Њујорк е далеку, но не кивајте - свинскиот грип е близу!

За првите две недели од јануари во Македонија регистрирани се над 300 грипосани, додека во Србија има 13 лица болни од свински грип, а во Косово 37-годишна жена почина од вирусот на Х1Н1 Македонија засега е далеку од епидемија на грип, бидејќи првите две недели од јануари регистрирани се над 300 грипосани, кои поминале полесно, освен 4 лица кои имале потешка клиничка слика.Во нашето северно соседството, во Србија, регистрирани се 13 лица заболени од кои девет се пациенти кои биле на болничко лекување, а четворица од заразените се здравствени работници. Во Косово пак 37-годишна жена деновиве почина од свински грип. Според информациите на Јованка Костовска, раководител на Сектор за превентивна здравствена заштита при Министерството за здравство, бидејќи свинскиот грип е појавен во соседството можно тој да се прошири и кај нас. Од октомври до сега во земјава се пријавени над 900 случаи со симптоми на грип, а пикот се очекува кон крајот на месецов и почетокот на февруари Но, преку океанот состојбата со грип е ...
| | веќе видена | слични

Од пријавените 411 грипосани лица кај двајца пациенти во земјава е докажан свински грип, а кај еден сезонски грип. Ова го потврдиле последните анализи направени во Институтот за јавно здравје за пациентите кои биле хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести. -Докажано е присуство на вирус на грип кај три пациенти, од кои кај двајца тип А (Х1Н1) односно популарно наречен свински грип, а кај еден пациент сезонски грип од тип А (Х3Н2). Пациентите ја добиваат потребната терапија и се во добра општа состојба - велат од Министерството за здравство. Според нив за првите две недели од 2013 година клинички се пријавени 411 лица со симптоми на грип, а од октомври минатата година до сега бројката достигнува над 1.000 пациенти. Комисијата за следење на состојбата со грип заклучи дека бројот на клинички дијагностицирани заболени од грип е помал, во однос на бројот на заболени во истиот период лани. Сепак тие сметаат дека ќе има зголемување на бројот на заболени во следниот период. Тие препорачуваат да се посетат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од последните анализи направени во ИЈЗ од пациенти хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести докажано е присуство на вирус на грип кај три пациенти. Од нив кај еден пациент било докажано присуство на вирус на грип од тип А (H3N2) и кај двајца вирус на грип тип А (H1N1)- свински грип. Пациентите ја добиваат потребната терапија и се во добра општа состојба. Според последните податоци од Институтот за јавно здравје, од 01 до 13 јануари годинава, клинички се пријавени 411 лица со симптоми на грип, со што вкупната бројка на заболени со симптоми на грип, од октомври минатата година до сега, изнесува над илјада пациенти.
| | веќе видена | слични

Се остварија очекувањата на епидемиолозите – кај двајца пациенти е утврдено присуство на таканаречениот свински грип. Тие се хоспитализирани на Инфективната клиника во Скопје и според податоците од Министерството за здравство, нивната здравствената состојба е стабилна. Со последните анализи, утврдено е дека во земјава е присутен и сезонскиот грип. Надлежните уверуваат дека здравствените установи имаат доволно тамифлу, кој треба да се препишува на секој пациент кој покажува симптоми на грип, како и на ризичните групи на граѓани, кои најчесто се жртви на грипот - децата, трудниците и хронично болните. Во првата половина на овој месец, според последните податоци на Институтот за јавно здравје, од грип заболеле 411лица. Вкупно досега сезонава регистрирани се над 1000, што според надлежните е помалку од лани. Епидемиолозите сепак очекуваат грипот да земе замав по завршување на зимскиот распуст на учениците. Грипот се манифестира со кашлица, висока температура, главоболки, како и повраќање и дијареа. Вирусот може ...
| | веќе видена | слични

Хоспитализираните се на инфективната клиника. Луѓето претходно имале историја на хронични заболувања. Двајца пациенти со свински грип се хоспитализирани на инфективната клиника, а 60 годишен човек е на клиниката со сезонски грип. Пациентите се вон животна опасност. Од министерството за здравство најавија потребниот лек тамифлу го има во доволни количини и е бесплатен. Докторите апелираат граѓаните сами да не се лечат. „Симптоми на грип се кивање, кашлање болки во грлото, слабост, температура, можно е пролив и повраќање. Инкубацијата трае од два до три дена. Дел од хронично болните може да дојдат и до пневмонија а доколку за 72 часа не се стабилизира болниот, треба веднаш да се замине на инфективната клиника“ вели Јованка Костовска. Од 1 до 13 јануари годинава, соопшти Министерството за здравство, клинички се пријавени 411 лица со симптоми на грип, со што вкупната бројка на заболени со симптоми на грип, од октомври минатата година до сега, изнесува над 1.000 пациенти. Бројот на болни ...
| | веќе видена | слични

Комисијата за следење на асостојбата со грип соопшти дека тројца граѓани се заразени со вирус на грип тип А (H1N1), познат како свински грип. Кај уште еден пациент е изолиран вирус од тип А, поттип H3N2, кој најчесто се среќава кај свињите. Заразените биле во добра општа состојба откако почнале да примаат терапија. Од Институтот за јавно здравје, пак, велат дека изминативе две недели се зголемил приливот на пациенти со симптоми на грип во инфективното одделение. Од први до 13 јануари годинава клинички се пријавени 411 лица со симптоми на грип, со што вкупната бројка на заболени со симптоми на грип, од октомври минатата година до сега, изнесува над илјада пациенти.
| | веќе видена | слични

Свинскиот грип потврден и во Македонија. Вирусот АХ1Н1 лабораториски е откриен кај двајца пациенти. Заразените се возрасни лица и се хоспитализирани на Инфективната клиника. Според лекарите се наоѓаат во добра здравствена состојба и ја примаат неопходната терапија. Уште еден пациент лежи на Инфективна но кај него е изолиран сезонскиот грип. Од почетокот на годината досега со клиничка слика на грип има 411 болни. Епидемиолозите предупредуваат дека ова е само почеток на сезоната на грипот. Пикот се очекува со враќање на учениците од зимскиот распуст. ....Како министерство бараме од образование да ги засилат превентивнтие мерки во училиштата и да ја следат здравствената состојба на децата, вели Јованка Костовска од Министерсто за здравство. Состојбата со вирусот вчера беше на дневен ред и на Комисијата за пандемски грип. Уште еднаш ги потсетија матичните лекари да го почитуваат протоколот за лекување на грип. И лекот Тамифлу кој е бесплатен, сите пациенти со рецепт можат да го добијат во скопските поликлиники. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според најновите податоци од Институтот за јавно здравје, извршените анализи врз пациентите хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести, покажале присуство на вирус на грип кај три пациенти. Кај еден пациент било докажано присуство на вирус на грип од тип А (Х3Н2) и кај двајца вирус на грип тип А (Х1Н1).Пациентите ја добиваат потребната терапија и се во добра општа состојба. Клинички се пријавени 411 лица со симптоми на грип, со што вкупната бројка на заболени со симптоми на грип, од октомври минатата година до сега, изнесува над илјада пациенти. Комисијата за следење на состојбата со грип на вчерашната редовна работна средба ја разгледа состојбата со грип во државата, при што беше заклучено дека бројот на клинички дијагностицирани заболени од грип е помал, во однос на бројот на заболени во истиот период лани, со тенденција за зголемување на бројот на заболени во следниот период. Комисијата заклучи да се потсетат матичните лекари за потребата за почитување на протоколот за постапување со пациенти со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Две лица кај кои е докажано присуството на вирус на грип тип А (H1N1), или популарно наречен свински грип се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести, а кај друг пациент е изолиран вирус од типот А, поттип А (H3N2), кој најчесто се среќава кај свињите. Како што велат од Комисијата за следење на состојбата со грип, и тројцата ја добиваат терапијата и се во добра општа состојба. Зголемен е приливиот на пациенти со симпоми на грип и во инфективно одделение, информираат од Институтот за јавно здравје. Од почетокот на месецов па се до неделата, пријавени се вкупно 411 лица со симптоми на грип, со што вкупната бројка на заболени, од октомври до сега, е над илјада пациенти
| | веќе видена | слични

Од 1 до 13 јануари годинава, клинички се пријавени 411 лица со симптоми на грип, со што вкупната бројка на заболени со симптоми на грип, од октомври минатата година до сега, изнесува над 1.000 пациенти, информираат од Министрството за здравство. Комисијата за следење на состојбата со грип на вчерашната редовна работна средба ја разгледала состојбата со грип во државата, при што е заклучено дека бројот на клинички дијагностицирани заболени од грип е помал, во однос на бројот на заболени во истиот период лани, со тенденција за зголемување на бројот на заболени во следниот период. Комисијата заклучи да се потсетат матичните лекари за потребата за почитување на протоколот за постапување со пациенти со симптоми на грип и потребата за навремена терапија со тамифлу кај пациентите со ризик (деца под две години, бремени жени и хронично болни лица). Лекот Тамифлу е бесплатен и пациентите со рецепт од матичниот лекар може да го подигнат во петте поликлиники во Скопје, во аптеките во здравствените домови низ државата, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски изрази длабок сомнеж дека Катица Јанева и Бојан Јовановски сами можеле да рекетираат бизнисмени за милионски суми ...
сите 265 | | | веќе видена

Запрашан да ја коментира средбата на Катица Јанева со Зоран Заев во вила Водно, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски детално се осврна на нивното ...
сите 165 | | | веќе видена

МВР во соработка со надлежните институции активно преземаат мерки и активности со цел утврдување на лица и компании што се инволвирани во нелегална трговија со ...
сите 193 | | | веќе видена

Двајца сведоци предложени од обвинителството во предметот „Таргет Тврдина” примиле пари од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за работен ангажман, обвинија ...
сите 48 | | | веќе видена

Социјалдемократите вечерва почнале со кроењето на пратеничките листи, со кои ќе настапат на претстојните парламентарни избори, дознава Фактор. Според нашите ...
сите 176 | | | веќе видена

Околу 10.000 демонстранти маршираа во германскиот град Ханау за да оддадат почит на деветмината кои пред четири дена беа убиени од антиисламски екстремист. ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Њујорк е далеку, но не кивајте - свинскиот грип е близу!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: