Нимиц за првпат гледа шанса да се реши името!

Атина цврсто стои зад своето барање за име со географска одредница за севкупна употреба, додека Македонија притиска за двојна формула - спогодбеното име да се употребува само во билатералните односи со јужниот сосед, а во сите други случаи да се користи уставното име на Република Македонија. Останува во периодот што доаѓа, особено по новиот извештај на Европската комисија напролет, да видиме дали оптимизмот на медијаторот Нимиц ќе се претвори во конкретен напредок Оптимизмот со кој медијаторот во спорот со името помеѓу Македонија и Грција дојде од Атина го потврди и во Скопје. Прашан дали во овие 20 години за првпат гледа шанса да се реши спорот, Метју Нимиц децидно одговори "да"! По средбата со премиерот Никола Груевски Нимиц изјави дека за прв пат се разговарало во детали, а не генерално, но не сакаше да прецизира за какви идеи и предлози станува збор за, како што вели, да не го попречува процесот. Охрабрен е од уверувањето дека решавањето на проблемот е врвен приоритет на македонските власти. Го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Под наслов „Нимиц со стари идеи во нов пакет“, грчкиот весник „То вима“ пишува дека идеите на медијаторот Метју Нимиц за кои се разговарало во Атина и Скопје не се нови туку се комбинација на стари размислувања во ново пакување. Овој заклучок произлегува од неговите изјави дадени во Скопје по средбите со државниот врв, вели весникот. За време на разговорите во Скопје на маса биле идеи подобро формулирани од порано во формат за кој Нимиц верува дека е поатрактивен и ги опфаќа барањата на двете страни. Грчките медиуми главно забележуваат дека по последната посета на медијаторот на Атина и на Скопје тој заминува охрабрен затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името. Медиумите објавуваат целосни извештаи за посетата на Нимиц на Скопје, пренесувајќи ја веста на државната новинска агенција АНА-МПА која истакнува дека властите на двете земји изразиле желба за решавање на прашањето за името. Грчкиот весник „Етнос“ ја пренесува изјавата на Нимиц дека двете страни се блиску ...
| | веќе видена | слични

Нимиц дојде и си замина, но се чини дека разликите меѓу Скопје и Атина останаа исти. Овој пат прашањата за јазикот и идентитетот не беа воопшто споменати, меѓутоа позицијата на географската одредница и спектарот на употреба се главните проблеми, за кои медијаторот ќе мора да најде начин да ги доближи двете страни. „Одбивањето на Никола Груевски да прифати употреба на географската одредница пред терминот Македонија изгледа дека останува основна пречка за да би можело да постои напредок во прашањето за името. Ова се проценките на дипломатите. “– пишува Вима. И самиот Нимиц во Атина изјави дека не му се допаѓа зборот предлог, туку повеќе го користи терминот идеи, нешто што добро упатените го толкуваат како претпазливост на медијаторот и испитување на климата во двете земји и расположението на двете влади за да види дали би можел во иднина да достави нешто конкретно, базирано на идеите претставени во ноември. „Нимиц постапува внимателно,сака да утврди дали постои можност за доставување ...
| | веќе видена | слични

Како што објави Канал 5 телевизија, откако Нимиц од Скопје се врати во Солун, пред да замине со авион за САД, бил во домот на познатиот солунски бизнисмен и добар пријател на Нимиц, Никос Ефтимијадис, а најверојатно медијаторот го известил грчкиот преговарач за исходот од средбите со македонскиот државен врв, неколку часа претходно во Скопје. Јавна тајна е дека секогаш кога медијаторот доаѓа во регионот, дел од времето го поминува во Солун за да се види со неговиот добар и долгогодишен пријател, бизнисменот, Ефтимијадис, пренесува Канал 5. Како што објави лани Канал 5, при тогашната посета на медијаторот на Скопје и Атина, Нимиц одвои еден ден за да биде во Солун, а весникот Ангелиофорос тогаш пишуваше дека Нимиц, Василакис и познат бизнисмен од Солун биле на прошетка во Музејот во Пела и Археолошкиот музеј во Солун. Посетата била приватна и тајна. Медијаторот заедно со Василакис и грчкиот бизнисмен кога имаат малку повеќе слободно време, заминуваат во луксузната вила на Ефтимијадис на Халкидики. Некои ...
| | веќе видена | слични

Од скептицизам до верба дека има вистинска шанса за договор со Грција – такви, по посетата на Метју Нимиц на Скопје и Атина, се реакциите во кругови во земјава кои со години биле одлично информирани за процесот за името. Оптимизмот со кој медијаторот го напушти регионот и најавите за забрзување на преговорите, за екс-вицепремиерот за евроинтеграции Ивица Боцевски, не се реална основа за промена на неговата перцепција дека решението е далечно. ,,Метју Нимиц е платен да биде оптимист, тој отсекогаш бил оптимист, дури и во услови на најлоши прогнози. Не очекувам никакво поместување во процесот, бидејќи во Грција е влада која ја води Андонис Самарас – политичар кој кариерата ја направи врз македонското прашање. Овој проблем ја мачи Македонија, а не Грција, Грците успеаја да одолеат на притисоците на меѓународната заедница,, - вели за АЛФА поранешниот вицепремиер Ивица Боцевски,,. Сосема спротивна е анализата на долгогодишниот претседател на собранието. Стојан Андов, потпирајќи се на сознанието дека нема аспект ...
| | веќе видена | слични

Нимиц, по средбите во Скопје, се врати повторно на југ бидејќи летот за САД му беше од Солун. Според информациите на Канал 5, средба и разговори имало, во домот на познатиот солунски бизнисмен и добар пријател на Нимиц, а најверојатно медијаторот го известил грчкиот преговарач за исходот од средбите со македонскиот државен врв, неколку часа претходно во Скопје. Јавна тајна е дека секогаш кога медијаторот доаѓа во регионот, дел од времето го поминува во Солун за да се види со неговиот добар и долгогодишен пријател, бизнисменот, Никос Ефтимијадис. Како што објави лани Канал 5, при тогашната посета на медијаторот на Скопје и Атина, Нимиц одвои еден ден за да биде во Солун, а весникот Ангелиофорос тогаш пишуваше дека Нимиц, Василакис и познат бизнисмен од Солун биле на прошетка во Музејот во Пела и Археолошкиот музеј во Солун. Посетата била приватна и тајна. Медијаторот заедно со Василакис и грчкиот бизнисмен кога имаат малку повеќе слободно време, заминуваат во луксузната вила на ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Медијаторот Метју Нимиц со заминува охрабрен од посетите на Атина и Скопје затоа што властите на двете земји го увериле дека сакаат да се реши прашањето за името, јавуваат грчките медиуми. Речиси без коментари, медиумите објавуваат целосни извештаи за посетата на Нимиц на Скопје, пренесувајќи ја веста на државната новинска агенција АНА-МПА која истакнува дека властите на двете земји изразиле желба за решавање на прашањето за името. „Етнос“ ја пренесува изјавата на Нимиц дека „двете страни се блиску до сериозен и конструктивен приод кон проблемот за името“ и оти за Њујорк си заминува охрабрен со ветување дека ќе го интензивира преговарачкиот процес. „Елефтеротипија“ истакнува дека тој позитивно одговори на прашањето дали верува дека по 20 години има шанси да се најде решение за името. Под наслов „Нимиц со стари идеи во нов пакет“, „То Вима“ пишува дека идеите на Нимиц за кои се разговарало во Атина и Скопје не се нови туку се комбинација на стари размислувања во ново пакување. Овој заклучок произлегува од ...
| | веќе видена | слични

По 20 години директно учество во спорот за името, медијаторот Нимиц е оптимист дека на дведеценискиот јубилеј може да дојде до решение за името. По средбите со претседателот Иванов, премиерот Груевски и министерот Попоски, Нимиц останува оптимист. Реакциите од двете земји ќе ги анализира студиозно по што преговорите ќе се интензивираат. По средбите, Нимиц замина во Солун на неформална средба со грчкиот преговарач Василакис. Од Солун полетува за Њујорк, каде неговиот извештај ќе се најде на масата на Генералниот секретар ОН Бан Ки Мун. Горан Момироски
| | веќе видена | слични

Речиси без коментари, медиумите објавуваат целосни извештаи за посетата на Нимиц на Скопје, пренесувајќи ја веста на државната новинска агенција АНА-МПА која истакнува дека властите на двете земји изразиле желба за решавање на прашањето за името. „Етнос“ ја пренесува изјавата на Нимиц дека „двете страни се блиску до сериозен и конструктивен приод кон проблемот за името“ и оти за Њујорк си заминува охрабрен со ветување дека ќе го интензивира преговарачкиот процес. „Елефтеротипија“ истакнува дека тој позитивно одговори на прашањето дали верува дека по 20 години има шанси да се најде решение за името. Под наслов „Нимиц со стари идеи во нов пакет“, „То Вима“ пишува дека идеите на Нимиц за кои се разговарало во Атина и Скопје не се нови туку се комбинација на стари размислувања во ново пакување. Овој заклучок произлегува од неговите изјави дадени во Скопје по средбите со државниот врв, заклучува весникот. За време на разговорите во Скопје на маса биле идеи подобро формулирани од порано во формат за кој Нимиц ...
| | веќе видена | слични

Останато

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците ќе гласаат ...
сите 266 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение.„На ...
сите 232 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 70 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нимиц за првпат гледа шанса да се реши името!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: