Француски тенкови и оклопни возила влегле во Мали од Брегот на Слоновата коска

Tриесетина француски тенкови и оклопни транспортери придружени од хеликоптер преминаа од Брегот на Слоновата Коска во северниот дел од Мали, каде Франција води воени операции против вооружени исламисти.Француската воена мисија до околу 450 војници е распоредена во Брегот на Слоновата Коска од 2002 година, за да помага на силите на ОН во таа држава. Тие сили имаат поддршка од француски воен брод во Гвинејскиот Залив.Од друга страна, Алжир денеска ја затвори границата со Мали.
| | веќе видена | слични
2 копии

Германскиот канцелар Ангела Меркел изјави дека тероризмот во Мали е закана за Европа. - Германија смета дека ситуацијата во регионот е дел од нејзината сопствена ситуација, бидејќи тероризмот во Мали не е само закана за Африка туку и за Европа, нагласи Меркел за време на пресконференција со претседателот на Брегот на Слонова Коска, Аласан Уатара. Од своја страна, Уатара кој е претседател на Економската заедница на западноафриканските држави ги повика сите во Европа да дадат поддршка за операцијата на Франција во Мали која почна во петокот. Во Мали француската армија која од 11 јаннуари бомбардира позиции на исламисти почна вчера и копнена операција. Над 800 француски војници веќе се во таа африканска држава. Во следната епизода на „Мајка“ ќе гледате Во следната епизода на „Завет“ ќе гледате
| | веќе видена | слични

Францускиот воен контигент во Мали за првпат се судри во копнената операција со исламистите. Тоа го објавија јужноафрикански медиуми кои се повикуваат на претставник на силите за безбедност во Мали. Според него, француски командоси се во градот Диабали и водат борби со исламистите. Во градот се и единици на армијата на Мали. Францускиот телевизиски канал Бе-Еф-Ем јави дека француски војници и војници на Мали водат борби со исламистите во Диабали во централниот дел од Мали. Колона од француски оклопни возила се упатија кон Диабали кој беше заземен од исламистичките бунтовници. Според нигерискиот весник Најџирија дејли траст, Нигерија почнала да испраќа војници во Мали кои ќе бидат поддршка за француската операција во Мали. Во следната епизода на „Мајка“ ќе гледате Во следната епизода на „Завет“ ќе гледате
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 289 | | | веќе видена

Адвокатот на Тони Трајковски, Јовица Страшевски, денеска поднел кривична пријава до претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, пишува Република.Кривичната ...
сите 286 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорот на Франција во ...
сите 256 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Со интервенција на тетовската Територијална противпожарна единица за кусо време пожарот е локализиран и нема повредени. -Цел месец гасиме претежно пожари на ...
сите 204 | | | веќе видена

На Фејсбук и Инстаграм страната на згаснатата 1ТВ денеска излезе објава во која се вели дека „Вистината е како шило“. „Доволно долго време паузиравме со ...
сите 80 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Француски тенкови и оклопни возила влегле во Мали од Брегот на Слоновата коска

Од:
До кого (е-маил):
Порака: