Последните денови на Б.Ц. во политиката

Локалните избори ќе се одржат на 24 март Албанските партии се погласно ја критикуваат одлуката за бојкот, воздржаност за одлуката на Црвенковски од неговите коалициони партии. Молчат лидерите на помалите партии во опозицискиот фронт, а без став за евентуалниот бојкот засега е и партијата на Љубчо Георгиевски, која најави заеднички настап со опозицијата на локалните избори во март Локалните избори ќе се одржат на 24 март. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски вчера го потпиша решението за распишување на избори за избор на градоначалници и членови на советите на општините. Законските одредби предвидуваат локалните избори да се одржат во втората половина на месец март, а законскиот рок - од 70 до 90 дена на располагање дава два термини. Првиот е 24 март, вториот е 31 март 2013 година. Бидејќи 31 март е Велигден за граѓаните од католичка вероисповед, Велјановски одлучил локалните избори да се одржат на 24 март. Решението за распишување на изборите беше доставено до Државната изборна комисија на Република ...
| | веќе видена | слични

Има ли Македонија Изборен законик, кој може да гарантира слободни и демократски избори во март, што содржат препораките на ОБСЕ и ОДИХР? Одговор на овие прашања, за кое власта и опозицијата се уште имаат дијаметрално спротивни ставови, побаравме од првиот човек на граѓанската асоцијација Мост, Дарко Алексов.
| | веќе видена | слични

Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски денеска ги распиша локалните избори што ќе се одржат на 24 март. Вељаноски вчера согласно роковите утврдени во Изборниот законик го потпиша Решението за распишување избори на членови на советите на општините и Советот на Град Скопје и за градоначалници на општините и за градоначалник на Градот Скопје. Законските одредби предвидуваат локалните избори да се одржат во втората половина на месец март, а во законскиот рок од 70 до 90 дена на располагање биле два термини, првиот е 24 март, а вториот 31 март, но бидејќи на 31 март е голем верски празник Велигден за граѓаните од католичка вероисповед спикерот одлучил локалните избори да ги закаже на 24 март. Решението за распишување на изборите ќе биде доставено до Државната изборна комисија како орган за спроведување на изборите. Претседателот на Собранието во денешната куса изјави ги повика сите учесници во изборниот процес своето однесување и своите постапки да ги раководат и усогласат исклучиво со одредбите од Уставот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 524 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Марио Балотели уште еднаш ќе го облече небесно-синиот дрес на Манчестер сити, откако беше потврдено дека Италијанецот, кој само што потпиша за Бреша, ќе биде ...
сите 60 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Последните денови на Б.Ц. во политиката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: