Пахор: Секој треба да признае секого!

ПОРАКА ОД РЕГИОНАЛНАТА КОНФЕРЕНЦИЈА "Заедно кон Европската унија: Придонесот на Западниот Балкан кон европската иднина" на Брдо кај Крањ Сепак, настојувањата на организаторите Хрватска и Словенија суштински да се разговара за иднината на регионот не се реализираа. Од една страна поради неприсуството на српскиот претседател Борис Тадиќ зашто Косово беше претставено како суверена држава, а од друга и европските претставници не се покажаа во подобро светло. Единствен присутен од европските претставници беше комесарот за проширување на ЕУ, Штефан Филе, но и тој ја напушти средбата порано Државите од Западен Балкан се согласија дека проширувањето на Европската унија треба да продолжи. Ова е еден од заклучоците од конференцијата на Брдо кај Крањ. Словенечкиот премиер Борут Пахор алудирајќи на отворените прашања меѓу земјите од регинов порача "секој треба секого да го признае, односно секој заемно". - Станува збор за темелно прашање кое го оневозможува текот на овој процес. Не сакам никому да говорам кога некоја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шефот на шведската дипломатија, Карл Билт изјави дека ЕУ мора да обезбеди присуство на сите земји од западниот Балкан на јунската конференција во Сараево и дека треба да донесе конкретни резултати. „Конференцијата на земјите од западен Балкан минатиот викенд во Словенија покажа дека регионот е способен сам да превземе иницијатива“, изјави Билт за Дојче Веле, истакнувајќи дека меѓу учесниците на собирот во Брдо кај Крањ имало квалитетни дискусии. Она што била отежнувачка околност, според Билт, е фактот што Србија не учествувала на конференцијата. Без да ги коментира причините за недоаѓањето на претседателот на Европскиот Совет, Херман ван Ромпуј и шефот на шпанската дипломатија Мигел Анхел Моратињос, Билт рече дека најважно е што на собирот во Словенија присуствувал комесарот за проширување, Штефан Фуле. Коментирајќи ја најавата за организирање на самит на почетокот на јуни во Сараево, посветен на западниот Балкан, Билт вели дека потребно е да се разрешат недоразбирањата меѓу земјите во регионот. „Мислам ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Саботниот самит во Брдо кај Крањ покажа дека Балканот не е приоритет за Европската Унија, која е поделена околу најважните прашања во тој регион, оценува порталот Вац Еуобсервер (Waz Euobserver). Во текстот се наведува дека самитот на Брдо кај Крањ е прв организиран од самите лидери во регионот и додава дека поради инсистирањето на ЕУ на важноста на регионалната соработка, организаторите се надеваа дека ќе се појават високи претставници на Унијата, со што симболично ќе ја поддржат иницијативата. Учеството го откажа претседателот на Советот на ЕУ Херман Ван Ромпуј. На самитот меѓу земјите од поранешна Југославија и Албанија, не учествуваше Србија, поради противењето Косово да биде претставено како независна држава на самитот. Како што се наведува во анализата на Вац Еуобсервер, шпанското претседателство ќе се соочи со слични потешкотии при организацијата на самит посветен на западниот Балкан, кој е предвидено да се одржи во јуни во Сараево.
| | веќе видена | слични

ЕВРОПА - БАЛКАН БЕЛГРАД - Дипломатско фијаско, дебакл или, пак, спорен, но, сепак, почеток на долготраен процес на регионален дијалог, кој мора да смета и на повремени кризи? Дали Западен Балкан, по собирањето (без Србија) на Брдо кај Крањ, е поблиску до заедничката цел - европска интеграција и регионална соработка или белградскиот бојкот на собирот ќе биде уште еден поттик за продлабочување и на понатаму многу силната балканска трауматична стварност? Ако се земе предвид што се' ги оптоварува односите на сите постјугословенски држави (плус Албанија), секој одговор на гореспоменатите прашања може да биде релевантен. Словенците и Хрватите, организаторите на „самитот“ на лидери (кој, всушност, тоа беше само во обид), не кријат извесна разочараност што опструкцијата на Тадиќ им ги наруши плановите и очекувањата, но и ниту релативното задоволство што собирот, имајќи ги предвид околностите што му претходеа, воопшто е одржан. Словенечкиот премиер Пахор, всушност, беше повеќе налутен на официјалните европски ...
| | веќе видена | слични

Европската Унија уште еднаш покажа слаба заинтересираност за условите во Западен Балкан, оцени љубљанскиот весник „Дело“, коментирајќи го отсуството на високи европски функционери на саботниот собир на лидерите од тој регион во Брдо кај Крањ, јави МИА. Весникот е особено критичен кон претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, за кого вели дека „со недоаѓањето покажа целосен дилетантизам и непознавање на Балканот“.- Со тој потег, Ромпуј несвесно ја поддржа Србија, пред се', во нејзината комуникациска блокада на Косово, а со лично залагање на конференцијата да дојде и претседателот Тадиќ, ја стави Србија во привилегирана положба на регионална суперсила, која е многу поважна од другите - коментира „Дело“. Весникот посочи дека по саботната конференција „може да се каже дека ЕУ се плаши од Балканот“ поради големиот број проблеми во регионот и сака да земе здив пред понатамошно проширување. - Конференцијата беше свикана за покренување дијалог на лидерите од Западен Балкан и билатерални контакти со цел ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Европската унија уште еднаш покажа слаба заинтересираност за приликите во Западен Балкан, објави во вчерашното издание љубљанскиот весник Дело, земајќи како доказ за таков заклучок недоаѓање на високи официјални лица од ЕУ на саботниот собир на лидерите од тој регион. Весникот е посебно критичен кон претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј за кого вели дека со недоаѓањето покажа целосен дилетантизам и непознавање на Балканот. Со тој потег, Ромпуј несвесно ја поддржа Србија пред се во нејзината комуникациска блокада на Косово, а со лично залагање на конференцијата да дојде и претседателот Тадиќ, ја стави Србија во привилегирана положба на регионална суперсила која е многу поважна од останатите. Во коментарот на Дело се вели дека Ван Ромпуј, можеби испрати погрешна порака, која може да има негативни последици за нормализација на односите на Балканот. Дело наведува дека по саботната конференција на Брдо кај Крањ, може да се каже дека Европската унија се плаши од Балканот поради големиот број ...
| | веќе видена | слични

Словенечкиот премиер Борут Пахор (лево) се поздравува со албанскиот колега Сали Бериша, пред самитот во Брдо во саботата (20-ти март). Водачите на државите од Западен Балкан -- сите освен побунетата Србија -- се состанаа во Словенија во саботата (20-ти март) на разговори околу важноста на членството во ЕУ. Организирана заеднички од Словенија и Хрватска во замокот Брдо во близина на Крањ, на конференцијата присуствуваше Албанија и сите поранешни југословенски држави, освен Србија. По пристигнувањето во Приштина во неделата вечер, косовскиот премиер Хашим Тачи ја пофали конференцијата како успешка за целиот регион, но особено за независно Косово, кое учествуваше како рамноправно со другите држави. Токму таа еднаквост го одврати српскиот претседател Борис Тадиќ од учеството. Отсуството на Србија -- од која Косово прогласи независност пред две години -- не беше коментирано во јавноста од другите водачи. Србија е најголема од државите на Западен Балкан. Кога Тачи го одржуваше својот говор на конференцијата, ...
| | веќе видена | слични

Регионалната конференција насловена „Заедно кон Европската унија: Придонесот на Западниот Балкан кон европската иднина“, започна денес во Брдо кај Крањ, по иницијатива на премиерите на Словенија и на Хрватска, Борут Пахор и Јадранка Косор. На конференцијата покрај премиерот на Македонија Никола Груевски, учествуваат и премиерите на Црна Гора Мило Ѓукановиќ, на Косово Хашим Тачи, Сали Бериша од Албанија и Никола Шпириќ од Босна и Херцеговина. Свое присуство заземаа и еврокомесарот за проширување Штефан Филе и специјалниот претставник на ОН за Косово Ламберто Заниер. Единствената држава од земјите од Западен Балкан, кандидати за членство во ЕУ и потенцијални кандидати, која што не е присутна на неформалниот состанок е Србија. Претседателот на Србија Борис Тадиќ, по долгата незивесност вчера го откажа учеството на форумот. На самитот на кој Косово ќе биде присутна како независна држава, Тадиќ го одби учеството. Претседателот на ЕУ Херман Ван Ромпуј, исто така, го откажа учеството поради недоаѓањето на Тадиќ. ...
| | веќе видена | слични

Европската Унија уште еднаш покажала незаинтересираност за приликите на западен Балкан, доказ за ова било недоаѓањето на високи претставници на ЕУ на саботниот собир во Брдо кај Крањ, пишува денес словенечко “Дело“. Најугледниот весник во Словенија со посебна критика кон претседателот на Европскиот совет Херман ван Ромпеј, посочувајќи дека со неговото недоаѓање покажал целосен дилетантизам и непознавање на Балканот. Со неговата постапка Ромпеј несвесно и дал поддршка на Србија, пред се кон нејзината комуникациска блокада кон Косово.
| | веќе видена | слични

Скандалите и шпекулациите врзани за конференцијата што се одржа на Брдо кај Крањ, на која од самиот почеток и се закануваше дебакл, уште еднаш отврдија дека на Западен Балкан нема ништо ново Лидерите на земјите од Западен Балкан треба да покажат трошка повеќе храброст и да ја преземат одговорноста. Во политиката проблемите не може да се решат без меѓусебна доверба, признавање на секој од секого и дијалог. Со ваква порака, Хрватска и Словенија, ги седнаа на заедничка маса лидерите на петте држави од регионот на конференцијата што во саботата се одржа во поранешната Титова резиденција, тврдината Брдо кај Крањ. Лидерите на државите од Западен Балкан за својата заедничка европска иднина разговараа на истото место каде што во 1991 година раководството на поранешните југословенски републики се обиде да го одржи во живот заедничкото минато. Деветнаесет години подоцна, пропадна замислата конференцијата во Крањ да биде првата заедничка средба по распадот на Југославија што ќе ја имаат лидерите на поранешните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пахор: Секој треба да признае секого!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: