистенции, Чапин беше и најдобар асистент на 17 коло, додека врз него беа изнудени и 9 прекршоци, една укардена топка и 2 скока за комплетно добро одигран натпревар од 40 минути.Ова е единствениот играч во Јадранската лига кој два пати по ред ја освојува оваа награда.
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркарски првак не успеа да изненади уште еден фаворит во АБА лигата откако вечерва загуби на гостувањето кај Раднички со 89:83. Чековски не настаспи, но МЗТ сепак одигра одличен натпревар и беше блиску да забележи нова победа , но во самиот финиш домаќините ја продолжија својата серија и ја забележаа 7-та победа во салата „Језеро” во Крагуевац. Нашите кошаркари имаа добар старт на натпреварот со одлична реализација. Првата четвртина му припадна на тимот од Аеродром, во која Бакиќ со звукот на сирената му донесе поголема предност на МЗТ од 21:27. На стартот од вториот период Раднички започна добро, направи серија од 5:0, а потоа домашните кошаркари влегоа во нова серија и дојдоа до водство од 39:36, а до крајот на полувремето Раднички го превзема водството и на одмор заминаа со +6 (48:42). Кошаркарите на Раднички на почетокот од вториот дел стигнаа до највисоки 51:42, но МЗТ бргу се врати во игра и со серија од 5:15 повторно дојдоа до водство од 53:57. Во третата четвртина кошаркарите на МЗТ ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје загубија на гости од Раднички со 83-89 во последниот дуел од 17 коло во Јадранската лига, во докрај неизвесен дуел, иако играше без еден од најдобрите играчи, Ѓорѓи Чековски КОШАРКА - ЈАДРАНСКА ЛИГА - Му ја честитам победата на Раднички, која е апсолутно заслужена. Им честитам и на моите играчи, дадоа сѐ од себе на овој дуел. Бевме во игра до последната минута. Натпреварот се скрши со нашиот пад во концентрацијата, кога заборавивме на Милош Борисов и на Александар Чапин. Раднички е искусна екипа и сите наши грешки ги казни - изјави тренерот на МЗТ Скопје, Алеш Пипан. Во неизвесен финиш во кој се играше поен за поен, домашните имаа повеќе среќа и успеаја во последната минута со осумте врзани поени на Чапин да дојдат до победа на овој дуел, која воедно беше седма по ред за нив дома. Кај МЗТ најефикасен беше Дамјан Стојановски со 21 поен, на кои додаде седум скока и три асистенции. Најдобар играч на мечот беше Чапин со 26 поени и девет асистенции. Раднички се израмни на табелата со ...
| | веќе видена | слични

Бевме во игра до последната минута, на средбата што ја загубивме поради пад на концентрацијата, вели Пипан за вториот пораз на МЗТ во новата година Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје и во вториот настап годинава е поразен. На гостувањето во Kрагуевац домаќинот Раднички вторпат е поуспешен во регионалната АБА-лига од МЗТ Скопје (89- 83). Следната шанса на МЗТ за првата победа во оваа календарска година е в сабота против Сплит, уште еден должник од првиот круг и единствен тим против кој скопјани немаат играно со тренерот Алеш Пипан на клупата. - Победата на Раднички е заслужена - изјави Алеш Пипан, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром. Македонскиот шампион на гостувањето во салата „Езеро“ прими 89 поени, најмногу за МЗТ во премиерната сезона во АБА-лигата. „Штрковите“ најмногу поени (88) примија досега дома во дуелот со Kрка. Затоа, пак, во Kрагуевац постигнаа 83 поени, нивен сезонски рекорд на едно гостување. Досега МЗТ најмногу поени како гостин даде во првото коло против Цибона (77). МЗТ беше ...
| | веќе видена | слични

Во последните две минути попушти концентрацијата на играчите на МЗТ Скопје и следеше казна од Раднички кој на крајот славеше со 89:83 Кошаркарите на МЗТ Скопје на гостувањето во Крагуевац, во рамките на 17. коло од АБА лигата, доживеаја пораз од Раднички со 89:83 (21:27, 27:15, 13:24, 28:17) иако беа многу блиску до уште една гостинска победа, независно што настапија без повредениот Чековски. Скопјани одлично го отворија мечот, наметнаа брза игра за која домаќинот немаше решение. "Штрковите" шутерски расположени во првите 10 минути постојано водеа, а згора на се знаеја како да играат во одбраната. Дури во вториот период играчите на Раднички се созедоа и на одмор заминаа со позитива од шест кошеви (48:42). После одморот избраниците на тренерот Пипан повторно беа во елемент и во последните 10 минути влегоа со позитива (68:61). Водеа и во последните осум минути со 2-3 поени разлика, но кога беше најпотребно ја загубија концентрацијата и дозволија Раднички да дојде до водство, на крајот и до значајна победа. ...
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз се враќаат од гостувањето во Крагуевац, откако вчера беа поразени од тимот на Раднички со резултат 89-83. Во натпревар во кој двете екипи одиграа по две добри четвртини и често се менуваа во водство, на крајот сепак Раднички е тимот кој дојде до победата. Во финишот домаќините беа предводени од феноменалниот Александар Чапин кој најпрво асистираше до Борисов кој постигна тројка за превземање на водството, а потоа со осумте поени во серија во последните две минути, беше најзаслужен за деветта победа на тимот од Крагуевац. Kaj домаќините, покрај Чапин кој натпреварот го завшри со 26 поени и 9 асистенции, добра партија пружија и Ратко Варда кој постигна 20 поени и Стефан Бирчевиќ со 17 поени. Во тимот на МЗТ Скопје Аеродром, Дамјан Стојановски реализираше 21 поен и 7 скока, Кејд Дејвис постигна 15 поени, Урош Николиќ 12 поени и 8 скока. МЗТ Скопје Аеродром на овој натпревар настапи без Ѓорѓи Чековски, кој поради повреда не ни отпатува на ова гостување во Крагуевац.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз се враќаат од гостувањето во Крагуевац, откако синоќа во АБА лигата се поразени од тимот на Раднички со резултат 89:83. По четвртини21:27; 27:15; 13:24; 28:17. Во натпревар во кој двете екипи одиграа по две добри четвртини и често се менуваа во водство, на крајот сепак Раднички е тимот кој дојде до победата. Клучни за победата на Раднички беа двете тројки постигнати во финишот на натпреварот кога резултатски се одлепија од МЗТ кој настапи без повредениот Ѓорѓи Чековски. Во тимот на Раднички најефикасни беа Александар Чапин со 26 и Ратко Варда со 20 постигнати поени. Кај МЗТ Скопје Аеродром, најмоногу поени дадоа Дамјан Стојановски - 21 и Кејд Дејвис - 15. Следниот натпревар тимот на МЗТ Скопје ќе го одигра в сабота на домашен терен против Сплит.
| | веќе видена | слични

Кошаркарите на МЗТ Скопје пропуштија голема шанса да го совладаат српски Раднички на синоќешниот меч во Крагуевац со оглед на тоа што имаа висока предност во финишот од средбата, која ја испуштија од раце само поради неколку непотребни грешки во последните минути од натпреварот. „Металците“ одиграа добар натпревар и покрај фактот што настапија без стартниот центар Ѓорѓи Чековски поради што неуспехот во салата „Езеро“ уште потешко им падна на кошаркарите од „Јане Сандански“. „ Тешко ни падна поразот од Раднички со оглед на тоа што жестокот се боревме во текот на целиот натпревар. Имавме свои шанси, а во одделни моменти игравме навистина добро. Немавме среќа во финишот од средбата што кошаркарите на Раднички одлично го искористија и заслужено победија“ , изјави по средбата Бакиќ, кој беше еден од подобрите во тимот на МЗТ со три постигнати тројки од пет обиди. Според тренерот на сино-белата чета, Алеш Пипан, падот на концентрацијата во клучните моменти е главна причина за поразот на неговата екипа на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Трагедија се случи утринава на Ибарска магистрала кога во сообраќајна несреќа животот го загубија две млади лица од Црна Гора, а една жена е тешко повредена. ...
сите 231 | | | веќе видена

Р аботните групи на власта и на опозицијата за законот за јавно обвинителство ќе имаат средба до крајот на неделава, до кога и стручните тимови на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 347 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 259 | | | веќе видена

Хрватска одигра нерешено 22:22 со Шпанија во последниот натпревар од групата А и оди во полуфиналето на Европското првенство како втор тим во групата. Шпанците ...
сите 40 | | | веќе видена

Властите во кинескиот град Вухан, освен сите летови и возови исто така ги суспендираа јавните автобуси и метрото, наредувајќи им на 11-те милиони жители да не ...
сите 316 | | | веќе видена

Очекувам деновиве Никола Груевски јавно да ги прокоментира интересните и значајни искази на Драган Павловиќ Латас во интервјуто со Горан Момировски на ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ загуби од Раднички – 89:83

Од:
До кого (е-маил):
Порака: